Oszczędź dzięki chmurze obliczeniowej – hosting i usługi w chmurze

Hosting i usługi w chmurze

Brak inwestycji w serwery, licencje, oprogramowanie, dostęp do nowoczesnych usług. Sprawdź, jak Twoja firma skorzysta na chmurze obliczeniowej

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to przetwarzanie i przechowywanie danych w oparciu o oprogramowanie i infrastrukturę dostarczoną przez usługodawcę.

Spójrz na korzyści, które da Ci użycie cloud computing:

  • nie musisz inwestować w kosztowne serwery, oprogramowanie, sprzęt lub licencje,
  • pomożemy Ci zoptymalizować koszty i zyskać przewagę nad konkurencją,
  • zapłacisz wyłącznie za możliwość korzystania z usługi np. aplikacji internetowej lub dostępu do dysku w chmurze.

Twoje pliki przechowywane są w chmurze – na bezpiecznych serwerach rozmieszczonych poza lokalną siecią firmy (użytkownika chmury). Dostęp do chmury masz z każdego miejsca, zazwyczaj warunkiem jest połączenie z siecią www.

Cloud computing – przechowuj dane i korzystaj z usług bez inwestycji w sprzęt

Firmy korzystają z cloud technology m.in. żeby zaoszczędzić na wydatkach na infrastrukturę informatyczną i zyskać tym samym przewagę nad konkurencją. Celem cloud computing jest przechowywanie danych na serwerach zewnętrznych oraz magazynowanie treści i ich udostępnianie.

Pewnie zauważyłeś gwałtownie postępująca cyfryzacja biznesu. Jej przejawem jest rosnące zapotrzebowanie na usługi chmury internetowej. Cloud computing jest wśród liderów najdynamiczniej rozwijających się usług IT.

Przy szukaniu odpowiedzi na pytanie “cloud computing co to jest” kluczowy okazuje się termin zewnętrzny serwer. To na takich serwerach opiera się cloud computing – są alternatywą dla twardych dysków na komputerach stacjonarnych czy laptopach.

Chmura obliczeniowa – przykłady użycia

Najpewniej już teraz korzystasz z dobrodziejstw computer cloud. Na chmurze obliczeniowej opiera się np. poczta e-mail. Przedsiębiorcy oraz prywatni użytkownicy korzystają z Dysk Google, Dropbox oraz serwerów streamingu muzyki i wideo (np. Netflix). Zaawansowane usługi cloud computing dedykowane są firmom oraz międzynarodowym korporacjom – do najpopularniejszych należy np. Google Cloud Platform (udostępnia infrastrukturę i platformę jako usługę oraz bezserwerowe środowiska obliczeniowe). Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest hosting w chmurze – utrzymywanie aplikacji i serwisów WWW na serwerach w chmurze.

Rodzaje chmur internetowych

Chmura obliczeniowa może być:

  • publiczna (public cloud computing) – darmową lub płatną usługę obliczeniową oferowaną przez zewnętrznego dostawcę – możliwość korzystania z zewnętrznych serwerów (administrowanie systemem – w tym infrastrukturą – to zadanie usługodawcy) przez każdą osobę z dostępem do internetu,
  • prywatna (wewnętrzna, korporacyjna) – z usługi computing cloud mogą skorzystać tylko wybrane osoby, taka chmura obliczeniowa zapewnia większe bezpieczeństwo oraz kontrolę, działa na zasadach lokalnego centrum danych,
  • hybrydowa (konfiguracje wielochmurowe) – to połączenie chmury obliczeniowej publicznej i chmury obliczeniowej prywatnej (lokalne centrum danych), umożliwia korzystanie, w zależności od potrzeb, z różnego rodzaju chmur internetowych.

Usługa – chmura internetowa

Jeżeli chcesz skorzystać z usług w chmurze, to masz dostęp do trzech modeli współpracy: IaaS, PaaS, SaaS. Na czym polegają tego rodzaju usługi cloud computing?

Rodzaje współpracy przy cloud computing

Rodzaj usługi cloud computingCo otrzymasz
IaaSmożliwość używanie zasobów chmury (np. miejsca na dysku) jako usługi, nie musisz kupować fizycznych serwerów i infrastruktury centrum danych
PaaSusługą jest platforma – otrzymujesz m.in. systemy operacyjne, środowisko programistyczne, analitykę, narzędzia programistyczne, zarządzanie bazą danych. Dzięki temu np. zaprojektujesz, stworzysz i przetestujesz własne usługi/programy/aplikacje
SaaSoprogramowanie jako usługę – obejmuje poprzednie usługi cloud computing + kompletne rozwiązania programistyczne (np. program e-mail, Microsoft Office 365, aplikacje do zarządzania relacjami z klientami (CRM) czy też obsługi zasobów przedsiębiorstwa (ERP), za których używanie online płacisz dostawcy lub używasz w modelu bezpłatnym.

Chmura obliczeniowa – cennik 2022

Korzystający z chmury obliczeniowej najczęściej spotykają się z dwoma modelami opłaty: stałej opłaty miesięczne (abonament) oraz “pay as you go” (PAYG – tylko za wykorzystane zasoby).

Usługi informatyczne Warszawa – forma rozliczeń chmury obliczeniowej

Forma rozliczeniaZakres usługiCena
abonamentm.in. rdzeń/rdzenie vCPU, pamięć RAM, przestrzeń na dysku, adresy IP i licencje Microsoft,
wsparcie techniczne 24/7

12 miesięcy/czas nieokreślony
24 miesiące
36 miesięcy
wersje: podstawowa zaawansowana

58 zł – 148 zł | 281 zł – 349 zł
54 zł – 128 zł | 253 zł – 304 zł
52 zł – 134 zł | 242 zł – 298 zł
PAYG1 VCPU,
1 GB RAM za 24h 2 VCPU,
2 GB RAM za 24h 4 VCPU,
1 GB RAM za 24h 8 VCPU,
4 GB RAM za 24 h
1,22 zł – 1,78 zł
2,99 zł – 3,98 zł
2,24 zł – 2,86 zł
6,23 zł – 6,91 zł
Średni koszt chmury obliczeniowej w Polsce w 2022 r.

Hosting w chmurze (cloud hosting)

Strona internetowa będzie funkcjonowała po umieszczeniu jej na serwerze. Przed rewolucją computer cloud, strony www lądowały na pojedynczym serwerze. Teraz – dzięki hostingowi w chmurze – aplikacje i serwisy WWW znajdują się na serwerach w chmurze internetowej. Użytkownicy stron korzystają z witryn udostępnionych z chmury.

Hosting w chmurze – ceny 2022

Cena hostingu w chmurze zależy od wielu czynników, m.in. dodatkowego zakresu usług oferowanego przez usługodawcę. Jednym z głównych kryteriów jest pojemność pamięci, z której mogą korzystać klienci.

Cennik usług hostingowych – ceny 2022

PojemnośćCena
50 – 100 GB123 zł – 295 zł za rok
500 GB246 zł – 295 zł za rok
1TB295 zł – 492 zł za rok
Średni koszt usług hostingowych w Polsce w 2022 r.

Przewiń do góry