Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

Ciężki poranek. Wstajesz zbyt późno, do pracy wpadasz spóźniony kilka minut przed ważnym meetingiem lub deadlinem. Z kubkiem parującej kawy przecierasz oczy, włączając komputer i… Aktualizacja. Już wiesz, że nie zdążysz wysłać ważnego maila czy dołączyć do spotkania, i masz przed oczami wszelkie konsekwencje. Znajoma sytuacja? Mamy na to radę.

Z poniższego poradnika dowiesz się, jak wyłączyć aktualizacje systemu Windows 10. Zanim przeczytasz dalszą część artykułu, musisz sobie jednak zdawać sprawę, że nie zalecamy takiego działania ze względów bezpieczeństwa – może to skutkować w przyszłości problemami z systemem, jego awarią, utratą danych czy atakiem na nasz komputer.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892


Czemu mój system znów się aktualizuje?

Wyłączenie aktualizacji systemu Windows 10 jest celowo utrudnione – w prosty sposób możemy jedynie odłożyć aktualizację. Ma to uzasadnienie w tym, że każda aktualizacja zawiera rozwiązanie wykrytych od ostatniego uaktualnienia problemów czy usterek. Dzięki temu zmniejsza się szansa, że nasz system ulegnie awarii lub wystąpi luka bezpieczeństwa umożliwiająca włamania czy zarażenie złośliwym oprogramowaniem, które nasz komputer mógłby przekazać dalej.

Jak pominąć aktualizację Windows 10?

Jeśli zależy nam, by aktualizacja nie zaskoczyła nas w czasie konkretnego dnia czy tygodnia, możemy w prosty sposób temu zapobiec. Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windows 10 w określonym czasie? Wchodzimy w ustawienia systemu i wybieramy kategorię “Aktualizacja i zabezpieczenia”.

W pierwszej zakładce – „Windows Update” – możemy tu sterować naszymi aktualizacjami. Możemy: 

 • wstrzymać aktualizacje na 7 dni;
 • ustawić godziny aktywnego użytkowania komputera (np. godziny naszej pracy), w których komputer nie będzie automatycznie uruchamiał się ponownie;
 • wstrzymać aktualizacje do określonego dnia (maksymalnie na 35 dni) – w zakładce „opcje zaawansowane”. 
Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?
Windows Update

Nie jest to niestety rozwiązanie idealne, ponieważ nie wyłączamy aktualizacji, a jedynie odkładamy je w czasie. Pewnie wciąż zastanawiacie się, jak trwale wyłączyć aktualizacje Windows 10. Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892


Jak wyłączyć aktualizacje systemu Windows 10 na stałe?

Windows 10 Pro posiada wbudowane narzędzie zwane „Edytor lokalnych zasad grupy”. Umożliwia ono sterowanie różnymi funkcjami systemu, między innymi właśnie automatycznymi aktualizacjami. Być może nie masz jednak rozszerzonej wersji systemu, a chciałbyś się dowiedzieć więcej o zarządzaniu aktualizacjami w Windows 10 Home. Jak wyłączyć aktualizacje w tym systemie na stałe? Czy jest to możliwe? Nie wprost, ale istnieje kilka sprytnych obejść tego problemu. 

Przyjrzyjmy się więc sposobom, jak całkowicie wyłączyć aktualizacje Windows 10 Home. Pierwsza opcja to wyłączenie usługi „Windows Update” odpowiadającej za wyszukiwanie dostępnych aktualizacji w Internecie.


By wyłączyć aktualizacje poprzez zablokowanie tej usługi:

 • Wchodzimy w systemową aplikację „Usługi” (możemy ją wyszukać w pasku wyszukiwania obok ikonki systemu Windows).
 • Odnajdujemy usługę Windows Update i klikamy na nią dwukrotnie.
 • Zmieniamy „Typ uruchomienia” z ręcznego lub automatycznego na  „Wyłączony”.
Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10 - WIndows Update
Opcje Usługi Windows – aktualizacja systemu Windows

Druga opcja to „okłamanie” systemu Windows, że korzystamy z połączeń taryfowych. W tym celu wykonujemy poniższe kroki:

 • W opcjach zaawansowanych ustawień aktualizacji sprawdzamy, czy opcja pobierania aktualizacji w przypadku podłączenia do sieci taryfowej (pobierającej dodatkowe opłaty) jest domyślnie wyłączona. Teraz tylko wystarczy wybrać sieć lub sieci, do których podłącza się nasz komputer, i określić je jako taryfowe.
Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10 opcje zaawansowane
 • W oknie ustawień systemu wybieramy “Sieć i Internet”, a następnie “Wi-Fi”.
 • Klikamy dwukrotnie na nazwę naszej sieci i zaznaczamy opcję “Ustaw jako połączenie taryfowe”. I gotowe! Ważne, by wykonać ten krok dla każdej sieci, do której nasz komputer może się podłączyć.
Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10 - ustawienia
Windows Update – ustawienia połączenia taryfowego

Jeśli trafiliście na ten artykuł, zapewne macie jakiś powód, by nie chcieć, aby wasz komputer automatycznie się aktualizował. Może to być irytacja niespodziewanymi resetami komputera, konieczność nieprzerwanej pracy czy lęk przed zmianami w systemie  – powód nie ma znaczenia – szukaliście pomocy, ponieważ nie wiedzieliście jak wyłączyć na stałe aktualizacje Windows 10.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na wasze pytania. Jak już wspomnieliśmy, zalecamy jednak rozważnie korzystać z opcji odkładania i dezaktywowania aktualizacji systemu – są one przeprowadzane dla bezpieczeństwa waszego, waszej pracy i waszego komputera. Jeśli macie ważną pracę do wykonania – odłóżcie aktualizację systemu na kilka dni, ale postarajcie się zainstalować ją jak najszybciej. Najlepszą opcją jest zakończenie ważnych prac przed wprowadzeniem aktualizacji – być może pomoże wam informacja, że dzieje się to zawsze w drugi wtorek miesiąca.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.