Nowe zmiany w zabezpieczniach!

W dzisiejszych czasach posiadanie wiedzy na temat bezpieczeństwa IT jest niezwykle ważna. Ten rok przyniósł z sobą nie tylko wiele nowości technologicznych, ale również nowe typy cyberataków i sposobów na radzenie sobie z nimi. Jakie zmiany pojawiły się w zabezpieczeniach w pierwszej połowie 2018 i jakich jeszcze możemy się spodziewać?

Stare i nowe zabezpieczenia

Przede wszystkim jedną z największych zmian w zakresie bezpieczeństwa IT jest wzrost zagrożeń mobilnych. Użytkownicy Androida powinni być świadomi tego, że mogą paść ofiarą przestępstwa, jakimi jest wykradanie poufnych informacji. Cyberprzestępcy wykorzystują sklep Google Play do kradnięcia danych uwierzytelniających do kont bankowych, dzięki czemu bez wiedzy użytkownika „zabierają” jego pieniądze. Google i Apple pracują nad tym, aby takie sytuacje nie miały miejsca, jednak użytkownicy Androida powinni być szczególnie ostrożni podczas instalowania aplikacji, o których nie mają za dużej wiedzy.

Kolejną zmianą w zabezpieczeniach są ataki na chmury internetowe. Środowiska te są coraz bardziej rozwinięte, przez co stają się celem dla cyberprzestępców. Aktualnie firmy pracują nad tym, aby użytkowanie chmur były bezpieczne, a środowiska te chronione były w odpowiedni sposób. Mimo to zalecane jest, aby pilnować się przed zagrożeniami i mieć na uwadze możliwość zawirusowania chmury.

Równie mocno narażone na zawirusowanie są konta z kryptowalutami. Wirtualna waluta, czyli tak zwany bitcoin to jeden z największych trendów ostatnich lat. Ze względu na to, że coraz więcej użytkowników internetu zaczyna interesować się kryptowalutą, jest ona narażona na ogromną cyberprzestępczość. Systemy obsługujące wirtualną walutę są coraz częściej i silniej atakowane przez szkodliwe kody, które mają na celu wykradnięcie danych do konto z kryptowalutami. Cyberprzestępcy mają swój sposób na kradnięcie danych, jednak szczególnie dużą uwagę przywiązują do kont wykorzystujących blockchain, starając się znaleźć słabą stronę tej technologii.

Wspominany blockchain jest również sposobem na zwalczanie rosnącej liczby zagrożeń. Technologia ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa i umożliwienie przechowywania danych w taki sposób, aby cyberprzestępcy nie mieli do nich dostępu. Blockchain jest technologią, która wyjątkowo dobrze chroni wrażliwe informacje, dzięki czemu w najbliższej przyszłości może okazać się najlepszym rozwiązaniem na kradzież danych z branż takich jak służba zdrowia czy finanse.

Wymienione technologie to tylko kilka ze zmian, które pojawiły się w zabezpieczeniach IT w ciągu ostatnich miesięcy. W tym roku użytkownicy internetu mogą spodziewać się również coraz bardziej wymagających regulacji prawnych i innego postrzegania prywatności. Warto zatem być na bieżąco z nowymi informacjami na temat zabezpieczeń.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022
Zakaz kopiowania zdjęć i elementów zawartych na stronie własność creativecomp