Jak trwale usunąć pliki, trwale i całkowicie bez śladu

Jak trwale usunąć pliki, trwale i całkowicie bez śladu

Trwałe usuwanie plików – jakiego programu użyć, aby skutecznie pozbyć się danych ze swojego komputera? Sprawdź, co zrobić, żeby Twoje poufne informacje (np. hasła), zdjęcia, filmy lub ważne dokumenty firmowe i dane osobiste klientów nie trafiły w ręce innych ludzi.

Wbrew pozorom skuteczne usunięcie plików z twardego dysku nie jest prostym zadaniem. Kliknięcie “delete” nie gwarantuje trwałego skasowania. Zmienia się lokalizacja pliku – trafia do Kosza, ale nadal znajduje się na dysku.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Możesz również kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Kosza i zaznaczyć opcję “Nie przenoś plików do Kosza. Usuń plik natychmiast”. Efekt jest taki jak po skasowaniu pliku i natychmiastowym opróżnieniu Kosza.

Trzeba jednak pamiętać, że opróżnienie/ominięcie Kosza nie daje trwałego usunięcia danych. 

Trwałe usuwanie plików – jak to zrobić?

Dostępnych jest wiele programów do odzyskiwania danych. Są bardzo przydatne, pewnie każdy kiedyś przypadkowo skasował ważny plik lub stracił go na skutek awarii dysku. Działają również firmy, które zajmują się profesjonalną pomocą osobom, które utraciły cenne dane.

Jednak jak trwale usunąć plik, żeby nikt nie mógł go odzyskać?

To bardzo ważne pytanie, jeżeli np. sprzedajesz laptopa i nie chcesz, żeby ktoś zobaczył Twoje stare zdjęcia lub pozbywasz się firmowego sprzętu, na którym były poufne dokumenty.

Zwykłe skasowanie plików jest niewystarczające.

Jak trwale usunąć dane z komputera

Całkowite usunięcie plików jest możliwe choć czasem bywa kłopotliwe. Wiele zależy od rodzaju dysku znajdującego się w komputerze.

Większość komputerów stacjonarnych ma zainstalowane dyski SSD, z których trudniej odzyskać dane. Dlaczego? W przeciwieństwie do dysków HDD, z tego urządzenia plik jest rzeczywiście fizycznie usuwany.

W dyskach HDD konieczne jest wielokrotne nadpisanie danego sektora, żeby uniemożliwić skuteczne odzyskanie pliku. W urządzeniach SSD usunięcie danych możliwe jest przy użyciu secure erase czyli metody bezpowrotnego czyszczenia dysku z zawartości.

Jeżeli zależy Ci na skutecznym pozbyciu się pliku z dysku twardego na komputerze, to masz do wyboru kilka możliwości:

 1. Użyj narzędzia do bezpiecznego wymazywania dysku SSD – np. programu do dysku EaseUS Partition Master (opcja “Wipe Data” czyli czyszczenie danych).
 2. Użyj specjalnego programu do usuwania plików (niszczarki) – np. EaseUS Data Recovery Wizard Free, WipeFile, Hardwipe, Eraser.
 3. Użyj niszczarki plików wbudowanej w program antywirusowy – narzędzie dostępne jest w m.in. antywirusach Avira, AVG, Bitdefender, McAfee, Avast, Panda, niszczarkę ma darmowy 360 Total Security.

Możliwe jest również mechaniczne zniszczenie dysku, jednak to rozwiązanie stosowane zazwyczaj przez duże firmy, które na stałe chcą się pozbyć urządzenia.

Najwygodniejszym sposobem na trwałe usunięcie plików jest użycie niszczarki.

Jak działa taki program do usuwania plików?

Najpierw lokalizuje plik na dysku. Kolejny krok to skasowanie danych z pliku i nadpisanie ich losowymi informacjami. Te również są kasowane i ponownie nadpisywane. Wielokrotne powtórzenie tego procesu – nawet 30 lub więcej razy –  sprawia, że pierwotnych danych nie można odzyskać.

O czym musisz pamiętać używając programu do usuwania plików?

 • zrób kopię zapasową plików, których będziesz potrzebował – wymazywanie dysku przy użyciu dedykowanych programów jest nieodwracalne,
 • użycie niszczarki jest łatwe, a jej efekty 100 procentowe (kasuje pojedyncze pliki i czyści zawartość całych dysków) dlatego dobrze przemyśl wymazywanie danych,
 • niszczarki użyjesz do skutecznego usuwania danych z zewnętrznych nośników (kart pamięci, dysków przenośnych, pendrive’a),
 • program do kasowania folderów i do niszczenia plików pobieraj tylko z zaufanych źródeł – cyberprzestępcy wykorzystują darmowe programy do infekowania komputerów szkodnikami (trojany),
 • przed wyborem darmowego programu do zerowania dysku przeczytaj opinie na temat jego skuteczności, wiele freeware nie jest tak skutecznych jak płatne aplikacje.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak trwałe usunąć pliki z telefonu?

Pliki z telefonu warto trwale wykasować przed jego sprzedażą lub przekazaniem innej osobie. Nawet dziecko, małżonek czy najlepszy przyjaciel nie powinni mieć dostępu do wszystkiego, co przewinęło się przez twojego smartfona.

Ważny jest nie tylko twój komfort, bardzo istotne jest bezpieczeństwo.

Na urządzeniu możesz mieć poufne dane, np. PESEL, hasła, datę urodzenia, numer rachunku bankowego. Te informacje nie powinny wpaść w ręce niepowołanych osób.

Usunięcie starej karty SIM i karty pamięci to nie wszystko. Warto wykonać reset do ustawień fabrycznych. Taki zabieg sprawi, że wszystkie dane z urządzenia zostaną usunięte.

Jednak żeby mieć pewność, że specjalistyczny program nie odzyska danych, przed resetem należy zaszyfrować telefon. Dostęp do niego będzie możliwy tylko po podaniu właściwego klucza. Pamiętaj, że po przywróceniu ustawień fabrycznych w smartfonie również kod szyfrowania zostanie usunięty.

Możesz zaszyfrować kartę pamięci oraz całe urządzenie. W telefonach z Androidem 10, 11 i 12 szyfrowanie jest automatyczne (po konfiguracji blokady ekranu, np. z użyciem biometrii). W niektórych starszych telefonach czasem trzeba samodzielnie aktywować funkcję szyfrowania.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Usuwanie plików – pytania i odpowiedzi (Q&A)

Jak szybko usunąć dane z dysku?

Trwałe usuwanie danych z dysku nie zawsze może być szybkie. Najlepszy sposobem jest użycie niszczarki czyli narzędzie wbudowanego w antywirus lub działającego jako osobny program. Czas usuwania danych zależy od ich objętości. Jeżeli zdecydowałeś się na przywrócenie do ustawień fabrycznych Windows, to cała procedura może potrwać kilka godzin.

Jak usunąć kilka plików na raz?

Jeżeli chcesz umieścić więcej niż jeden plik w Koszu, to naciśnij i przytrzymaj klawisz CTRL podczas zaznaczania plików przeznaczonych do skasowania. Podczas zaznaczania długiej listy plików, najpierw należy kliknąć pierwszy plik na liście, nacisnąć i przytrzymać klawisz SHIFT, a następnie kliknąć ostatni plik na liście.

Jak skutecznie niszczyć dane?

Do skutecznego niszczenia danych należy użyć niszczarki plików. Dostępne są płatne i darmowe aplikacje, takie narzędzie znajdziesz również w programach antywirusowych. Duże firmy korzystają ze specjalistycznych usług polegających na fizycznym zniszczeniu urządzenia, np. jego wiórowaniu.

Jak usunąć plik bez kosza?

Plik usuniesz bez kosza klikając prawym przyciskiem myszki na ikonę Kosz i zaznaczając opcję “Nie przenoś plików do Kosza. Usuń pliki natychmiast”.

Jak trwale usunąć plik z kosza?

Trwale usuniesz zawartość kosza używając dedykowanego programu do usuwania plików zwanego niszczarką plików. To najlepszy i najwygodniejszy sposób na całkowite wymazanie danych.

Czy usunięcie partycji usuwa dane?

Nie, usunięcie partycji nie usuwa trwale danych. Z użyciem odpowiedniego oprogramowania można je odzyskać. Trwałe usunięcie możliwe jest poprzez skasowanie plików i wielokrotne nadpisanie ich (tak działają niszczarki plików, np. Eraser) lub poprzez Windows PowerShell.

Jak wyczyścić cały dysk?

Cały dysk możesz wyczyścić – żeby uzyskać wolne miejsce i poprawić wydajność komputera – używając popularnych programów np. CCleaner lub wbudowanego w Windows modułu Oczyszczanie dysku. Wyczyszczenie całego dysku – czyli wyzerowanie dysku – wymaga wykonania kopii zapasowej, a potem użycia programu do usuwania danych lub formatowania urządzenia (procedura dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w Start →Zarządzanie dyskami). Inny sposób, to wykorzystanie programu PowerShell i polecenia cipher (po skasowaniu zawartości dysku twardego).

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.