Co to jest VPN i do czego służy

Co to jest VPN i do czego służy?

VPN (Virtual Private Network) czyli Wirtualna Sieć Prywatna to narzędzie, które powstało z myślą o bezpieczeństwie i prywatności w Internecie. Można powiedzieć, że VPN zostało stworzone po to, aby utrudnić życie hakerom, a ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z Internetu użytkownikom stron www.

Spis treści

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Technicznie rzecz biorąc VPN maskuje adres IP szyfrując wszystko co wchodzi i wychodzi („upload” i „download”) z komputera. W procesie tzw. tunelowania VPN tworzy tunel z danymi, który łączy urządzenia użytkownika z Internetem w taki sposób, że dostęp do nich ma tylko właściciel. Tunel taki jest niewidoczny dla innych użytkowników sieci.

Cały ruch jest zabezpieczany, dzięki czemu adres IP użytkownika pozostaje anonimowy, a widziana w sieci jest zupełnie inna niż rzeczywista (pokazuje, że użytkownik znajduje się np. w Tokio albo Stanach Zjednoczonych w momencie, gdy jego sprzęt komputerowy stoi w biurowcu w centrum Warszawy).

Główne funkcje VPN

Jak już wcześniej wspomniano najważniejszą funkcją VPN jest zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Dzieje się tak dzięki wielu zabiegom stosowanym przez dostawców VPN, a do najważniejszych należą:

  • Szyfrowanie danych wysyłanych do Internetu i przez Internet -przede wszystkim haseł, loginów, nr kont, nr kart itp.
  • Tunelowanie danych – nawet dostawca usług internetowych nie widzi co użytkownik robi w sieci;
  • Maskowanie adresu IP – czyli ukrywanie prawdziwej lokalizacji, brak możliwości zapisywania przez serwery stron www preferencji użytkownika;
  • Blokowanie złośliwych stron www, reklam, oprogramowania.

Wymagania dla VPN – jak osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa?

  • Nieprowadzenie rejestrów logów – istnieją zasady, które jasno określają, że dostawca usług VPN ma zakaz rejestrowania aktywności klienta w sieci. Dzięki temu ani organy ścigania, ani hakerzy nie mają żadnych możliwości wyciągnięcia informacji dotyczących danej osoby;
  • Ochrona przed wyciekiem IPv6 i DNS – jak się okazuje najbezpieczniejszą opcją dla użytkownika pozostaje IPv4 – protokół obsługiwany przez wszystkich dostawców VPN. IPv6 może doprowadzić do połączeń przez operatora poza VPN, a w konsekwencji do wycieku danych. W przypadku DNS żądanie podania adresu IP trafia zawsze do VPN, jednakże mogą zdarzyć się sytuacje, że zostanie odbite i trafi do operatora, który ujawni lokalizację i adres IP. Aby do tego nie doszło potrzebne są zapory przed wyciekiem danych przez DNSa.
  • Szyfrowanie 256-bitowe – jest to obecnie najwyższy standard szyfrowania danych i aktywności w sieci.
  • Bezpieczne protokoły komunikacyjne – mowa o WireGuard, IKEv2 czy OpenVPN. Zdecydowanie odradza się protokoły typu: PPTP
    czy L2TP.
  • Szybkie serwery o dużym zasięgu – najlepiej z zasięgiem na cały świat. Wtedy klient ma pewność, że gdziekolwiek nie pojedzie będzie tam serwer, który go obsłuży. Poza tym będzie miał dostęp do treści blokowanych geograficznie.
  • Brak jakichkolwiek ograniczeń w transferze – ograniczenia w transferze danych mogłyby uszczuplić znacząco grono klientów dostawców usługi VPN.
  • Jednoczesne połączenia różnych urządzeń – chodzi o to, żeby niezależnie od ilości posiadanych urządzeń klienta obsługiwał jeden VPN.
  • Posiadanie automatycznego wyłącznika awaryjnego „Kill Switch” – dzięki niemu w razie jakiejkolwiek niestabilności połączenia z VPN Internet zostanie wyłączony, aby zapobiec wyciekowi danych.
  • Co najmniej dwupoziomowa autoryzacja użytkownika VPN – zwiększa ona bezpieczeństwo konta klienta.
  • Całodobowa obsługa klienta – zwykle za pomocą chatu, ale również połączeń telefonicznych. Dzięki temu klient ma pewność, że w razie najmniejszego problemu może wesprzeć się opinią eksperta.
  • Zrozumiałe i łatwe w użyciu aplikacje – klient musi mieć możliwość swobodnego i intuicyjnego poruszania się po aplikacji.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Czy korzystanie z VPN jest bezpieczne?

Na to pytanie odpowiedź brzmi „to zależy”. Przede wszystkim zależy od jakości VPN, na który zdecyduje się użytkownik. Na rynku dostępne są wersje darmowe i płatne. Fakt, że coś jest darmowe nie świadczy o tym, że jest złe.
Przykładem może być iTop VPN czy VPN Proxy Master. Poniżej porównanie wersji darmowej i wersji płatnej iTop.

Ranking darmowych i płatnych VPN-ów

DARMOWY ITOP VPN:PŁATNY ITOP VPN:
ZALETY:ZALETY:
KOSZTUJE ZERO ZŁBARDZO WYSOKA PRĘDKOŚĆ
 FUNKCJONALNYRESPEKTOWANIE ZASADY BRAKU LOGÓW
PODSTAWOWA OCHRONA DANYCH UŻYTKOWNIKÓWBEZPIECZEŃSTWO NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE
PROSTA ZMIANA KRAJUDOSTĘP DO OLBRZYMIEJ ILOŚCI SERWERÓW NA CAŁYM ŚWIECIE
 ADRES IP ZASZYFROWANY NAWET DLA WŁADZ I DOSTAWCÓW USŁUG
WADY:WADY:
CIĄGLE WYSKAKUJĄCE REKLAMY, PRZEKIEROWANIA I POP-UPYABY MÓC KORZYSTAĆ Z ZAAWANSOWANYCH FUNKCJI TRZEBA CO MIESIĄC PŁACIĆ ZA SUBSKRYPCJĘ
BRAK STABILNOŚCI ŁĄCZA 
 REJESTROWANIE LOGÓW, SPRZEDAŻ DANYCH 
SŁABA PRZEPUSTOWOŚĆ 
NISKIEJ JAKOŚCI PROTOKOŁY 
 PODSTAWOWE FUNKCJE PŁATNE 
Wady i zalety darmowych i płatnych VPN-ów


Na powyższym przykładzie można więc uznać, że zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa da nam wersja płatna. I to jest fakt. Jednakże jakby spojrzeć na sprawę z innej strony tj. porównać darmową wersję VPN do tego, że użytkownik nie posiada go w ogóle, wersja darmowa staje się również atrakcyjna. Dzięki niej bowiem użytkownik ma zapewnioną podstawową i najważniejszą ochronę czyli szyfrowanie adresu IP oraz przeskok do innego kraju. I to wszystko za darmo. Podobny zakres usług oferuje VPN Proxy Master. Jego darmowa wersja jest nadal najczęściej i najchętniej wybieraną opcją na rynku. Jest bezpieczny (128-bitowe szyfrowanie AES), chroni do 5 urządzeń, ma wysoką przepustowość i szybkie, stabilne łącze. Jego wersja VIP natomiast jest dość droga i według ekspertów za taką cenę można znaleźć lepszy jakościowo VPN.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Ranking i ceny dostawców VPN w Polsce

Rozpatrując temat bezpieczeństwa sieci VPN należałoby zatem przyjrzeć się największym dostawcom tej usługi. Według rankingów internetowych na polskim rynku prym wiodą:

RANKING I CENAVPN W POLSCE 2022 ROK
LPDOSTAWCAŚREDNIA OCENACENA W $
1EXPRESS VPN9,7112,95
2CYBER GHOST9,412,99
3NORD VPN9,1612,99
4SURFSHARK9,112,95
5PRIVATE INTERNET ACCESS9,0811,99
6PRIVATE VPN8,819,99
7IP VANISH VPN8,710,99

Oceny użytkowników wskazują, że najlepszym VPN w Polce w roku 2022 jest Express VPN. Zaraz za nim Cyber Ghost i Nord VPN.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu co oferują poszczególne VPNy: 

 EXPRESS VPNCYBER GHOSTNORD VPN
ILOŚĆ SERWERÓW3000 SZT.9212 SZT.5500 SZT.
ILOŚĆ KRAJÓW949159
WERSJA PRÓBNA30 DNI45 DNI30 DNI
OBSŁUGA KLIENTA24/7 E-MAIL, CZAT24/7 E-MAIL, CZAT, CZAT NA ŻYWO24/7 E-MAIL, CZAT, CZAT NA ŻYWO
POLITYKA PRYWATNOŚCIRYGORYSTYCZNA POLITYKA BRAKU LOGÓWRYGORYSTYCZNA POLITYKA BRAKU LOGÓWRYGORYSTYCZNA POLITYKA BRAKU LOGÓW
TRANSFERNIEOGRANICZONYNIEOGRANICZONYNIEOGRANICZONY
PRĘDKOŚĆ2220 MBP/S600 MBP/S6730 MBP/S
SZYFROWANIE256-BITÓW AES, KILL SWITCH, DZIELONE TUNELOWANIE, OCHRONA PRZED WYCIEKIEM DNS/IPV6256-BITÓW AES, KILL SWITCH, DZIELONE TUNELOWANIE, LICZNE DODATKOWE PROTOKOŁY256-BITÓW AES, KILL SWITCH, THREAT PROTECTION – SKAN POD KĄTEM ZŁOŚLIWEGO OPROGRAMOWANIA
ILE URZĄDZEŃ POD 1 VPN5 SZT. (PO WYKUPIENIU EXPRESS VPN DLA ROUTERÓW BEZ LIMITU)7 SZT.6 SZT.
CENA12,95$/MIES.12,99$/MIES.12,99$/MIES.

               Biorąc pod uwagę powyższe dane należy stwierdzić, że korzystanie nawet z darmowego VPN jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż nie korzystanie z żadnego VPNa.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak włączyć VPN?

               Jak już wcześniej wspomniano VPN można włączyć na różnego rodzaju urządzeniach: komputerach, routerach, telefonach, tabletach, telewizorach itd. Najczęściej korzystamy ze smartfonów dlatego warto byłoby sprawdzić jak ustawić VPN w telefonie. W zależności od producenta aplikację ściągnąć możemy dla: Samsunga ze Sklepu Play, dla Huawei z App Gallery, a dla iPhona z App Store. Po pobraniu konfigurujemy zgodnie z podpowiedziami na ekranie. Zwykle takie instalacje są bardzo intuicyjne, wiele rzeczy podpowiadają po to właśnie, aby użytkownik nie miał trudności z konfiguracją. Istotne natomiast jest to, którą aplikację użytkownik wybierze.

Najczęściej rekomendowaną aplikacją na telefon jest NordVPN. Przy wyborze aplikacji należy sprawdzić ilość pobrań i opinie. Są one najlepszym wyznacznikiem jakości danej aplikacji. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać to fakt, że nie zawsze aplikacja może być włączona. W momencie robienia zakupów albo przelewów lepiej jest ją wyłączyć, ponieważ zaszyfrowane IP może doprowadzić do zablokowania konta w sklepie czy banku. Po zainstalowaniu wybranej aplikacji należy wejść w przypadku Samsunga w: „Ustawienia sieci i połączeń”, kliknąć VPN, wybrać funkcję dodania PPTP VPN i wpisać wszystkie wymagane dane, czyli: nazwę VPN, serwer VPN, nazwę użytkownika i hasło. Po wpisaniu danych pozostaje tylko kliknięcie w  „Połącz się ze skonfigurowaną siecią VPN”.

W przypadku iPhona ścieżka jest bardzo podobna. Wybieramy „Ustawienia”, dalej „Sieć” i „VPN”. Klikamy „Dodaj konfigurację VPN”, wpisujemy wszystkie wymagane dane, po czym klikamy „Zachowaj”. Gotowe.

               Jak wygląda włączanie VPN w komputerze? Tutaj plik instalacyjny pobiera się z zaufanej strony www. Po jego pobraniu i rozpakowaniu następuje instalacja. Podobnie jak w telefonie jest mocno intuicyjna i podpowiada kolejne kroki. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku użytkownika Opery GX, która sama w sobie zawiera już VPN. Wystarczy wejść w „Ustawienia zaawansowane”, włączyć VPN (wtedy pokaże się mała ikonka obok paska adresu, dzięki której w szybki sposób będzie go można włączać lub wyłączać).

               Istotną kwestią jest także ustawienie VPN na routerze. W tym przypadku kolejne kroki to: rejestracja u dostawcy VPN, zainstalowanie
na routerze takiego oprogramowania, które pozwoli na skonfigurowanie urządzenia (np. firmware DD-WRT), konfiguracja i połączenie z wybraną usługą.

               W dzisiejszych czasach – czasach rozwijającej się cyberprzestępczości wszelkie zabezpieczenia, choćby te darmowe i okrojone z funkcji są nam bardzo potrzebne. Nie żyjemy już tylko w realu. Żyjemy coraz częściej w świecie wirtualnym. I tak jak zabezpieczamy dom alarmem i dobrą polisą tak naszym obowiązkiem jest zabezpieczyć wszystkie urządzenia, a przede wszystkim własne dane osobowe przed hakerami i cyberprzestępcami. Czy warto zatem posiadać VPN? Bez wątpienia! I to na każdym jednym urządzeniu.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

  1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
  2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
  3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.