Oprogramowanie dla biur rachunkowych

Oprogramowanie dla biur rachunkowych

Prowadzenie biura rachunkowego wymaga korzystania z najbardziej profesjonalnych narzędzi dostępnych na rynku. Jakie oprogramowanie wybrać? W dalszej części artykułu pomożemy Ci wybrać najlepsze oprogramowanie dla biur rachunkowych oraz opowiemy jakie zalety niesie za sobą korzystanie z programów księgowych.

Spis treści

Jaki program dla biur rachunkowych?

Wybór oprogramowania dla biura rachunkowego to klucz do zapewnienia maksymalnej efektywności Twojej pracy.

Dzięki odpowiednim programom możemy nie tylko zaoszczędzić czas pracy poprzez częściowe zautomatyzowanie żmudnych, powtarzalnych działań, ale również podnieść poziom świadczonych usług i sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów.

Jeżeli chcesz zoptymalizować pracę Twojego biura rachunkowego, wybierz firmę informatyczną o ugruntowanej pozycji na rynku.

Nasza firma posiada doświadczenie w dziedzinie wdrażania oprogramowania do przedsiębiorstw, dlatego zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

Nazwa oprogramowaniaFunkcje
Symfonia Finanse i KsięgowośćPełna księgowość, fakturowanie, rozliczenia z ZUS i US, kadry i płace
Rewizor NexoKsięgowość, faktury, magazyn, środki trwałe, kadry i płace
Asseco WAPRO ERPKompleksowe zarządzanie firmą, moduły: Finanse, Księgowość, Kadry i Płace, CRM, Sprzedaż, Zakupy i inne
Rachmistrz NexoPodstawowa księgowość, fakturowanie, rozliczenia z ZUS
Subiekt nexo StartPodstawowa księgowość i fakturowanie dla małych firm

Jaki program do pełnej księgowości?

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga korzystania z oprogramowania o pełnej funkcjonalności.
Najtańsze programy oferują jedynie podstawową funkcjonalność, która nie zawsze pozwolą na prowadzenie pełnej ewidencji przychodów i rozchodów czy składanie deklaracji w ramach JPK.

Takie rozwiązania nie sprawdzą się więc w profesjonalnym biurze rachunkowym.
W trosce o komfort i efektywność pracy pracowników oraz wygodę klientów warto postawić na sprawdzone oprogramowanie, charakteryzujące się dużą liczbą pozytywnych opinii od zadowolonych użytkowników.

Ile kosztuje program dla biur rachunkowych?

Profesjonalne programy księgowe dla biur rachunkowych są zazwyczaj znacznie droższe od subskrypcji na podstawowe oprogramowanie, z którego korzystają przedsiębiorcy prowadzący małą księgowość.

W odróżnieniu od tańszych rozwiązań, profesjonalne programy takie jak Symfonia czy Optima rzadziej są oferowane w postaci subskrypcji opłacanych co miesiąc.

Firmy informatyczne zajmujące się tworzeniem najpopularniejszych wersji oprogramowania dla biur rachunkowych w ramach ceny zakupu zapewniają zazwyczaj także stałe aktualizacje swoich produktów zarówno pod względem zmian prawnych jak i usprawnień w dziedzinie funkcjonowania programu i jego zgodności z najnowszymi systemami operacyjnymi.

Przykładowe zestawienie cen zakupu oprogramowania do prowadzenia pełnej księgowości dla biur rachunkowych. Tabela zawiera koszty w przypadku jednorazowej płatności za zakup programu do księgowania:

Programy do prowadzenia księgowości dla biur rachunkowych

Nazwa oprogramowaniaForma płatnościKoszt zakupu
inSERT Subiektzakup jednorazowyod 599 zł netto
sBizneszakup jednorazowyod 600 zł netto
Streamsoft ALAzakup jednorazowyod 1000 zł netto
Comarch ERP Optimazakup jednorazowyod 1100 zł netto
Rewizor GTzakup jednorazowyod 1800 zł netto
DGCS Systemzakup jednorazowyod 1900 zł netto
Gratyfikant nexo PROzakup jednorazowyod 2499 zł netto
Oprogramowanie dla biur rachunkowych - ceny 2022

Jeżeli zastanawiasz się czy istnieje darmowy program dla biur rachunkowych, na rynku dostępne są rozwiązania, z których skorzystasz za darmo, przy czym charakteryzują się one dużymi ograniczeniami w kwestii funkcjonalności.Większość programów księgowych możesz jednak wypróbować za darmo przed zakupem subskrypcji, korzystając z udostępnianej przez firmę informatyczną demonstracyjnej wersji programu.

Jaki program do biura rachunkowego forum, opinie, ranking

Do najpopularniejszych programów księgowych do obsługi biura rachunkowego należą:

 • Comarch ERP Optima,
 • BILANS,
 • Gratyfikant nexo,
 • Gratyfikant GT,
 • enova365.

Każdy z nich posiada wiele pozytywnych opinii opublikowanych przez użytkowników. Ostateczny wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami danego biura rachunkowego.

Czy nowe technologie zwiększają efektywność biur rachunkowych?

Nowe technologie znacząco zwiększają efektywność biur rachunkowych. Korzystanie z usług elektronicznych niesie za sobą zalety zarówno dla pracowników zajmujących się księgowością, jak i klientów biur rachunkowych.

Z punktu widzenia pracowników biur rachunkowych do zalet możemy zaliczyć m.in.:

 • zwiększenie efektywności i skrócenie czasu pracy poprzez częściową automatyzację powtarzalnych zadań, np. uzupełniania danych czy generowania raportów,
 • zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu ludzkiego poprzez automatyczną weryfikację poprawności danych wprowadzanych w dokumentach,
 • przechowywanie dokumentacji w formie elektronicznej umożliwia klientom dostęp do danych 24 godziny na dobę bez angażowania w to pracowników biura księgowego,
 • wzrost zainteresowania klientów oferowanymi usługami, a co za tym idzie zwiększenie miesięcznych przychodów generowanych przez biuro rachunkowe.

Z punktu widzenia klientów biur rachunkowych do zalet możemy zaliczyć m.in.:

 • większe bezpieczeństwo poprzez redukcję ryzyka przydarzenia się “błędu ludzkiego” przy wypełnianiu dokumentów finansowych,
 • możliwość obniżenia cen usług dzięki redukcji czasu pracy potrzebnej pracownikom na wykonywanie poszczególnych działań w wyniku częściowej automatyzacji powtarzalnych zadań,
 • stały dostęp do dokumentacji księgowej online poprzez oprogramowanie wykorzystywane w biurze rachunkowym.

Oprogramowanie dla biur rachunkowych - podsumowanie

Korzystanie z programów księgowych do prowadzenia pełnej księgowości dla biur rachunkowych umożliwia zwiększenie efektywności pracy.

Zakup odpowiedniego oprogramowania pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu oraz pracy poprzez częściową automatyzację poszczególnych procesów czy udostępnianie dokumentacji księgowej w formie elektronicznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Z tego względu szacuje się, że obecnie większość potencjalnych klientów oczekuje od biura rachunkowego, by wykorzystywało one w swojej pracy profesjonalne oprogramowanie.

Ponadto programy księgowe umożliwiają zmniejszenie ryzyka popełnienia tak zwanego “błędu ludzkiego” przy wypełnianiu dokumentów finansowych.

Oprogramowanie zapewnia bowiem automatyczną weryfikację danych.

FAQ - Oprogramowanie dla księgowości

1. Jak samemu prowadzić pełną księgowość?

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga odpowiedniego rozeznania w kwestii rozliczeń księgowych oraz aktualnych przepisów prawnych.

O ile w przypadku małej, jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzenie księgowości na własną rękę wydaje się być całkiem rozsądną decyzją, o tyle w przypadku pełnej księgowości zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest powierzyć obowiązki w ręce wykwalifikowanych księgowych.

Jeżeli mimo tego chcesz samodzielnie prowadzić pełną księgowość, musisz zdecydować się na zakup oprogramowania księgowego o odpowiednio dużej funkcjonalności.

Programy pomogą nam przejść przez kolejne kroki w dopełnianiu formalności oraz są na bieżąco aktualizowane pod kątem zmian prawnych.

2. Ile kosztuje program do wystawiania faktur?

Średni koszt zakupu subskrypcji na oprogramowanie do księgowości to około 8-40 zł netto w skali miesiąca. Najprostsze programy umożliwiające wystawianie faktur to koszt około 10 złotych netto miesięcznie. Część z nich umożliwia bezpłatne korzystanie z ograniczeniem np. do 10 faktur miesięcznie.

3. Jaki program do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów wymaga zakupu subskrypcji na profesjonalne oprogramowanie do księgowości. Do najpopularniejszych programów należą m.in. Comarch ERP XT, InFakt czy Symfonia Finanse i Księgowość.

Koszt miesięcznej subskrypcji wynosi zazwyczaj około kilkudziesięciu złotych netto miesięcznie, w zależności od tego na jaki plan pakietowy się zdecydujemy czy też od formy płatności (co miesiąc lub za rok z góry).

4. Czy samodzielna księgowość jest trudna?

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie nie jest trudne. Wystarczy nam podstawowa wiedza na temat obowiązków w kwestii księgowania oraz odpowiednie oprogramowanie do księgowości. Samodzielne prowadzenie księgowości może być dobrym sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ usługi tradycyjnych biur rachunkowych nie należą do najtańszych.

5. Czy praca w księgowości jest trudna?

Praca w księgowości nie jest trudna, wymaga jednak dokładności, znajomości przepisów prawnych oraz biegłej obsługi oprogramowania oraz arkuszy do prowadzenia rozliczeń.

Z tego względu praca w księgowości to świetna opcja dla osób dynamicznych, biegłych w obsłudze komputera, otwartych na nowe doświadczenia i chętnych do stałej nauki, np. zgłębiania przepisów prawnych.

6. Czy warto mieć księgową?

Warto korzystać z usług księgowej, jeżeli prowadzisz dużą firmę, której funkcjonowanie wiąże się z wystawianiem oraz przetwarzaniem dużej ilości faktur, dotyczących zarówno zakupu i sprzedaży.

Powierzenie obowiązków prowadzenia księgowości w ręce wykwalifikowanego pracownika biura księgowego zapewnia oszczędność czasu, ale co jeszcze istotniejsze, zapewnia pełne bezpieczeństwo.

Pracownicy zajmujący się księgowością regularnie przechodzą szkolenia w kwestii nowych przepisów prawnych, a przy okazji mogą pomóc w zwiększeniu optymalizacji finansowej Twojej firmy.

W przypadku gdy prowadzisz małą firmę, która wiąże się z małą ilością faktur, możesz zdecydować się na samodzielną księgowość. Warto skorzystać przy tym z dobrego oprogramowania księgowego.

7. Jaki program do wystawiania faktur za darmo?

( W jakim programie robić faktury? Jaki program do faktur 2022? Jak wystawiać faktury za darmo? Jak najlepiej wystawiać faktury?)

Faktury możemy wystawiać bezpłatnie korzystając z oprogramowania księgowego w formie programów przeznaczonych do instalacji na Twoim urządzeniu lub w formie online.

Niektóre oprogramowania umożliwiają bezpłatne fakturowanie z limitem do określonej liczby faktur, np. 360 Księgowość - do 100 faktur, Fakturowo.pl - przez 100 dni od założenia konta, Faktura XL - do 10 faktur miesięcznie, iFirma - do 10 faktur miesięcznie, Comarch ERP XT - do 10 faktur, TAXON - do 10 faktur sprzedażowych i kosztowych w miesiącu. Po przekroczeniu limitu będziemy zmuszeni do zakupu pełnej wersji oprogramowania, jednak z reguły koszt subskrypcji nie jest wysoki i wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych.

8. Z jakich programów korzystamy w Polsce do obsługi handlu?

Najpopularniejsze programy do zarządzania sprzedażą oraz magazynowaniem towarów to m.in. Subiekt nexo PRO, Comarch ERP Optima, InsERT GT, Subiekt nexo, Gestor NEXO, ERP XL, Small Business - Sprzedaż, PC Market, Subiekt GT.

9. Czy program księgowy jest środkiem trwałym?

Tak, program do księgowania jest środkiem trwałym. Koszt zakupu oprogramowania lub subskrypcji wprowadza się do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

10. Czy oprogramowanie to wartości niematerialne i prawne?

Tak, zakup oprogramowania możemy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

11. Jaka księgowość online?

Usługi księgowości online cieszą się stałym wzrostem zainteresowania. Najpopularniejszymi systemami do księgowości online są m.in. InFakt, wFirma, iFirma czy ING Księgowość. Każdy z nich wyróżnia się spośród reszty swoją funkcjonalnością oraz ceną zakupu subskrypcji miesięcznej.

12. Czy do wystawiania faktur potrzebny jest program?

Co do zasady tak, do wystawiania faktur jest specjalny program księgowy. Korzystanie z oprogramowania umożliwia łatwe i szybkie generowanie dokumentów, wystarczy jedynie uzupełnić dane dotyczące sprzedającego, kupującego oraz szczegóły sprzedanej usługi czy też towaru. W przypadku niewielkiej ilości wystawianych faktur, możemy zdecydować się na korzystanie z programów do wystawiania faktur online, bez konieczności instalacji oprogramowania na naszym urządzeniu.