Co to jest Asystent Google i do czego będzie Ci służył?

Co to jest Asystent Google i do czego będzie Ci służyłAsystent Google to darmowa aplikacja, która ułatwia korzystanie z telefonu za pomocą głosu.

Dzięki Asystentowi Google możesz używać smartfona minimalizując użycie dłoni. Inaczej mówiąc, dzięki tej aplikacji wykonasz te same czynności, co zwykle, tylko wydając polecenia głosowe. Np. zadasz pytanie wyszukiwarce Google, wyznaczysz trasę na Mapach Google lub ustawisz przypomnienie w kalendarzu.

Google Asystent to aplikacja na urządzenia mobilne – z Androidem i iOS. Możesz z niej korzystać również przy użyciu słuchawek, które obsługują Asystenta Google.

Co potrafi Google Asystent?

Aplikację Google Asystent uruchomisz przytrzymując przycisk ekranu głównego lub mówiąc „OK Google”, a następnie wydając konkretne polecenie.

Asystent Google komunikuje się z użytkownikami za pomocą interfejsu głosowego. Najważniejsze możliwości aplikacji zebraliśmy w tabelce:

korzystanie z telefonu i aplikacji przy użyciu poleceń głosowychmożesz otwierać aplikacje zainstalowane na urządzeniu  “otwórz YouTube” “włącz muzykę” “włącz Netflix” “co widać na moim ekranie?”
dzwonienie i wysyłanie SMS-ów bez użycia rąkzadzwoń/wyślij wiadomość tekstową – także przy użyciu WhatsApp“zadzwoń do mamy”
zarządzanie zadaniamiobsługuj: kalendarz,przypomnienia,alarmy. Funkcja “Rutyny” umożliwia zaprogramować ciąg działań“ustaw alarm na godzinę 7.30”
dostęp do aktualnych informacjiinformacje np. o pogodzie, repertuar kin, wiadomości sportowe, pobliskich lokalach usługowych (m.in. restauracjach), zwroty w obcych językach, tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym“czy dzisiaj będzie padało?”
zdalne sterowanie inteligentnym domemjeżeli masz zainstalowane w domu urządzenia zgodne z Google, to Twój telefon może pełnić funkcję pilota do m.in. inteligentnych urządzeń domowych iDevices“Zmniejsz temperaturę ogrzewania do 18 stopni C”
Google Asystent co potrafi.

Zobacz, co możesz sprawdzić z Asystentem Google

Z osobistym Asystentem Google może sprawdzić m.in.:

 • swoje notatki (np. listę zakupów czy też listę “to do”),
 • co zaplanowałeś w kalendarzu na wybrany dzień,
 • listy zakupów,
 • alarmy,
 • przypomnienia,
 • wskazówki dotyczące dojazdu,
 • lokalne informacje (np. o pogodzie),
 • słownik – znaczenie wyrazów,
 • repertuar kin,
 • ruch na drodze,
 • jakość powietrza,
 • jak przetłumaczyć polskie zwroty na inne języki.

Asystent Google w smartfonie

Asystent Google w smartfonie

Korzystanie z Asystenta Google na smartfonie z Androidem i iOS jest bardzo łatwe:

 1. pobierz Asystenta Google z Google Play lub App Store i zainstaluj na telefonie
 2. przytrzymaj przycisk ekranu głównego/powiedz „OK Google”
 3. wydaj polecenie głosowe lub klikając w wyświetlacz

Asystent Google w Android TV

Asystent Google umożliwia sterowanie telewizorem.

Android TV to platforma, która pozwoli Ci uruchomić aplikacje na telewizorze lub innym urządzeniu.

Po aktywacji Asystenta Google i wydaniu polecenia (“Włącz telewizor”) można wymieniać kolejne zadania np. “Zmień głośność”.

Asystent Google w inteligentnym domu

Asystent Google może pełnić funkcję pilota. Na czym to polega? Jeżeli masz w domu inteligentne urządzenia, które są kompatybilne z Google, to zdalnie sterujesz np. oświetleniem, urządzeniami, temperaturą, klimatyzacją, systemami multimedialnymi oraz elektroniką domową.

Asystent Google komendy – możesz wydawać polecenia aplikacji m.in.:

 • “włącz muzykę”,
 • “włącz telewizor”,
 • “wyłącz klimatyzację”,
 • “wyłącz światło”,
 • “przyciemnij światło w pokoju dziecięcym”,
 • “czy w kuchni włączone jest światło?”.

Aplikacja pozwoli Ci wydawać polecenia głosowe inteligentnym urządzeniom domowym  iDevices, urządzeniom z obsługą UPB Voice Bridge oraz Maxi-Cosi Smart Nursery Products.

Co daje Asystent Google dla biznesu?

Najbardziej oczywiste i praktyczne funkcje dla przedsiębiorców w Google Asystent to zarządzanie kalendarzem, ustawianie przypomnień, głosowe wysyłanie wiadomości SMS czy też wyszukiwanie informacji lokalnych (m.in. wskazówki dotyczące dojazdu).

Jednak dostępne są bardziej zaawansowane rozwiązania dla biznesu czyli np. przygotowanie voicebota dla firmy. Voicebot to program komputerowy wykorzystujący interfejs głosowy do komunikowania się z użytkownikiem. Używany jest np. do obsługi połączeń telefonicznych.

Asystenta Google można zintegrować z platformami, które wykorzystują technologię ASR czyli  automatyczne rozpoznawanie mowy.

Warto pamiętać, że optymalizacja firmowej strony pod kątem wyszukiwania głosowego (np. przy użyciu Asystenta Google) poprawi wyniki w Voice Search.

Sprawdź kalkulator obsługi IT – aktualne ceny kosztów outsourcingu IT w 2022.Asystent Google – śmieszne komendy

Asystent Google to również rozrywka.

Możesz wydawać śmieszne komendy, np. zażądać żeby opowiedział dowcip (“Opowiedz mi kawał”).

Inne śmieszne komendy to np. “Powiedz mi coś czego nie wiem”, “Kawały o Jasiu”, “Najdłuższy żart na świecie”, “Słaby żart”, “Zaśpiewaj rap”, “Przeklnij”, “A masz dziewczynę?”, “Jesteś głupi?”, “Co lubisz jeść najbardziej?”, “Czy lubi kakao?” czy też “Co to są oczy ważki”.

Asystent Google – FAQ

Asystent Google jak włączyć? (Asystent Google Polska jak włączyć?)

Asystenta Google włączysz przytrzymując przycisk ekranu głównego lub mówiąc „OK Google”. Kolejny krok to wydanie polecenia (lub wciśnięcie przycisku na wyświetlaczu).

Asystent Google jak wyłączyć? (Asystent Google Polska jak wyłączyć?)

Aplikację wyłączysz m.in. przytrzymując przycisk ekranu głównego. W celu trwałego wyłączenia Asystenta Google trzeba:

 1. wejść w aplikację Google na smartfonie/tablecie,
 2. wejść w “Ustawienia”,
 3. wejść w “Asystent Google”
 4. kliknąć w przycisk “Urządzenia. Urządzenia połączone z Asystentem”
 5. przesuń pasek wyłączając Asystenta.

Asystent Google po polsku

Asystenta Google po polsku możemy używać od stycznia 2019 roku.

Sukcesywnie wprowadzane są nowe funkcjonalności i komendy.

Trzeba pamiętać, że Asystent Google mówi do nas w języku wybranym w ustawieniach Androida lub iPhone’a. Język można zmienić, np. jeżeli chcesz korzystać z języka angielskiego zamiast języka polskiego.

Z Asystentem Google na urządzeniu możemy porozumieć się w maksymalnie 3 językach: języku ustawionym na Androidzie i 2 językach Asystenta (podobnie na iPhone oraz iPad).

Jak pobrać Asystent Google

Asystent Google jest do pobrania ze sklepów Google Play oraz App Store.

Komunikat: Asystent Google nie jest dostępny na tym urządzeniu

Asystent Google nie ma zbyt wyśrubowanych wymagań jeśli chodzi o specyfikację urządzeń.

Na jakich telefonach będzie działał Asystent Google? Aplikacja działa na smartfonach (i tabletach) z Usługami Google Play o rozdzielczości ekranu 720p lub wyższą, Androidem 5.0 z >1.0GB pamięci lub Androidem 6.0 i nowszym z >1.5GB pamięci. Na urządzeniach Apple wymagany jest system iOS/iPadOS w wersji 13.0 lub nowszej.

Asystent Google nie działa – dlaczego?

Jeżeli Asystent Google nie działa, to należy sprawdzić czy aplikacja oraz funkcje “OK Google” i “Voice Match” są włączone. Najłatwiej sprawdzić to wchodząc w aplikację i wypowiadając polecenie „Ustawienia Asystenta” i włączyć funkcję “OK Google” i “Voice Match”.

Asystent Google – “Śmieszne sztuczki”. Co to jest?

“Śmieszne sztuczki” to jedna z funkcji Asystenta Google. Możesz ją uruchomić i zadać pytanie, np. “opowiedz mi kawał”, “opowiedz mu dowcip”, “powiedz mi coś ciekawego”, “zadaj mi jakąś zagadkę” lub “włącz odgłosy lasu”.

Asystent Google rozmowa – jak włączyć i wyłączyć

Rozmowę czyli korzystanie z Asystentem Google rozpoczniesz wypowiadając polecenie “OK Google”. Aplikacja rozpozna głos użytkownika dzięki Voice Match.

Asystent Google głośnik – co to jest

Google Home Inteligentny Głośnik to urządzenie, które ułatwia korzystania z Asystenta Google w domu.

Dzięki głośnikowi możesz wydawać polecenia i zadawać pytania. Podobnie jak w przypadku smartfona, rozmowę z Asystentem rozpoczniesz mówiąc „OK Google”.

Głośnik potrafi rozpoznawać głos domowników. Można za jego pośrednictwem zarządzać inteligentnym domem czyli łączyć się z urządzeniami Chromecast, Nest czy też Philips Hue.

Asystent Google na iPhone – czy jest dostępny

Asystent Google jest dostępny dla użytkowników iPhone’a (oraz iPada). Aplikację pobierzesz za darmo z App Store.

Ma wszystkie funkcjonalności udostępnione dla urządzeń z Androidem. Wymagania? To system iOS/iPadOS w wersji 13.0 lub nowszej.

Czy Asystent Google nagrywa wszystko, co mówię?

Asystent Google czeka w trybie gotowości – według zapewnień twórców nie nagrywa i nie wysyła tego, co mówią użytkownicy.

Wyjątkiem są komendy aktywujące aplikację czyli “OK Google” oraz kilka sekund przed i po komendzie.

Fragmenty nagrań dźwiękowych można znaleźć na swoim koncie Google (“Dane i personalizacja”, a następnie “Zarządzanie aktywnością”, potem “Aktywność w internecie i aplikacjach” > “Zarządzaj aktywnością” i opcja umożliwiająca odsłuchanie nagrań).

Co się dzieje z Asystentem Google, który jest w trybie gotowości?

Tryb gotowości oznacza, że Asystent Google czeka na uruchomienie (czyli np. polecenie głosowe “OK Google”).

Aplikacja przetwarza kilkusekundowe fragmenty dźwiękowe, a jeżeli nie wykryje działania (polecenia) nie zapisuje ich i nie wysyła do Google.

Co się wydarzy, kiedy aktywuję Asystenta Google?

Po aktywacji Asystenta Google – np. kiedy wydasz polecenie „OK Google” – aplikacja przechodzi ze stanu gotowości do nagrywania dźwięku przez smartfona lub tablet.

Nagrania nie są domyślnie przechowywane. Użytkownik może to zmienić w Ustawieniach Asystenta Google (w “Twoje dane w Asystencie”) lub na stronie https://myactivity.google.com/

Skąd mam wiedzieć, kiedy Asystent się aktywuje?

O aktywacji Asystenta Google informuje wskaźnik stanu na urządzeniu (na ekranie) lub migające lampki LED na górze smartfona/tableta.
Przewiń do góry