Zarządzanie infrastrukturą IT – sprawdź, jak skorzystasz z profesjonalnej pomocy

Zarządzanie infrastrukturą IT

Prawidłowe codzienne funkcjonowanie firmy, a w konsekwencji sukces biznesowy – to zyskasz dzięki niezawodnej infrastrukturze informatycznej.

Twoje korzyści po wdrożeniu systemu zarządzania infrastrukturą IT

Jak skorzysta firma, która postawiła na nowoczesne formy zarządzania swoją infrastrukturą informatyczną? Oprócz zalet wiążących się z outsourcingiem IT (np. niższe koszty w porównaniu do zatrudnienia informatyka na etat, dostęp do inżynierów, którzy dysponują ciągle aktualizowanymi kompetencjami, zwolnienie zasobów, które można użyć do realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa) zyskasz:

 • minimalizację ryzyka zaburzenia ruchu w firmie,
 • audyt stanu środowiska IT w przedsiębiorstwie wraz z rekomendacjami zmian, które poprawią funkcjonowanie organizacji i jej produktywność,
 • niezakłócony dostęp klientów do sklepu internetowego, strony www przedsiębiorstwa lub usługi czy też aplikacji mobilnej,
 • możliwość szybkiego i sprawnego opracowanie rozwiązań, które bez straty czasu można zaproponować klientom,
 • dane, które posłużą mu do analizy i przygotowania planów naprawy/rozwoju przedsiębiorstwa,
 • zwiększenie wydajności pracowników,
 • większe bezpieczeństwo IT przedsiębiorstwa (m.in. baz danych, w tym informacji wrażliwych oraz transmisji przy użyciu internetu),
 • ekspercką opiekę nad komputerami, serwerami i oprogramowaniem 24/7,
 • doradztwo w sprawie rozwoju i optymalizacji systemów informatycznych używanych w firmie,
 • przejrzysty sposób rozliczenia usługi IT w oparciu o umowę SLA – klient wie, za co konkretnie płaci i na co może liczyć (m.in. precyzyjnie określony czas oczekiwania na interwencję inżyniera – informatyka).

Bez dobrze skonfigurowanej, sprawnie funkcjonującej i bezpiecznej infrastruktury IT nie można wyobrazić sobie nowoczesnej firmy. Każde przedsiębiorstwo używa komputerów, drukarek, internetu oraz wielu programów i aplikacji.

Źle dobrane rozwiązania technologiczne mogą doprowadzić do wymiernych strat, np. awaria serwerów lub wirus komputerowy na wiele godzin lub dni sparaliżuje pracę przedsiębiorstwa, a brak ciągłości produkcji to rosnące koszty.

Unikniesz kosztownych problemów powierzając opiekę nad środowiskiem informatycznym ekspertom – informatykom.

Zdecyduj się na optymalne rozwiązanie – jeżeli nie chcesz tworzyć własnego, kosztownego działu informatycznego: przekaż administrację infrastrukturą IT zewnętrznej firmie, czyli wybierz outsourcing IT.

Infrastruktura informatyczna – co to jest

Infrastrukturę informatyczną tworzą wszystkie urządzenia IT i programy wykorzystywane przez firmę. Mówiąc inaczej, to każdy element środowiska informatycznego danej firmy.

Wraz z rozwojem rozwiązań technologicznych, obok infrastruktury IT tradycyjnej – fizycznej – pojawiła się infrastruktura “w chmurze”. Użytkownicy (pracownicy firmy) łączą się z infrastrukturą w chmurze przy pomocy Internetu. Dzięki temu mają dostęp do serwerów czy też programów z dowolnego miejsca, które ma łączność z siecią www.

Z jakich elementów składa się infrastruktura informatyczna?

Infrastruktura IT – elementy

Najbardziej popularne komponenty infrastruktury IT można podzielić na sprzęt i oprogramowanie.

Infrastruktura informatyczna – przykłady:

sprzęt (hardware)komputery, urządzenia peryferyjne (np. skanery, drukarki), serwery, routery, data center (centrum danych), przełączniki, okablowanie sieciowe, koncentratory
programy (software)systemy operacyjne, serwery w chmurze, systemy zarządzania treścią – CMS, systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP)

Zarządzanie infrastrukturą IT w Warszawie – cennik 2022

Konfiguracja i zarządzanie infrastrukturą informatyczną to odpowiedzialne zadanie, które należy powierzyć doświadczonym ekspertom informatykom. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest outsourcing IT czyli powierzenie zarządzania infrastrukturą informatyczną wyspecjalizowanym firmom świadczącym usługi informatyczne Warszawa.

Outsoursing IT – w tym obsługa infrastruktury informatycznej – najczęściej rozliczany jest w modelu abonamentu za kompleksowe usługi.

Obsługa informatyczna w zależności od rodzaju abonamentu – ceny na 2022

rodzaj abonamentuilość godzin/komputerówcena usługi
w zależności od liczby godzin informatyka5-10 godzin w miesiącu
10-20 godzin w miesiącu powyżej
20 godzin w miesiącu
472 zł – 513 zł
964 zł – 1022 zł
1845 zł – 2150 zł
w zależności od liczby komputerów5-10 komputerów
10-20 komputerów powyżej
20 komputerów
1124 zł – 1430 zł
2237 zł – 2720 zł
3490 zł – 3887 zł
Średnie ceny modelów outsourcingu IT w Polsce w 2022 r.

Infrastruktura sieciowa – zakres usług

W ramach opieki nad infrastrukturą sieciową, klient może liczyć na kompleksową administrację nad infrastrukturą IT lub zarządzanie jej wybranymi segmentami. Do działań, które zapewnią optymalną wydajność infrastruktury przedsiębiorstwa należy m.in.:

 • monitoring, aktualizacja i zabezpieczanie rozwiązań sieciowych,
 • dobór i wyskalowanie elementów sieci IT,
 • prawidłowe rozmieszczenie sprzętu (komputerów, serwerów, okablowania),
 • konfiguracja urządzeń sieciowych i oprogramowania,
 • zarządzanie procesami sieciowymi,
 • usuwanie awarii oraz lokalizacja luk w sieci informatycznej, które mogą prowadzić do niechcianych zdarzeń,
 • cykliczne tworzenie kopii bezpieczeństwa (np. metodą dziadek, ojciec, syn – GFS: grandfather, father, son),
 • aktualizowanie oprogramowania,
 • wirtualizacja infrastruktury (tworzenie wirtualnego środowiska komputerowego), która umożliwia m.in. obsługę większej liczby obciążeń, a zmniejsza koszty infrastruktury i liczbę używanych serwerów.
Przewiń do góry