Nowe systemy bazodanowe

Współczesny rynek oprogramowania do zarządzania danymi jest ogromny i różni się stanowczo od tego, który istniał kilkanaście lat temu. Aktualnie istnieje wiele baz danych, które różnią się od siebie rodzajem systemu zarządzania. Z jakich systemów bazodanowych można skorzystać w dzisiejszych czasach?

Najpopularniejsze systemy baz danych

Jednym z najbardziej popularnych serwerów bazodanowych jest darmowy system MySQL. To dynamicznie rozwijający się serwer, który ceniony jest głównie ze względu na dużą wydajność. MySQL charakteryzuje się dużą szybkością działania i mechanizmem zabezpieczeń, który dzięki temu jak bardzo jest rozbudowany, może być zapleczem dla witryn WWW. Jest on dostępny na licencji GPL, dzięki czemu nie trzeba za niego płacić. Jeśli jednak jego przeznaczeniem jest aplikacja komercyjna, konieczne jest wykupienie licencji. Bardziej zaawansowanym systemem zarządzania jest PostgreSQL. Jest to serwer typu OpenSource, który odznacza się niezwykle zaawansowaną implementacją SQL i obsługą dużych obiektów binarnych. FireBird jest kolejnym systemem zarządzania, który w porównaniu do MySQL posiada ochronę przed atakami Brute-force, co może być znaczącym czynnikiem przy wyborze systemu bazodanowego. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami jest fakt, że FireBird nie posiada szyfrowania sieci wewnętrznych. Na rynku można spotkać także system Oracle, który dostępny jest w sześciu edycjach: Oracle Enterprise Edition, Oracle Standard Edition, Oracle Standard Edition One, Oracle Express Edition, Oracle Personal, Oracle Lite. System Oracle jako jeden z niewielu posiada certyfikat bezpieczeństwa, czego nie można powiedzieć o MySQL czy FireBird. Ponadto, monitoruje działania użytkowników i tak jak FireBird, chroni przed atakami Brute-force. Dodatkowo ma nielimitowany rozmiar BD i BLOB.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu bazodanowego?

Jest kilka czynników, na które warto jest zwrócić uwagę wybierając serwer baz danych. Dla wielu osób największe znaczenie ma cena, która oczywiście jest ważna, jednak równie istotną cechą jest między innymi skalowalność. Jest to szczególnie ważny czynnik dla firm, który dynamicznie się rozwijają lub dopiero co zaczęły istnieć. Duże znaczenie ma także wydajność systemu. Im wyższa jest wydajność tym więcej pracowników może korzystać z baz danych oraz więcej informacji może być przechowywanych w bazie. Kluczową kwestią jest także bezpieczeństwo i dostępność. Szybki czas reakcji na awarie to ogromna zaleta, którą mogą pochwalić się najlepsi producenci.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022
Zakaz kopiowania zdjęć i elementów zawartych na stronie własność creativecomp