Serwer proxy - co to jest i do czego służy

Serwer proxy – co to jest i do czego służy?

Serwer proxy – co to jest, jak sprawdzić jego adres i czym się różni od VPN? Sprawdź, żeby wiedzieć czy proxy rzeczywiście zagwarantuje Ci anonimowość i bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu.

Spis treści

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Co to jest proxy?

Proxy to popularna nazwa serwera proxy, który pośredniczy w połączeniach między użytkownikiem a serwerem, na którym umieszczona jest strona internetowa. To również określenie na usługę anonimizującą korzystanie z Internetu.

Mówiąc najprościej, proxy to komputer, który pośredniczy między Twoim urządzeniem a witrynami/usługami www, z których korzystasz.

Proxy to rodzaj pomostu pomiędzy przeglądarką i siecią, przez którą przechodzą żądania wysyłane z komputera.

Ze względu na swoją rolę, serwer proxy zwany jest również serwerem pośredniczącym.

Jaka jest typowa funkcja serwera proxy?

Serwer proxy służy najczęściej do zapewnienia użytkownikowi bardziej anonimowego korzystania z sieci. Przetwarza żądanie dostępu do stron wysyłane z Twojego komputera lub smartfona.

Serwer pośredniczący pozwala ukryć IP użytkownika. Po połączeniu z proxy, prośba z komputera przechodzi przez pośrednika i jest kierowana do serwera z witryną, na którą chcesz wejść. Obserwujący widzi IP proxy zamiast Twojego numeru.

Dzięki proxy uzyskiwany jest efekt ukrycia lokalizacji ruchu wychodzącego.

Proxy nie jest tak skuteczne jak sieć VPN, bo połączenie nie jest szyfrowane. Jednak dla wielu użytkowników to wystarczający sposób na poprawę anonimowości w internecie.

Z usług proxy można korzystać za darmo (choć jak przekonasz się niżej, bywa to niewygodne).

Serwery proxy można wykorzystać również do m.in. filtrowania treści i wiadomości (spam), a także kontroli dostępu użytkowników oraz tworzenia list SEO.

Popularne są serwery proxy Instagram czyli do obsługi wielu kont na tym serwisie społecznościowym i to bez ryzyka zawieszenia/usunięcia profili.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Czy proxy jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo korzystania z proxy zależy od tego, w jakim celu używasz serwera pośredniczącego.

Proxy sprawdzi się przy “zwykłym” przeglądaniu stron. Jeżeli chcesz natomiast przesyłać poufne dane, to lepiej skorzystać z sieci VPN. Serwer proxy nie jest również optymalnym pomysłem dla osób, które np. korzystają z Torrentów.

Trzeba też pamiętać, że udostępniający serwery pośredniczące mogą zbierać i przechowywać logi połączeń czyli informacje o tym, co użytkownik robił w sieci.

Bezpieczeństwo proxy zależy w dużej mierze od rodzaju serwera, z którego korzystasz:

  • serwera proxy HTTPS zapewniającego zabezpieczone połączenie przy użyciu SSL,
  • anonimowego serwera proxy, który ukrywa adres IP komputera korzystającego z jego pośrednictwa,
  • prywatnego proxy wyłącznie do Twojego użytku (niewspółdzielonego z innymi użytkownikami),
  • transparent proxy, które nie ukrywają adresu IP.

Czym się różni proxy od VPN?

Z pozoru VPN i proxy działają podobnie, bo mają jedną wspólną cechę: pozwalają ukryć prawdziwą lokalizację osoby, która korzysta z ich usług. Są jednak poważne różnice dotyczące poziomu zabezpieczeń i oferowanej anonimowości.

Sieć VPN to najlepszy sposób na zapewnienie sobie maksymalnej anonimowości w sieci (choć nie jest to usługa kuloodporna).

VPN (Virtual Private Network) to wirtualna prywatna sieć, która umożliwia korzystanie z Internetu przez szyfrowany tunel. Postronny obserwator może zorientować się, że korzystasz z sieci VPN, ale nie wie na jakie strony wchodzisz, co wpisujesz w wyszukiwarkę i z jakich usług www korzystasz.

Podczas używania VPN Twój numer IP zamieniany jest na IP jednego z serwerów udostępnionych przez dostawcę usługi. Możesz przebywają w Polsce wybrać np. serwer w Tajlandii i z niego łączysz się z Internetem.

VPN pozwala na niemal całkowitą anonimowość w korzystaniu z sieci (usługodawcy mogą jednak zbierać logi użytkowania), ukrycie adresu IP, bezpieczne przesyłanie danych oraz ominięcie blokad regionalnych np. w serwisach streamingowych z filmami/serialami.

Serwer proxy nie gwarantuje tak dużej anonimowości. Połączenie przez serwer pośredniczący nie jest szyfrowane. Oznacza to, że stosunkowo łatwo podsłuchać, na jakie strony wchodzisz i z jakich serwisów korzystasz.

Niektóre firmy twierdzą, że udostępniają użytkownikom darmową sieć VPN choć w rzeczywistości to usługa proxi. Tak jest np. w przypadku przeglądarki Opera.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Co daje zmiana proxy? Zalety i wady

Proxy jest ciekawym narzędziem, które może poprawić Twoją anonimowość w sieci, a z drugiej strony ma też swoje ograniczenia.

Zalety proxy:

  • po wyborze odpowiedniego serwera Twoje IP będzie niewidoczne dla podglądaczy, łącząc się z internetem z Polski będziesz wyglądał jakbyś przebywał np. w Szwecji,
  • możesz ominąć blokady regionalne nałożone przed serwisy internetowe (np. streamingu filmów i seriali, sprzedażowe) – oparte na adresach IP,
  • ułatwia omijanie cenzury internetowej,
  • poprawia bezpieczeństwo jeżeli korzystasz z publicznego Wi-Fi np. w galerii handlowej lub kawiarni,
  • służy do filtrowania dostępu do wybranych stron www (np. w ramach kontroli rodzicielskiej),
  • ogranicza dostęp niepowołanych osób do plików np. na firmowym serwerze,
  • pomaga ominąć blokadę internetu w pracy.

Minusy proxy:

  • nie szyfruje połączenia z Internetem,
  • poza przeglądarką inne aplikacje będą łączyły się z siecią bez proxy,
  • konieczna jest częsta konfiguracja połączenia,
  • niektóre serwery proxy są powszechnie używane i znane – blokowane przez strony www,
  • operatorzy stron www mogą używać skryptów do określania prawdziwego adresu IP przeglądarki,
  • otwarte serwery proxy śledzą pliki cookie i fingerprints (ślady) pozostawione przez użytkowników,
  • właściciel serwera widzi, co robisz w sieci,
  • proxy nie chroni przed złośliwym oprogramowaniem (wbrew temu, co uważa całkiem sporo użytkowników serwerów pośredniczących),
  • darmowe serwery proxy potrafią być bardzo wolne,
  • nie gwarantuje anonimowości podczas korzystania z serwisów P2P czyli np. Torrentów.

Warto pamiętać, że komputer może stać się serwerem proxy bez woli jego właściciela. Dzieje się tak po przejęciu nad nim zdalnej kontroli przez cyberprzestępców. Służą do tego np. trojany i robaki komputerowe. Intruzi używają takiego urządzenia m.in. do rozsyłania spamu.

Jak korzystać z proxy?

Korzystanie z serwera proxy polega na łączeniu się z Internetem przez wybrany serwer pośredniczący. Bezpłatny proxy znajdziesz wpisując taką frazę w wyszukiwarkę.

Możesz skorzystać z usług internetowych serwerów proxy, na których wpisuje się adres interesującej Cię witryny i wybiera serwer, np. w czeskiej Pradze (lub wybrany losowo).

Przed skorzystaniem z takich usług warto przeczytać politykę prywatności oraz zasady dopuszczalnego użycia.

Korzystanie z proxy nie jest skomplikowane. Przede wszystkim musisz mieć dostęp do Internetu.

Jeżeli używasz systemu Windows, to musisz wejść w Start, a następnie wybrać Ustawienia →Sieć i Internet →Serwer proxy.

Po przejściu do” Ręcznej konfiguracji serwera proxy” kliknij “Włączone” i podaj Adres oraz Port.

Możesz też podać adresy witryn internetowych, które chcesz odwiedzać bez pośrednictwa serweru proxy.

W Windows masz domyślnie ustawione automatyczne wykrywanie ustawienia proxy.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Serwer proxy – co to jest i do czego służy? Pytania i odpowiedzi (Q&A)

Serwer proxy – co to jest?

Serwer proxy (pośredniczący) to w sieciach komputerowych pośrednik pomiędzy klientem, a serwerem, który dostarcza określony zasób (np. stronę www lub plik). Żądanie wysyłane z Twojego komputera przechodzi przez proxy i przekazywane jest do serwera docelowego.

Skąd wziąć serwer proxy?

Dostęp do serwera proxy znajdziesz wpisując frazę “free proxy list” w wyszukiwarkę. Na liście znajdziesz dostępne serwery wraz z adresem IP oraz portem – te dane trzeba podać w ustawieniach systemu, z którego korzystasz (sekcja “Sieć i Internet”). Możesz użyć również komercyjnego proxy. 

Ile kosztuje proxy?

Proxy kosztuje 45-500 zł w zależności od liczby serwerów, do których będziesz miał dostęp, tego czy współdzielone/prywatne oraz czasu aktywności (zazwyczaj 30 dni). Możesz również kupić pakiet jednorazowych proxy do okazjonalnego wykorzystania lub skorzystać z serwisów oferujących płatne proxy (cena za miesięczny abonament wynosi 14 – 51 zł)

Jak sprawdzić czy mam proxy?

Czy masz proxy sprawdzisz na komputerach z Windows wchodząc w “Start”, a następnie w “Ustawienia” i “Sieć i Internet”. Wszelkie informacje znajdziesz w sekcji Serwer proxy w zakładce “Ręczna konfiguracja serwera proxy”.

Jak zmienić proxy na inny kraj?

Proxy zmienisz na inny kraj korzystając np. z listy darmowych serwerów – znajdziesz ją w Google. Wybierasz kraj, który Cię interesuje i w Ustawieniach (Ręczna Konfiguracja Serwera Proxy) podajesz numer IP oraz numer portu.

Reverse proxy co to jest?

Reverse proxy komunikuje się w imieniu użytkowników i ukrywa przed nimi tożsamość serwerów końcowych. Zwrotne proxy chroni serwery przed np. cyberprzestępcami (atak przejmuje na siebie proxy) 

Co to znaczy open proxy?

Open proxy (otwarty serwer proxy) to serwer pośredniczący dostępny dla wszystkich użytkowników Internetu. Przeciwieństwo closed proxy, do którego dostęp możliwy jest tylko dla osób wewnątrz określonej grupy (np. pracownicy firmy).

Jak wyłączyć serwer proxy w Chrome?

Serwer proxy w Chromę wyłączysz (np. spowalnia wyszukiwanie lub ładowanie stron www) wchodząc w Ustawienia, a w sekcji Sieć wybierając sieć, z której korzystasz. Kolejny krok to zmiana ustawień serwera proxy.  

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

  1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
  2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
  3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.