Oprogramowanie TMS dla firm spedycyjnych

Oprogramowanie TMS dla firm spedycyjnych – jaki program wybrać i ile kosztuje oprogramowanie dla spedycji?

Firmy spedycyjne zajmują się szerokim wahlarzem czynności związanych z organizacją przewozu towarów. Specjaliści zajmują się kwestią transportu od A do Z, poczynając od planowania przewozu (dopasowanie najlepszego wykonawcy, który zajmie się przetransportowaniem), przez bieżącą obsługę oraz doradztwo w trakcie dystrybucji, po rozładunek i zagadnienia związane z rozliczeniami pomiędzy zleceniodawcą (klientem zlecającym transport) i zleceniobiorcą (podmiotem, który wykona zlecenie przewozu towaru). Jak widzimy spedycja jest więc bardzo skomplikowanym i złożonym działem biznesu. Na szczęście w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy mogą ułatwić swoją pracę z pomocą specjalistycznego, dedykowanego oprogramowania dla spedycji.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Co to jest system TMS?

Profesjonalne, dedykowane oprogramowanie dla firm spedycyjnych i transportowych nosi nazwę systemu TMS (Transportation Management System). Jest to złożone, rozbudowane narzędzie służące do kompleksowego planowania i zarządzania transportem danego towaru. Mowa tu o obsłudze kontrahenta (adresata dostawy) począwszy od planowania transportu, wyboru odpowiedniego wykonawcy przewozu, który zapewni największą opłacalność finansową przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa i pewności co do przewozu. Firma informatyczna, świadcząca usługi w zakresie TMS prowadzi następnie cały proces transportowania towaru od załadunku, przez etap pokonywania trasy, po rozładunek, koordynując jednocześnie działania kierowcy czy pracowników magazynu oraz kontaktując się z nimi. Końcowym etapem działania systemu pozostaje rozliczenie pomiędzy firmami. Oprogramowanie dla firm spedycyjnych ułatwia również ten etap pracy, oferując automatyczne dokonywanie kalkulacji finansowych czy umożliwiając proste i bezpieczne wystawianie oraz przesyłanie faktur lub odbieranie i opłacanie faktur zakupowych.

Jakie funkcje ma oprogramowanie dla spedycji TMS?

Tematykę oferowanych funkcji omówiliśmy w poprzednim akapicie, w dużym skrócie możemy jednak zaprezentować następujące możliwości, jakie daje nam profesjonalne oprogramowanie TMS dla firm spedycyjnych:

 • planowanie i optymalizacja transportu pod kątem jak najniższej ceny przy jak najwyższej jakości oferowanych usług,
 • zarządzanie procesem transportu począwszy od załadunku towaru, poprzez pokonywanie trasy, po rozładunek w magazynie docelowym,
 • kontrola poszczególnych procesów i nawiązywanie kontaktu z kontrahentami czy pracownikami, zajmującymi się towarem w trakcie transportu (kierowcy, magazynierzy),
 • automatyczne tworzenie statystyk oraz dokumentów finansowych oraz możliwość stałego kontrolowania sytuacji ekonomicznej firmy z każdego miejsca na świecie.

Jaki program TMS dla spedycji wybrać?

Wybór odpowiedniego oprogramowania nie jest łatwy ze względu na mnogość rozwiązań dostępnych na rynku. Poszczególne programy charakteryzują się innymi funkcjami oferowanymi w ramach danego planu pakietowego. Część programów posiada również liczne, często istotne ograniczenia, które dotyczą chociażby liczby użytkowników korzystających z oprogramowania w ramach licencji czy ilości zleceń realizowanych w ciągu miesiąca. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie wyboru konkretnego rozwiązania warto dokładnie przeanalizować potrzeby firmy oraz plany ewentualnego jej rozwoju w przyszłości. Co do zasady, mała firma obsługująca kilkanaście czy kilkadziesiąt zleceń w skali miesiąca potrzebuje stosunkowo mniejszej funkcjonalności, a co za tym idzie może zdecydować się na tańsze oprogramowanie, które będzie bardziej opłacalne finansowo. Duże korporacje, obsługujące setki klientów, działających zarówno w Polsce, jak i za granicą będą wymagać szerszego zakresu możliwości. Z tego względu, takie przedsiębiorstwa powinny kierować wzrok ku droższym, bardziej zaawansowanym programom dla spedycji.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Ile kosztuje oprogramowanie TMS dla spedycji?

Koszt zakupu subskrypcji na poszczególne rozwiązania IT oferowane wykwalifikowane firmy informatyczne i jest zależny między innymi od:

 • liczby funkcji dostępnych w ramach danego pakietu,
 • ilości użytkowników posiadających dostęp do oprogramowania w ramach jednej subskrypcji,
 • dostępności i częstotliwości aktualizacji systemowych,
 • ewentualnych ograniczeń programu, np. maksymalnej liczby zleceń obsługiwanych w ramach jednego miesiąca.

Nazwa programuCena subskrypcji
FreeTMS+za darmo w ograniczonej wersji
Transportlyza darmo w ograniczonej wersji
boxTMSod 99 zł netto miesięczni
iCargood 108,90 zł netto miesięczni
TMS+od 109 zł netto miesięcznie
Cargo.Linkod 125 zł netto miesięczni
Logistaasod 150 zł netto miesięcznie
FireTMSod 359 zł netto miesięcznie

Oprogramowanie TMS dla spedycji – podsumowanie

Dedykowane programy dla firm spedycyjnych pozwalają usprawnić i przyspieszyć poszczególne procesy, prowadzone w ramach codziennej pracy przedsiębiorstwa. Cena oraz funkcjonalność oprogramowania jest zależna od danego rozwiązania, na jakie się zdecydujemy. Istnieją nawet darmowe narzędzia do obsługi firm spedycyjnych. Niestety, posiadają one pewne ograniczenia i nie oferują tak szerokiego wahlarza możliwości, jak ma to miejsce w przypadku bardziej rozbudowanych, zaawansowanych, ale i droższych programów komercyjnych. Zakup licencji na takowe, rozbudowane oprogramowanie nie jest jednak dużym wydatkiem, szczególnie zestawiając cenę z funkcjonalnością oferowaną przez narzędzia TMS. Wybór odpowiedniego programu z pewnością powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami firmy. Warto również pamiętać, że wdrożenie programu jest dosyć złożonym procesem, który może sprawiać pewnego rodzaju trudności. Z tego względu warto powierzyć czynności wdrożeniowe wykwalifikowanym specjalistom z branży IT, którzy posiadają doświadczenie w tej kwestii. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że oprogramowanie zostanie poprawnie skonfigurowane, a sam proces nie będzie powodował przestojów w pracy przedsiębiorstwa. Nasza firma świadczy usługi z zakresu wdrażania systemów, dlatego zainteresowanych zapraszamy do indywidualnego kontaktu.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.