Jak zrobi zrzut ekranu?

Print Screen znajduje się na górze klawiatury, w jej prawym rogu

Jak zrobić screena na laptopie?

 W czasach wszechobecnej elektroniki, zrzut ekranu jest najbardziej podstawową funkcją wszystkich systemów operacyjnych. Jest to niezaprzeczalnie często używana, popularna oraz praktyczna opcja, z której duża część użytkowników wciąż nie potrafi korzystać. Podpowiadamy, jak skopiować obraz z komputera, czy ekranu laptopa.Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie oraz komputerze?

Jeden uniwersalny sposób

Funkcja zrzutów ekranu wyróżnia się jedną praktyczną oraz uniwersalną cechą, która pozostaje niezmienna – bez względu na wersję systemu operacyjnego Windows i urządzenia, którym dysponujesz. Do wykonania zrzutu jedynie czego potrzebujesz to najbardziej podstawowa aplikacja graficzna np. Paint i przycisk Print Screen, który często jest oznaczony skrótem PrtSc.

Gdzie szukać klawisza?

Jego położenie zależne jest od modelu laptopu oraz rodzaju klawiatury. W większości przypadków, przycisk Print Screen znajduje się na górze klawiatury, w jej prawym rogu.

Print Screen znajduje się na górze klawiatury, w jej prawym rogu

Jeśli wiesz już, gdzie znajduje się klawisz Print Screen, możesz zrobić zrzut ekranu na laptopie oraz komputerze, w następujący sposób:

  • Użyj przycisku Print Screen
  • Następnie, uruchom program graficzny (np. Paint)
  • Jednocześnie wciśnij klawisze Ctrl + V
  • W lewym rogu znajdź zakładkę „Plik”
  • Wybierz „Zapisz” lub użyj Ctrl + S

Kopiowanie ekranu tylko aktywnego okna

Robienie screena tylko jednego atywnego okna jest o tyle przydatne, że skopiowany będzie fragment, a nie całość ekranu. Przy czym należy pamiętać, że aktywne okno to takie, na którym w danym momencie pracujemy. Jak zrobić taki zrzut? Nic prostszego!

  1. Wybierasz okno, które chcesz skopiować
  2. Wciskasz ALT oraz Print Screen
  3. Wklej obraz CTRL + V do aplikacji graficznejTo, co warto wiedzieć o robieniu screena

Funkcja robienia zrzutów ekranu posiada niezwykle praktyczną zaletę. Podczas użycia przycisku Print Screen, wykonany zrzut automatycznie zapisie się do schowka. Jest to dodatkowa i wyodrębniona część w pamięci systemu operacyjnego – przeznaczony na dane, które potrzebuje użytkownik. Schowek jest o tyle przydatny, że gdy chcemy wysłać screena znajomemu na komunikatorze typu Messenger to nie trzeba go zapisywać. Jedynie, co musimy zrobić to użyć kombinacji klawiszy Ctrl + V w oknie konwersacji.

To, co warto wiedzieć o robieniu screena

Jak zrobić zrzut ekranu Windows 8, 10 i 11?

System operacyjny Windowsa jest przystosowany do różnych potrzeb swoich użytkowników. Jednym z nich jest robienie wielu screenów w krótkich odstępach czasu. Pozwala to uniknąć tracenia czasu na ich czasochłonne pojedyncze zapisywanie. Windows od 8 wersji systemu umożliwia dodawanie screenów bezpośrednio do przeznaczonego do tego folderu, bez konieczności uruchamiania programu graficznego. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w tym samym momencie przycisk logo Windowsa (lewy dolny róg na klawiaturze) i symbol PrtSc, a zrzut wykona się samoistnie i natychmiast doda się do folderu pt. „Zrzuty ekranu”.

Jak zrobić zrzut ekranu Windows 8, 10 i 11?

Jak zrobić zrzut ekranu Windows 8, 10 i 11 - klawiatura

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Windows 10? Przycisk logo Windows oraz klawisz PrtSc.

Czy da się zrobić zrzut ekranu bez klawisza Print Screen na laptopie i komputerze? Tak, to możliwe!

Istnieje taka opcja, lecz jest ona dostępna jedynie w małym odsetku laptopów i PC do użytku biurowego, są to przede wszystkim popularne notebooki, w których może zabraknąć funkcji PrtSc. Choć w większości przypadków w kompaktowych klawiaturach chodzi po prostu o komfort użytkowania – Print Screen zajmuje zbyt dużo czasu. Jak zatem wykonać screena bez PrtSc?

Urządzenia z systemem Windows 10 oraz 11 posiadają opcję programu, który nazywa się Narzędziem Wycinania. Przy jego pomocy można wykonać cały zrzut ekranu lub jego część dzięki kombinacji przycisków Windows, Shift oraz S.

Program Wycinanie i Szkic umożliwi Ci w prosty sposób operowanie zrzutami ekranu, obrazami lub zdjęciami za pomoca pióra, dotyku czy myszki. Dzięki niemu można je zapisywać, udostępniać, edytować czy wklejać do innych programów.Jak zrobić zrzut ekranu na macbooku?

Nie od dziś wiadomo, że Apple zrewolucjonizował niejako rynek technologii. Z racji ich innowacyjności w macu nie znajdziemy, ani przycisku Print Screen, ani systemu Windows. Nie mniej jednak firma zadbała o to, aby robienie screenów na ich urządzeniach było tak samo łatwe, co w systemie Windows – Microsoftu.

Jak zrobić zrzut ekranu na Macu?

Kluczem to pełnego screena jest kombinacja klawiszy: Command + Shift + 3.

Command + Shift + 4 to fragment ekranu.

Aplikacja zrzutów ekranu: Command + Shift + 5.

Screen paska Touch Bar na Macbooku : Command + Shift + 6.

Jak zrobić zrzut ekranu MacBook - klawiatura

Jak zrobić zrzut ekranu w tym telefonie?

ANDROID

Wykonanie zrzutu ekranu na telefonie z systemem Android różni się w zależności od modelu i marki. Jednak jest jedna wspólna metoda na screenshoota. Mianowicie, jest to jednoczesne wściśnięcie kombinacji przycisków: regulacji głośności + blokady smartfona. W niektórych modelach może być to również przycisk zasilania telefonu.IPHONE

Apple tak samo jak w Macbookach, zastosowało zupełnie inne opcje robienia zrzutów ekranu na swoich urządzeniach. Decyduje o tym model telefonu, który posiadamy.

Jak zrobić zrzut ekranu iphone

Model Touch ID

Aby wykonać zrzut należy:

wcisnąć jednocześnie przycisk regulacji głośności oraz przycisk „początek” (znajduje się na dole, pod ekranem, na środku).

Model Face ID

Zrobienie screena nie różni się od wersji wyżej, poza tym, że zamiast przycisku „początek” trzeba płynnie wciśnąć przycisk boczny (prawa strona) oraz regulację dźwięku (lewa strona). Po chwili na dole ekranu pojawi się miniaturka wykonanego przez nas screena.

Zrzut ekranu – podsumowanie

Nie ma wątpliwości, robienie zrzutów ekranu jest funkcją  niezwykle praktyczną i dającą szereg możliwości na każdym komputerze oraz laptopie. Nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie, ponieważ jest to rozwiązanie wbudowane w każde urządzenie. Jeśli chcesz wysłać obraz ze swojego ekranu znajomemu, uchwycić wyjątkowe zdjęcia lub fragment artykuł, który aktualnie czytasz? – dzięki zrzutowi ekranu to wszystko jest możliwe. Z pewnością po tym artykule, wiesz jak wykonać zrzut ekranu zarówno na Windowsie, jak i Macu.Przewiń do góry