Oprogramowanie dla księgowości

Programy dla księgowości – ranking i ceny programów księgowych na 2023

Prowadzenie firmy wymaga skrupulatnego prowadzenia dokumentacji finansowej. W obecnych czasach czynności te można znacząco przyspieszyć, wykorzystując w tym celu specjalne programy do księgowości.

Spis treści

Narzędzia te umożliwiają samodzielne prowadzenie dokumentacji firmy, niezależnie od rodzaju formy opodatkowania wybranej przez dane przedsiębiorstwo.

Co to jest program do księgowości?

Programem do księgowości nazywamy specjalistyczne narzędzie służące do prowadzenia dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa.

Wyróżniamy różne rodzaje oprogramowania, w tym programy do samodzielnego prowadzenia podstawowej księgowości dla jednoosobowych działalności gospodarczych, narzędzia do obsługi Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), jak i prowadzenia pełnej księgowości firmy.

Dzięki programom do księgowości nie musisz już prowadzić ewidencji przychodów w Excelu, ani płacić profesjonalnej księgowej za obsługę każdej pojedynczej faktury.

Korzystając z oprogramowania do księgowości, możliwe jest między innymi:

 • wystawianie faktur,
 • przesyłanie faktur sprzedaży online do klienta,
 • wyliczenie składki ZUS,
 • kalkulację podatku dochodowego koniecznego do opłaty przez przedsiębiorstwo,
 • generowanie deklaracji JPK.

Najbardziej zaawansowanie programy do księgowości oferują również pełną integralność danych w chmurze. Jeżeli zastanawiasz się jak samodzielnie prowadzić księgowość w domu, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Nazwa programuFunkcje
Symfonia Finanse i KsięgowośćPełna księgowość, fakturowanie, rozrachunki, środki trwałe, kadry i płace, e-deklaracje
Rewizor NexoKsięgowość, fakturowanie, magazyn, środki trwałe, płace
Comarch ERP OptimaZaawansowana księgowość, kadry i płace, obieg dokumentów, kontroling, CRM
Asseco WAPRO ERPKsięgowość, kadry i płace, finanse, środki trwałe, workflow
InsERT nexoKsięgowość, kadry i płace, fakturowanie, magazyn, obieg dokumentów

Ile kosztuje program dla księgowości?

Koszt zakupu oprogramowania dla księgowości jest zależny od wielu czynników, spośród których możemy wymienić:

 • funkcjonalność - zasadniczo im większa ilość funkcji świadczonych przez program, tym wyższa cena,
 • ilość faktur w skali miesiąca - w przypadku programów z sybskrypcją miesięczną istotna jest liczba dokumentów finansowych wystawianych przez firmę. W wielu przypadkach firmy oferują różne pakiety, w ramach których dostępna jest mniejszy lub większy limit faktur.
 • wielkość firmy - duża część firm posiada zróżnicowaną ofertę w zależności od rodzaju działalności - jednoosobowe przedsiębiorstwo zapłaci najmniej, duża spółka najwięcej,
 • typ programu - oprogramowanie może być dostępne w formie fizycznej lub cyfrowej, dostępnej online na przykład poprzez przeglądarkę internetową,
 • rodzaj subskrypcji - programy do księgowości są oferowane zarówno w formie abonamentu, opłacanego comiesięcznie lub jako program z bezterminową licencją, opłacany jednorazowo, przed rozpoczęciem pracy z oprogramowaniem.

Poniższa tabela prezentuje zestawienie kosztów zakupu subskrypcji na poszczególne programy księgowe, która jest ważna przez miesiąc. Podane ceny dotyczą małych firm, które wystawiają niewielką ilość faktur w skali miesiąca.

Dostępne są również wyższe pakiety usług, zapewniające szerszy zakres funkcji i umożliwiające księgowanie dodatkowych dokumentów finansowych.

Nazwa oprogramowania księgowegoKoszt zakupu subskrypcjiWażność licencji
FakturaXLod 8 zł nettomiesięczna
iFirmaod 8,50 zł nettomiesięczna
inFaktod 19,50 zł nettomiesięczna
Firminood 23 zł nettomiesięczna
Comarch ERP XTod 35 zł nettomiesięczna
Symfonia Finanse
i Księgowość
od 90 zł nettomiesięczna
PCBiznesod 119 zł nettomiesięczna
LeftHandod 208 zł nettomiesięczna

Innym rozwiązaniem jest jednorazowy zakup oprogramowania księgowego z licencją ważną bezterminowo. Poniższa tabela prezentuje zestawienie cen zakupu programów oferowanych przez różne firmy informatyczne:

Nazwa oprogramowania księgowegoKoszt zakupu subskrypcjiWażność licencji
inSERT Subiektod 599 zł nettobezterminowa
sBiznesod 600 zł nettobezterminowa
Streamsoft ALAod 1000 zł nettobezterminowa
Comarch ERP Optimaod 1100 zł nettobezterminowa
Rewizor GTod 1800 zł nettobezterminowa
DGCS Systemod 1900 zł nettobezterminowa
Gratyfikant nexo PROod 2499 zł nettobezterminowa

Jak wybrać program dla księgowości?

Zastanawiasz się, jaki program dla księgowości wybrać? Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zaoszczędzić czas i koszty, redukując jednocześnie ryzyko wystąpienia błędów w dokumentacji finansowej.

Wybierając oprogramowanie księgowe, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

 • Zakres dostępnych funkcji.

W zależności od rodzaju oprogramowania ilość funkcji, dostępnych w ramach zakupionej subskrypcji może się różnić.

Zdarza się, że najtańsze rozwiązania nie oferują pełnej funkcjonalności potrzebnej do prowadzenia firmy, np. nie można dodawać w nich faktur zakupu, a co za tym idzie, nie jest możliwym poprawne wyliczenie składek ZUS czy wysokości podatku dochodowego.

Ważnym jest, by wybierając program księgowy dla swojej firmy dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych firm pod kątem własnych, indywidualnych potrzeb.

 • Dostępność i częstotliwość aktualizacji.

Przepisy prawne i podatkowe ciągle się zmieniają, co generuje ryzyko występowania błędów w prowadzonej dokumentacji. Z tego względu ważne jest, by oprogramowanie było na bieżąco aktualizowane pod kątem zmian w przepisach.

 • Wysoki poziom zabezpieczeń.

Ważnym jest, aby wykorzystywany program do księgowości posiadał wysoce zaawansowany system zabezpieczeń działający w oparciu o najnowsze i najbardziej wydajne certyfikaty.

Dzięki temu nie musisz obawiać się o ryzyko wycieku czy wykradnięcia danych firmowych, w tym faktur, deklaracji podatkowych czy dokumentów pracowników.

 • Stały dostęp do danych w chmurze.

Najnowsze rozwiązania z dziedziny oprogramowania dla księgowości umożliwiają stały dostęp do danych finansowych z każdego miejsca na Ziemii, niezależnie od pory dnia i nocy.

To oznacza, że możesz wystawić fakturę czy zaksięgować zakup korzystając z telefonu, tabletu czy dowolnego komputera, nawet wtedy, gdy przebywasz na zagranicznych wakacjach.

 • Dostęp do pomocy technicznej.

Zaawansowane programy oferują stały dostęp do pomocy technicznej oferowanej przez programistów lub innych pracowników firmy informatycznej. Usługa powinna być darmowa i dostępna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dzięki temu nie musisz obawiać się, że awaria systemu, na przykład nagłe zawieszenie się programu i wymuszone zakończenie jego działania pokrzyżują Ci plany i uniemożliwią wystawienie czy zaksięgowanie faktury.

 • Integracja z innymi systemami w firmie.

W przypadku niektórych programów możliwa jest ich integracja z innymi systemami wykorzystywanymi w firmie, np. z oprogramowaniem ERP służącym do zarządzania przedsiębiorstwem.

Dzięki temu możesz w łatwy i szybki sposób zbierać dane i rozliczać faktury lub w zaledwie kilku kliknięciach wyliczyć należne składki do ZUS.

RANKING programów do księgowości

Wybór programów księgowych jest dosyć obszerny. Wiele firm oferuje swoje autorskie oprogramowanie, jednak wybierając narzędzia dla swojej firmy, warto kierować się opiniami użytkowników.

Przedsiębiorcy decydują się na korzystanie wyłącznie z tych programów, które zapewniają komfort użytkowania oraz pełne bezpieczeństwo, rozumiane zarówno pod kątem zabezpieczeń systemowych, jak i stałej dostępności aktualizacji, biorących pod uwagę zmiany w przepisach prawa czy zasadach podatkowych.

Oto kilka programów, które posiadają najlepsze opinie wśród użytkowników:

RANKING programów do księgowości online

Na rynku istnieje wiele programów księgowych dostępnych online, dostępnych zarówno za pośrednictwem przeglądarki komputerowej, jak i w wersji mobilnej.

Narzędzia oferują stały dostęp do danych w chmurze, jednak ich użytkowanie może wizązać się z pewnymi ograniczeniami.

Programy do księgowości online są wykorzystywane głównie przez małe firmy, jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzone przez przedsiębiorców, którzy preferują samodzielne prowadzenie księgowości, a przy tym chcą zaoszczędzić pieniądze, które należałoby wydać na usługi biura rachunkowego.

Oto część obszernej listy oferowanego oprogramowania dla księgowości, które posiadają pozytywne opinie użytkowników:

Jak zaksięgować program księgowy?

Zakup oprogramowania dla księgowości to wydatek, który można zaksięgować jako koszt związany z prowadzeniem biznesu. Koszt zakupu oprogramowania lub subskrypcji na program księgowy wprowadza się do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Jaki program do księgowości? - podsumowanie

Odpowiednie oprogramowanie dla księgowości umożliwia przyspieszenie i usprawnienie prowadzenia czynności, związanych z dokumentacją finansową przedsiębiorstwa.

Programy umożliwiają między innymi wprowadzanie faktur zakupu oraz sprzedaży, generowanie deklaracji JPK, czy wyliczanie podatku dochodowego należnego do zapłacenia przez firmę.

Dobry program do księgowości nie jest dużym wydatkiem, jednocześnie umożliwia obniżenie kosztów, związanych z korzystaniem z usług profesjonalnego biura rachunkowego.

Wybór oprogramowania powinien poprzedzać odpowiedni research, skupiający się przede wszystkim na takich kwestiach jak ilość funkcji, możliwość rozwoju, rodzaj subskrypcji czy cena.

Wdrożenie programu dla księgowości warto powierzyć firmie informatycznej, dzięki której proces zostanie przeprowadzony szybko i nie będzie niósł za sobą ryzyka wystąpienia ewentualnych awarii.