Co to jest DNS

Co to jest DNS

Usługa DNS (Domain Name System) jest sieciową usługą, która pozwala na przekształcanie nazw hostów na adresy IP. DNS jest podstawowym elementem Internetu, który umożliwia użytkownikom wprowadzanie nazw domenowych (np. www.google.com) zamiast trudnych do zapamiętania adresów IP (np. 216.58.194.174) w przeglądarkach internetowych.

Działanie DNS polega na przypisywaniu nazw domenowych do adresów IP. Serwery DNS przechowują rekordy DNS, które zawierają informacje o nazwach domenowych i odpowiadającym im adresach IP. Kiedy użytkownik wprowadza nazwę domenową do przeglądarki internetowej, przeglądarka wysyła zapytanie do serwera DNS, aby uzyskać odpowiadający mu adres IP. Serwer DNS zwraca.

Zasadniczo, DNS jest jak gigantyczna książka telefoniczna dla Internetu. Kiedy wpisujesz adres strony internetowej (np. www.example.com), twój komputer musi być w stanie powiedzieć serwerowi hostującemu tę stronę, gdzie wysłać dane, abyś mógł ją obejrzeć. Więc szuka tego adresu w systemie DNS, który tłumaczy nazwę domeny na adres IP (adres numeryczny, który komputery mogą zrozumieć).

DNS pomaga również zapewnić, że żądania są wysyłane do właściwego serwera. Na przykład, jeśli odwiedzasz stronę www.example.com i istnieje wiele serwerów obsługujących tę stronę, DNS pomoże określić, który z nich powinien otrzymać Twoje żądanie.

DNS pomaga również w dostarczaniu wiadomości e-mail. Za każdym razem, gdy wysyłasz e-mail, Twój komputer musi wyszukać w systemie DNS serwer pocztowy odbiorcy, aby dowiedzieć się, gdzie wysłać wiadomość. Dlatego tak ważne jest posiadanie niezawodnych serwerów DNS, ponieważ zapewniają one, że wiadomości e-mail zostaną wysłane we właściwe miejsce.

Wreszcie, DNS może również pomóc w ochronie przed złośliwymi atakami. Niektóre serwery DNS posiadają funkcje bezpieczeństwa, które mogą blokować żądania ze znanych złośliwych źródeł, takich jak adresy IP związane z wirusami lub złośliwym oprogramowaniem.

Jak więc widać, DNS odgrywa integralną rolę w tym, jak korzystamy dziś z Internetu!