Jak włączyć podświetlanie klawiatury

Jak włączyć podświetlanie klawiatury?

Podświetlenie klawiatury to nie tylko estetyczny gadżet, ale także praktyczne rozwiązanie dla ciemnych pomieszczeń czy słabego oświetlenia.
W starych laptopach klawiatura nie posiadła takiej funkcji, natomiast w nowych jest to już standard. W zależności od modelu sprzętu podświetlenie może być jednobarwne lub kolorowe. W laptopach stosowanych w celach biznesowych mamy najczęściej białe, stonowane światełka LED zapewniające elegancki i nienachalny wygląd. W modelach gamingowych stosuje się czerwony, zielony lub niebieski kolor (choć są i takie, które posiadają jeszcze więcej barw).

W większości przypadków można ustawiać także odcienie kolorów oraz ich intensywność. Pamiętać jednak należy o tym, że siła świecenia ma wpływ na żywotność baterii. A zatem, gdy zależy nam na utrzymaniu baterii jak najdłużej w użyciu (np. w podróży) powinno się podświetlenie klawiatury zmniejszyć do minimum.

 Jeśli użytkownik nie jest pewny czy można podświetlić klawiaturę wystarczy, że wciśnie klawisz Fn + klawisz z symbolem świecącego się przycisku. Jest to najszybszy, ale nie jedyny sposób. Wszystko zależy bowiem od producenta sprzętu. Przyjrzyjmy się więc wybranym producentom i sposobom
na włączenie podświetlenia klawiatury.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w Lenovo?

Lenovo jest dostawcą wielu modeli laptopów. W zależności od modelu sposób na podświetlenie klawiatury może być inny, ale w większości przypadków sprowadza się do równoczesnego wciśnięcia klawiszy:

Po włączeniu podświetlenia użytkownik ma możliwość ustawienia także intensywności świecenia za pomocą 3 trybów:

 1. Wyłączony;
 2. Niski (przyciemniony);
 3. Wysoki (jasny).

Opisany powyżej sposób ma zastosowanie w większości modeli Lenovo. Dla przykładu powyższy sposób zadziała w Lenovo: Legion, z510, IdeaPad i340 czy ThinkPad.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w HP?

Nie wszystkie laptopy firmy HP posiadają podświetlaną klawiaturę.
Jeśli na klawiaturze znajdziemy przycisk:

możemy mieć pewność, że jest sposób na jej włączenie. Jeżeli jednak takiego klawisza nie ma to użytkownik może sprawdzić dane techniczne swojego modelu komputera na stronie www HP. Jak okaże się, że wyszukiwany model ma taką możliwość (jak np. HP Pavilion czy HP Omen) kolejne kroki polegają na kliknięciu następujących klawiszy:

W niektórych modelach HP przyciski funkcyjne mogą być dezaktywowane. Wtedy z pomocą przychodzi BIOS. Należy wejść do niego i aktywować potrzebne klawisze. Robi się to w następujący sposób:

 1. Wyłącz komputer;
 2. Włącz komputer klikając kilkakrotnie klawisz F10;
 3. Wybierz BIOS Setup lub BIOS Setup Utility;
 4. Strzałkami poszukaj zakładki System Configuration;
 5. Zaznacz Action Keys Mode;
 6. Jeżeli przyciski były dezaktywowane Action Keys Mode ustawione było na Disabled. Kliknij Enter.
 7. Teraz masz do wyboru Disabled albo Anabled – wybierz Anabled
  i kliknij Enter.
 8. Naciśnij klawisz F10, dzięki któremu zapiszesz zmiany i zrestartujesz komputer.

Kiedy użytkownik aktywuje już klawisze funkcyjne wystarczy kliknąć w przycisk z ikoną podświetlania klawiatury, który powinien w tym momencie
bez problemu włączyć światełka LED.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w ASUS?

W zależności od modelu skróty klawiaturowe do włączenia podświetlenia klawiatury będą inne. W jednych modelach takich jak np. ASUS Vivobook
są to klawisze:

Ciągłe przytrzymywanie powyższych kombinacji zwiększa lub zmniejsza jasność podświetlania klawiatury. FN+F4 rozjaśnia, FN+F3 zmniejsza jasność, FN+F7 zwiększa jasność, aż do całkowitego wyłączenia.

Istnieją także przyciski w klawiaturach gamingowych modeli takich jak ASUS Tuf Gaming, gdzie jasność podświetlenia klawiatury ustawia się dzięki 2 klawiszom ze strzałkami:

Włączanie podświetlania klawiatury odbywa się wtedy poprzez kliknięcie
na FN + klawisz ze strzałką w górę. Im dłużej przytrzymuje się tą kombinację przycisków tym jaśniejsze jest podświetlenie klawiatury. Z kolei, gdy użytkownik chce zmniejszyć jasność podświetlenia lub całkowicie je wyłączyć przytrzymuje dłużej FN + klawisz ze strzałką w dół.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w DELL?

Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach nie wszystkie komputery DELL posiadają podświetlaną klawiaturę. Najszybciej sprawdzimy to przeglądając klawisze na klawiaturze. Jeżeli znajdziemy jeden z poniższych przycisków
z pewnością będzie można klawiaturę podświetlić.

Może jednak zadziać się sytuacja, w której po kliknięciu na przycisk nic się nie dzieje. Wtedy należy kliknąć na FN + ESC i ponownie spróbować
z powyższymi klawiszami. Jeżeli nadal mamy problem trzeba sprawdzić ustawienia BIOS. Zróbmy to na przykładzie DELL LATITUDE.

 1. Wyłącz komputer;
 2. Włącz komputer i od razu klikaj F2;
 3. Przy Konfiguracji systemu kliknij +;
 4. Naciśnij na opcję Podświetlanie klawiatury.

Jeśli w BIOS nie będzie opcji Podświetlanie klawiatury oznacza to, że dany model komputera nie posiada w ogóle możliwości włączenia takiego podświetlania. W BIOS istnieje możliwość ustawienia także jasności podświetlenia klawiatury. Do wyboru jest tryb:

 1. Wyłączone;
 2. Przyciemnione – połowa wartości rozjaśnienia;
 3. Jasne – maksymalna wartość rozjaśnienia.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w Huawei?

W przypadku Huawei sprawa jest prosta, ponieważ podświetlanie klawiatury włącza i wyłącza się jednym klawiszem F3 (lub FN+F3). Trochę więcej pracy trzeba włożyć w ustawienie limitu czasu podświetlania.

Aby to zrobić należy kolejno:

 1. Otworzyć Menagera PC;
 2. Wybrać Ustawienia;
 3. Zaznaczyć Ułatwienia dostępu / System;
 4. Wybrać Klawiatura;
 5. Zaznaczyć Wyłącz podświetlanie w przypadku braku aktywności przez… / zaznaczyć Nigdy (wtedy podświetlanie nie będzie nigdy wyłączane).

Jeżeli po wybraniu Ułatwień dostępu nie widać powyższych opcji oznacza to, że komputer nie ma możliwości włączenia podświetlenia klawiatury.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w Acer?

W starszych modelach istnieją dwa rodzaje skrótów klawiaturowych, które pozwalają na włączenie podświetlenia klawiatury.

Są to: Strzałki odpowiadają nie tylko za włączanie i wyłączanie. Dzięki nim można rozjaśniać i zmniejszać jasność podświetlenia klawiatury.

W nowszych modelach takich jak np. Acer Nitro 5 w okolicach klawisza Backspace znajduje się przycisk wyglądem przypominający literę N.

Dzięki niemu można otworzyć aplikację Nitro Sense i również w niej włączyć oraz ustawić podświetlenie klawiatury.

W nowszych modelach takich jak np. Acer Nitro 5 w okolicach klawisza Backspace znajduje się przycisk wyglądem przypominający literę N.

Dzięki niemu można otworzyć aplikację Nitro Sense i również w niej włączyć oraz ustawić podświetlenie klawiatury.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w Samsung?

W laptopach Samsung włączenie podświetlenia klawiatury odbywa się za pomocą kliknięcia w następujące klawisze:

Podobnie jak u innych producentów także w przypadku Samsunga istnieją trzy tryby:

 1. Wyłączony;
 2. Niski;
 3. Wysoki.

Aby móc ustawić któryś z nich należy kliknąć powyższą kombinację FN + Spacja. Warto dodać, że w nowszych modelach podświetlenie klawiatury kontrolowane jest automatycznie i samo dostosowuje się do warunków otoczenia.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w Toshiba Satelite?

Nie we wszystkich modelach Toshiba mamy do czynienia z podświetlaną klawiaturą. O tym, czy dany komputer posiada taką funkcję czy nie przekonamy się dzięki kliknięciu odpowiednich klawiszy. Skrótami klawiaturowymi, które pozwolą na włączenie podświetlenia jest poniższa kombinacja:

W przypadku Toshiba Satelite przedstawiony skrót w zupełności wystarczy
do włączenia podświetlenia klawiatury.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w Fujitsu?

Jeżeli chodzi o Fujitsu włączanie podświetlenia klawiatury możliwe będzie po kliknięciu następujących klawiszy:

Niestety nie w każdym laptopie funkcja ta zadziała, ponieważ nie wszystkie komputery Fujitsu posiadają podświetlaną klawiaturę.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w Windows 10?

W przypadku systemu operacyjnego Windows 10 skrótami, które pozwolą włączyć podświetlenie klawiatury będą:

Jeżeli ich kliknięcie nie spowoduje włączenia podświetlania kolejnym krokiem powinno być wciśnięcie klawiszy funkcyjnych sugerowanych
przez producenta sprzętu, na którym chcemy to podświetlenie włączyć.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury Razer?

Podświetlenie klawiatury można włączyć nie tylko z poziomu systemu operacyjnego czy klawiszy funkcyjnych, ale również za pomocą aplikacji obsługujących klawiatury. Przykładem może być klawiatura Razer, którą obsługuje Razer Synapse 2.0. Aby włączyć, zmienić czy wyłączyć podświetlenie klawiatury należy otworzyć w aplikacji listę urządzeń, wybrać klawiaturę Razer i kliknąć Dostosuj. Następnie należy wybrać opcję Przełącz oświetlenie. Kolejny krok to wybór efektu oświetlenia i kliknięcie Zapisz.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury Krux?

Klawiatura Krux daje możliwość nie tylko włączenia, zmiany intensywności, koloru czy wyłączenia podświetlenia klawiatury, ale również wyboru poszczególnych klawiszy i ich indywidualnego podświetlenia. Aby to zrobić należy kliknąć FN + Pause i wybrać poszczególne przyciski, które chcemy podświetlić. Proceder ten można powtarzać z innymi kolorami i klawiszami.