Serwer DNS - czym jest

Serwer DNS – czym jest?

Serwer DNS to nic innego, jak system odpowiedzialny za powiązanie nazwy domeny z adresem IP serwera. Bez serwera DNS użytkownik nie trafiłby na odpowiednią stronę www, nie znając jej dokładnego adres IP, czyli skomplikowanego ciągu liczbowego. Wobec tego: jak ustawić serwer DNS? Gdzie znajduje się serwer DNS? Wyjaśniamy!

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Co to jest DNS? Sprawdź!

DNS to skrót od angielskiego Domain Name System, czyli protokołu odpowiedzialnego za przetwarzanie domen z nazw na ciągi liczbowe. DNS-y mają za zadanie przetłumaczyć wybrane przez klientów nazwy domen na dane liczbowe, które będą zrozumiałe dla komputerów. Serwer DNS odpowiada więc za wyszukanie adresu IP strony, której nazwę  użytkownik wpisał w wyszukiwarce. Oznacza to, że każda domena musi mieć serwer DNS, a cały Internet bazuje na systemie DNS, który odpowiednio porządkuje występujące w nim ciągi cyfr.

Jak działa serwer DNS?

Chcąc dokładnie zrozumieć jak działa serwer DNS, warto zapoznać się ze schematem jego funkcjonowania, który jednoznacznie odpowiada także na pytanie: czy serwer DNS jest potrzebny.

Jak działa DNS – krok po kroku

 1. Użytkownik sieci wpisuje w pole adresu www przeglądarki internetowej konkretną nazwę domeny,
 2. Do serwera DNS dociera zapytanie z prośbą o przetłumaczenie nazwy domeny na ciąg cyfr, czyli adres IP,
 3. Serwer DNS lokalny przekazuje zapytanie o IP do jednego z trzynastu głównych serwerów DNS zlokalizowanych na świecie,
 4. Pozyskany tym kanałem adres IP serwera przypisanego do danej domeny  przekazuje do przeglądarki użytkownika,
 5. Użytkownik jest odsyłany do interesującej go domeny.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Ten skomplikowanie wyglądający proces trwa ułamek sekund i jest praktycznie niezauważalny dla docelowego użytkownika. Równocześnie jednak pokazuje, że serwer DNS jest niezbędny. To od jego jakości i szybkości udzielanych odpowiedzi zależy to, w jakim tempie będzie wyświetlała się docelowa domena.

Gdzie znajduje się serwer DNS?

Wiesz już, że każda domena posiada przypisany do niej adres IP, za tłumaczenie którego odpowiadają właśnie serwery DNS. To jednak nie wszystko – każde podłączone do Internetu urządzenie posiada swój unikalny adres IP. Ma więc je zarówno Twój komputer, router, jak i działająca po Wi-Fi drukarka. Każde urządzenie korzysta więc również z serwerów DNS – nawet jeśli nigdy ich nie konfigurowałeś, możesz mieć pewność, że zrobił to Twój dostawca Internetu – zwykle dając urządzeniu dostęp do dwóch serwerów, na wypadek awarii jednego z nich. W zależności od tego, czy chcesz znaleźć ustawienia serwera DNS swojej domeny czy urządzenia, możesz zrobić to w każdej chwili. W przypadku domeny zaloguj się na swoje konto w firmie, która zapewnia Ci hosting. W zakładce DNS znajdziesz wszystkie informacje odnośnie serwera i przypisanego mu IP. Jeśli jednak chcesz znaleźć serwer DNS konkretnego urządzenia – metoda postępowania będzie zależna od jego rodzaju.

Jak ustawić serwer DNS na komputerze?

Zastanawiasz się <strong>jak ustawić DNS</strong> swojego komputera lub chcesz wiedzieć <strong> jak sprawdzić DNS sieci</strong>? Postępuj według następujących instrukcji:

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak sprawdzić DNS – Windows

 • uruchom aplikację “Uruchom”,
 • wpisz “cmd” oraz kolejno “ipconfig/all”.

Jak sprawdzić DNS – MacOS

 • uruchom terminal,
 • wpisz “cat /etc/resolv.conf”.

Jak sprawdzić DNS na iPhone?

 • wejdź w ustawienia urządzenia, następnie w pole “Wi-Fi”,
 • wybierz symbol “i” przy odpowiedniej sieci Wi-Fi,
 • wybierz “Konfiguruj DNS”.

Jak sprawdzić DNS na telefonie Android

 • wejdź w ustawienia urządzenia, następnie w pole “Połączenia i Wi-Fi”,
 • przytrzymaj palec na wybranej nazwie sieci i z pola menu wybierz „Zarządzaj ustawieniami sieciowymi” lub „Modyfikuj sieć”.

Bez względu na to, na jakim urządzeniu pracujesz, w każdej chwili możesz sprawdzić oraz zmienić swój adres DNS. Jak tego dokonać i czy w ogóle warto modyfikować ustawienia swojego serwera DNS?

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak zmienić DNS, czyli jak ustawić serwer DNS w routerze?

Zmiany adresu DNS możesz dokonać na każdym urządzeniu z osobna, postępując według wskazanych wyżej instrukcji. Możesz także ustawić serwer DNS na routerze, który dokona zmiany na wszystkich podpiętych do niego sprzętach – zbiorczo. Jeśli masz więc do skonfigurowania więcej urządzeń, opcja druga będzie znacznie praktyczniejsza.  Pamiętaj jednak o tym, że zmiana DNS na konkretnym urządzeniu ma charakter priorytetowy w stosunku do zmiany ich na routerze.

Jak ustawić serwer DNS w routerze?

 • zaloguj się do panelu zarządzania swoim routerem,
 • wejdź w ustawienia sieci, gdzie znajdziesz odpowiednie adresy.

Wiesz już: jak działa DNS, jak sprawdzić DNS i jak zmienić DNS. Zastanawiasz się jednak po co konfigurować samodzielnie DNS i na co  jego zmiana może wpłynąć? Przede wszystkim na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa sieci – możliwość włączenia ochrony rodzicielskiej, blokującej wybrane treści, blokowanie reklam, skryptów śledzących, ale także wybrania nieco szybszego serwera.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.