Tryb incognito – jak włączyć i czy rzeczywiście zapewnia prywatność?

Tryb incognito

Tryb incognito – jak włączyć i czy rzeczywiście zapewnia prywatność?

Tryb incognito lub inaczej prywatny to wciąż dla wielu osób najlepsza metoda na niewidzialność w sieci. Sprawdź, co to jest i przed czym w rzeczywistości chroni.

Jaki jest najbardziej dostępny sposób, żeby przeglądarka nie zapisała danych o Twojej aktywności w internecie? To użycie trybu incognito (Google Chrome), okna prywatnego (Firefox) lub inPrivate (Edge).

Jednak wiele osób nadal uważa, że tryb incognito to sposób na anonimowość w sieci. Czy to prawda?

Na wstępie wyjaśnijmy sobie dwie kwestie: tryb incognito nie maskuje Twojej tożsamości oraz aktywności w sieci, a jednak bywa przydatny.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Włącz tryb incognito – tylko po co?

Tryb prywatny sprawdzi się w praktyce tylko do ukrycia części Twojej aktywności, na komputerze, do którego mają dostęp inne osoby. Dla wielu innych podmiotów będziesz nadal widoczny.

Przeglądarka w trybie incognito nie zapisze:

  • historii przeglądania,
  • wyszukiwanych fraz,
  • ciasteczek,
  • danych wpisanych do formularzy, np. haseł.

Przeglądałeś internet incognito? Po zakończeniu sesji i zamknięciu karty na Twoim komputerze, tablecie lub telefonie nie zostaną zapisane informacje o tym, które strony odwiedziłeś. To najważniejsza praktyczna informacja.

Jednak po Twojej aktywności może pozostać ślad na urządzeniu, w postaci np. pobranych plików (choć nie na liście pobranych).

Co więcej, brak informacji na komputerze nie oznacza, że inne podmioty lub osoby nie mogą dowiedzieć się o Twojej aktywności w sieci.

Tryb incognito nie ukryje, co robiłeś w internecie przed:

  • stronami, na które wchodzisz,
  • dostawcami internetu,
  • policją/służbami specjalnymi,
  • firmami, które mają umieszczone kody śledzące na odwiedzanych witrynach,
  • dla pracodawcy, szkoły lub instytucji, w której używasz komputera z tym trybem.

Po włączeniu trybu prywatnego użytkownik widzi informację, jakie dane nie są zapisywane oraz kto może widzieć jego aktywność, jednak nie wszyscy zwracają na to uwagę.

Nie zwracają uwagi lub nie wiedzą, że najprawdopodobniej większość stron w sieci ma trackery, które zbierają informacje o aktywności użytkownika i przekazują do Google.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak włączyć tryb incognito?

Tryb incognito/prywatny znajdziesz we wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach. Wystarczy kliknąć w Ustawienia – zazwyczaj w prawym górnym rogu okna przeglądarki.

Możesz też skorzystać ze skrótów klawiszowych:

  • Chrome: Control/⌘ + Shift + N
  • Edge: Control/⌘ + Shift + P
  • Firefox: Control/⌘ + Shift + P
  • Internet Explorer: Control/⌘ + Shift + P
  • Opera: Control/⌘ + Shift + N
  • Brave: Control/⌘ + Shift + N
  • Safari: ⌘ + Shift + N

Jak włączyć tryb incognito na telefonie

Tryb prywatny możesz używać również na przeglądarce na smartfonie. Spójrz, jak zrobić to w Android i iOS.

Tryb incognito – Android:

  1. Wejdź do aplikacji Chrome.
  2. Obok paska adresowego kliknij trzy kropki (Więcej) i wybierz opcję Nowa karta incognito.
  3. Po otwarciu nowego okna zobaczysz ikonę trybu incognito Incognito.

Tryb incognito – iOS:

  1. Wejdź do aplikacji Chrome.
  2. Kliknij Więcej, a następnie Nowa karta incognito.
  3. Nowa karta incognito będzie oznaczona ikoną Incognito.

Jeżeli chcesz użyć trybu incognito w przeglądarce Safari, to kliknij w ikonę z kwadratami 

 (prawy dolny róg ekranu), a później wybierz opcję Prywatne 

(lewy dolny róg) i Gotowe.

Jak wyłączyć tryb incognito w telefonie

Aby wyłączyć tryb incognito w Chrome na Androidzie i na iPhone wystarczy kliknąć X (Zamknij) w prawym górnym rogu karty.

Wyjście z trybu prywatnego wymaga zamknięcia wszystkich kart otwartych w trybie incognito.

W Safari musisz stuknąć liczbę kart 

, a później Gotowe.

Karta incognito i Twoja prywatność

Już wiesz, że tryb prywatny/incognito/inPrivate nie zapewnia Ci anonimowości. Nie powinieneś go używać z taką myślą.

Jeżeli nie chcesz, żeby ktokolwiek wiedział jakie frazy wpisujesz w wyszukiwarkę, na jakie strony www wchodzisz lub jakie jest Twój adres IP, to korzystaj z pewnych narzędzi, np. sieci TOR lub VPN.

Przydatność karty incognito jest bardzo ograniczona. Sprowadza się do możliwości ukrycia przed innymi osobami, które korzystają z komputera – np. członkami rodziny – co robiłeś w internecie.

Może sprawdzić się jeżeli wchodzisz na strony, które nie cieszą się dobrą opinią (np. porno) lub z innych powód chcesz zamaskować wyniki wyszukiwania (np. szykujesz prezent).

Tryb prywatny możesz też włączyć, kiedy znajomy lub koleżanka poprosi Cię o skorzystanie “na chwilę” z komputera, bo chce np. sprawdzić pocztę elektroniczną.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Tryb incognito – bardzo słaby sposób na anonimowość w sieci

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ograniczenia, które już znasz. Po drugie, jak wykazały badania przeglądarki DuckDuckGo z 2018 roku, największa przeglądarka czyli Google, nawet w trybie incognito filtruje treści umieszczane w wynikach wyszukiwania.

“Okazało się, że użytkownicy z różnych miejscowości na terytorium Stanów Zjednoczonych otrzymywali unikalnie sprofilowane wyniki wyszukiwania, które różniły się od siebie głównie kolejnością wyświetlania” – relacjonuje serwis Zaufana Trzecia Strona. Kolejność wyświetlania jest bardzo ważna, bo większość ruchu zgarniają pierwsze trzy miejsca.

Google zaprzeczył tym oskarżeniom o nadmierną personalizację wyników wyszukiwania i śledzenie osób działających w trybie incognito.

Chcesz samodzielnie przekonać się jak tryb incognito nie chroni Twojej prywatności? Zrób eksperyment:

  1. Wejdź na stronę https://www.nothingprivate.ml/.
  2. Wpisz swoje imię w okienko i kliknij przycisk “Zobacz magię”.
  3. Otwórz tryb incognito i wejdź ponownie na Nothingprivate.ml – Twoje imię wyświetli się choć przecież używasz prywatnego przeglądania.

Przeglądarki śledzą Cię nawet jeżeli działasz w trybie prywatnym/incognito. Jeżeli dzięki trybowi incognito chcesz zachować anonimowość i wyrwać się z bańki informacyjnej – oglądania wyłącznie treści, które już pasują do Twoich przekonań i wcześniejszej historii korzystania z sieci – to nie odniesiesz sukcesu.

Dla poszukujących anonimowości lepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze wspomnianej wcześniej DuckDuckGo lub sieci TOR (TOR Browser) czy też VPN.

Sposoby na zachowanie prywatności lub anonimowości w sieci zebraliśmy w poniższej tabeli.

 zaletywady
tryb incognito/prywatny/inPrivatedane o aktywności w internecie nie są zapisywane na komputerze,w przeglądarce nie będzie zapisanej historii przeglądania z sesji incognito,brak zapisanych ciasteczek,brak danych wpisanych do formularzy.nie zapewnia anonimowości,aktywność użytkownika widoczna dla m.in. dostawców internetu, odwiedzanych stron, tajnych służb, firm, które umieszczają kody śledzące na witrynach, pracodawców (komputery służbowe),część śladów może pozostać na komputerze (np. pobrane pliki lub strony dodane do zakładek)
korzystanie z przeglądarek, które nie zbierają danych o użytkownikachniektóre przeglądarki ograniczają do minimum zbieranie danych o tym, co robi użytkownik w sieci,zatrzymują moduły śledzące aktywność użytkownika,umożliwiają instalację rozszerzeń, które poprawiają prywatność,przeglądarki, w których masz możliwość konfiguracji poprawiającej prywatność to m.in. Firefox, Vivaldi, Brave lub  Ungoogled-Chromium.  najpopularniejsze przeglądarki (Google Chrome i Edge) nie zapewniają prywatności podczas korzystania z internetu,poziom troski o prywatność użytkowników bardzo się różni pomiędzy przeglądarkamitylko TOR Browser nie zbiera żadnych danych o użytkowniku.
serwer proxydostęp do bezpłatnych proxy,maskowanie IP,usuwa elementy pozwalające na identyfikację użytkownika,umożliwia ominięcie niektórych blokad na dostęp do stron lub serwisów np. nałożonych przez serwisy streamingowe lub pracodawców.zazwyczaj nie oferuje szyfrowania połączenia z siecią,poziom anonimowości jest ograniczony, dostawca rejestruje dane użytkowników,współpracuje z pojedynczą przeglądarką lub usługą,z bezpłatnych proxy korzysta bardzo dużo użytkowników – są przeciążone,  działają wolno i mało stabilnie,bezpłatne/podejrzane proxy mogą zbierać informacje o użytkownikach,nie chroni przed każdym użyciem złośliwego oprogramowania, ale może być używany jako zapora przed cyberatakami z sieci.
sieć TORmaskuje IP,bardzo wysoki poziom anonimowości,Tor Browser nie śledzi historii przeglądania i usuwa ciasteczka, po każdej sesji,bezpłatny dostęp,możliwość wejścia do Darknetu.spowalnia korzystanie z internetu,obserwujący widzi, że użytkownik korzysta z TOR,nie gwarantuje 100 proc. anonimowości – przy bardzo dużym nakładzie sił i środków możliwa jest identyfikacja użytkownika,tylko w trybie “safest” blokowany jest fingerprint (odcisk palca konfiguracji przeglądarki/systemu operacyjnego), który może posłużyć do identyfikacji użytkownika,nie chroni przed złośliwym oprogramowaniem.
sieć VPNszyfrowane połączenie z internetem,maskowanie IP,zabezpiecza całą komunikację z internetemmożliwość korzystania z serwisów online z nałożonym ograniczeniem terytorialnymw połączeniu z użyciem TOR Browser gwarantuje niemal całkowitą anonimowośćnajpewniejsze i nieograniczone usługi VPN są płatne,darmowa sieć VPN ma zazwyczaj limit transferu danych,dostawcy bezpłatnej VPN mogą zbierać dane o użytkownikach i sprzedawać np. reklamodawcom,korzystanie z VPN może spowalniać działanie internetu,nie chroni przed złośliwym oprogramowaniem,

Tryb incognito – pytania i odpowiedzi (Q&A)

Jak wejść na tryb incognito?

Wejście w tryb incognito umożliwiają wszystkie najpopularniejsze przeglądarki, m.in. Google Chrome, Firefox (tryb prywatny) i Edge (tryb inPrivate). W większości przypadku musisz kliknąć menu w prawym górnym rogu i wybrać tryb incognito. Możesz też użyć skrótów klawiaturowych, które znajdziesz wyżej.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak włączyć tryb incognito w Google?

Tryb incognito włączysz w Google Chrome klikając w trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierając opcję Nowa karta incognito.

Kto widzi, co robię w trybie incognito?

Co robisz w trybie incognito widzą m.in. strony www, które odwiedzasz, dostawcy usług internetowych, służby specjalne oraz pracodawca (jeżeli korzystasz z firmowego komputera).

Czy korzystanie z trybu incognito jest bezpieczne?

Korzystanie z trybu incognito nie gwarantuje podwyższonego bezpieczeństwa – nie chroni przed atakami z użyciem złośliwego oprogramowania (np. programów typu keylogger, które przechwytują wciskane klawisze) i nie sprawi, że będziesz niewidoczny w internecie. Aby uzyskać wysoki poziom anonimowości musisz korzystać z sieci TOR lub sieci VPN.

Co daje przeglądanie incognito?

Przeglądanie incognito sprawia, że po zakończeniu sesji prywatnej informacje dotyczące historia przeglądania, pliki cookie oraz dane wpisywane do formularzy nie będą przechowywane na urządzeniu, z którego korzystasz. Urządzenie “zapomni” o Twojej aktywności, ale będzie ona widoczna dla wielu podmiotów w sieci.

Czy tryb incognito zostawia ślady?

Tak, tryb incognito zostawia ślady na komputerze/telefonie. Np. jeżeli podczas sesji prywatnej pobrałeś plik, to po jej zakończeniu nadal będzie zapisany na komputerze, podobnie ze stroną, która została dodana do zakładek.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

  1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
  2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
  3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.