Co to jest ping

Co to jest PING?

Lagi nie dają Ci grać? Sprawdź, co to jest PING, jaki ma wpływ na jakość rozgrywki online, dowiedz się, jak zrobić test PING, a później zmniejszyć wartość tego parametru. Zapraszamy do przewodnika o tym, co powinieneś wiedzieć o pomiarze połączenia internetowego.

Spis treści

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Co to Ping?

PING (Packet Internet Groper) to wskaźnik używany do diagnozowania połączeń sieciowych. W dużym skrócie: ping pozwala zmierzyć szybkość odpowiedzi połączenia internetowego między komputerem a serwerem w sieci.

Dzięki PING możesz sprawdzić, jaki jest minimalny czas potrzebny na wysłanie najmniejszego pakietu danych i otrzymania odpowiedzi, ile zostało zgubionych pakietów i jakie jest opóźnienie w transmisji internetowej. W pomiarze używane są milisekundy (ms) – sekunda ma 1000 milisekund.

Wartość PING odpowiada czasowi, jaki Twój komputer potrzebuje na odbieranie pakietów informacji i wysłanie odpowiedzi do innego urządzenia (serwera). W praktyce PING traktowany jest jako opóźnienie popularnie zwane lagiem. Np. ping 80 oznacza, że informacja zwrotna dotarła na Twój komputer z opóźnieniem 80 milisekund.

Parametr PING jest ważny m.in. dla graczy. Im wyższy, tym później widzą na ekranach swoich komputerów, co zrobił rywal (w grach PvP – player versus player). Gracz o niższym PING będzie miał z zasady szybszy czas reakcji, na to, co dzieje się na ekranie.

PING test

Test ping to sposób na sprawdzenie opóźnień wynikających z połączenia. Jak przeprowadzić taki test?

W celu wykonania testu PING:

 1. Wyłącz wszystkie aplikacje, które działają w tle (np. antywirusa).
 2. Kliknij klawisz Windows+R.
 3. Wpisz “cmd” i zatwierdź.
 4. W czarnym oknie, które się wyświetliło wpisz “nslookup” i zatwierdź – uzyskasz adres DNS.
 5. Uruchom wiersz polecenia – wpisz taką frazę w wyszukiwarkę systemową (w lewym dolnym rogu na pulpicie).
 6. W wierszu polecenia wpisz “ping” i po spacji podaj adres DSN, zatwierdź.
 7. Wartość ping pojawi się w polu “time”.

Czy można zrobić ping test online? Tak, służą do tego darmowe narzędzia, znajdziesz je wpisując w wyszukiwarkę frazę “ping test”. To np. speedtest.net lub fast.com.

Pamiętaj, że takie testy bywają mało precyzyjne – mogą być zniekształcone przez system lub inne programy. Najlepiej użyć opisanej wyżej metody.

Jeżeli chcesz sprawdzić PING na telefonie z Androidem to użyj dobrze ocenianej aplikacji ze sklepu Google Play. Na iPhone skorzystaj z aplikacji z AppStore.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak interpretować wyniki PING?

Znasz już wartość PING swojego połączenia internetowego. Jak je poprawnie zinterpretować? Zasada jest prosta: im niższy PING tym lepiej.

Jaki powinien być PING?

Przyjmuje się, że PING wynoszący 10 ms będzie bardzo dobry. Wyniki powyżej 20 ms są zadowalające, natomiast przy PING powyżej 50 ms zauważysz wolne otwieranie stron www.

Dla grających online PING powyżej 30 ms jest niemile widziany. Nieco wyższy PING nie jest katastrofą dla “zwykłego” użytkownika internetu, który przegląda strony www lub ogląda filmy w streamingu, jednak dla gracza oznacza wolniejszą komunikację z grą i lagi czyli duże opóźnienia, które zmniejszają komfort i mniejsze szanse na wygraną rywalizację.

Naturalnie wiele zależy od gry online. Niektóre z nich będą działały płynnie przy stosunkowo wysokim PING, a lagi na innych zabiorą Ci przyjemność z rozgrywki nawet przy niższej wartości tego parametru.

PING powyżej 100 ms może utrudnić płynne korzystanie z internetu.

Nawet niski PING nie będzie zadowalający jeżeli jest niestabilny (tzw. jitter). Wahania PING są równie nieprzyjemne dla graczy, co niski wskaźnik.

O czym świadczy wysoki PING?

Wysoki PING może świadczyć m.in. o:

 • niskiej przepustowości łącza, z którego korzystasz,
 • złej konfiguracja routera,
 • korzystaniu z przeciążonego kanału jeżeli łączysz się z siecią przez WiFi (w domu to może oznaczać zbyt dużą liczbę podłączonych urządzeń),
 • zbyt dużej odległości serwera od Twojego komputera,
 • wielu aplikacjach, które działają w tle na urządzeniu.

Pamiętaj, że za wolne działanie sieci może odpowiadać nie tylko wysoki PING. Wina leży czasami po stronie źle funkcjonującego routera.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak zmniejszyć PING?

Co zrobić aby obniżyć ping? Oto najlepsze sposoby:

 • wyłączenie aplikacji, które są niepotrzebne lub/i działają w tle, np. programu antywirusowego,
 • odłączenie innych urządzeń od WiFi (np. telefonu)
 • podłączenie do sieci przy pomocy przewodu Ethernet zamiast WiFi (zyskasz bardziej stabilne i silniejsze połączenie z internetem),
 • reinstalacja sterowników karty sieciowej,
 • ocena jakości karty graficznej (być może należy ją wymienić),
 • ponowna konfiguracja routera, np. wybór mniej przeciążonego kanału,
 • odłączenie i ponowne włączenie routera,
 • umieszczenie routera jak najbliższej komputera,
 • wykorzystanie funkcji QoS w routerach (pozwala na wskazanie, które z obsługiwanych urządzeń ma priorytet),
 • odłożenie na później aktualizacji programów lub pobierania plików z internetu,
 • usunięcie podejrzanych lub złośliwych programów – przeskanowanie komputera solidnym antywirusem,
 • użycie urządzeń wzmacniających sygnał WiFi,
 • wybór lokalizacji serwera jak najbliższej miejsca zamieszkania (bardzo ważne w grach online – serwer na innym kontynencie będzie miał wpływ na wysokość PING),
 • ocena jakości kabli i wymiana zużytych.

Co to jest PIN – pytania i odpowiedzi (Q&A)

Co to jest PING w szybkości internetu?

PING w szybkości internetu to opóźnienie między odbiorem i wysyłką pakietów danych między serwerem a komputerem. Wysoki PING świadczy o niskiej jakości połączenia internetowego oraz wskazuje na straty pakietów informacji, które nie docierają do urządzenia.

Jaki PING na WiFi?

Zazwyczaj PING na WiFi jest wyższy niż przy połączeniu przewodem Ethernet.

Jeżeli zależy Ci na możliwie dobrej jakości połączenia internetowego, to korzystaj z Ethernet. PING będzie niższy, a jednocześnie unikniesz jego potencjalnych wahań.

Jaki PING jest dobry?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jaki PING jest dobry. Wszystko zależy od tego, co zamierzasz robić online. Dla graczy PING powyżej 30 ms może być niewystarczający – gra straci płynność. Taka wartość będzie natomiast bardzo dobra dla użytkownika, który przegląda strony internetowe lub ogląda filmy na YT. PING pomiędzy 50-100 ms uchodzi za przeciętny (dla wielu graczy zbyt wysoki), a powyżej 100 ms strony www będą ładowały się bardzo długo lub połączenie zostało na chwilę przerwane.

Czy 50 PING to dużo? Czy 80 PING to dużo?

Stwierdzenie czy ping jest duży zależy od tego, do czego używasz internetu. PING 50 nie będzie szczególnie uciążliwy przy przeglądaniu stron www, natomiast dla graczy online jest  wartością graniczną, a dla wielu już zbyt wysoką. PING 80, a tym bardziej powyżej 100 oznacza, że Twoje połączenie internetowe może być niskiej jakości.

Jak zmniejszyć PING w grach?

PING w grach zmniejszysz m.in. łącząc się (o ile to możliwe) z serwerem, który jest najbliżej Twojej lokalizacji, wyłączając wszystkie aplikacje i procesy w tle, korzystając wyłącznie z połączenia z siecią przez kabel Ethernet.

Co oznaczają litery ms?

Litery ms oznaczają milisekundy. 1 sekunda to 1000 ms. PING czyli czas, jaki upłynął pomiędzy wysłaniem paczki danych z serwera, a jej odbiorem przez komputer i wysłaniem odpowiedzi określany jest w mierzonych jest w milisekundach.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.