Przywracanie systemu Windows 10

Przywracanie systemu Windows 10

Zainstalowałeś aktualizacją lub nową aplikację, a komputer działa niestabilnie lub się nieuruchamia? Przywracanie systemu może pomóc jeżeli Twoje urządzenie np. działa wolno lub nie odpowiada na polecenia. Jak przywrócić Windows 10, żeby nie stracić ważnych plików i danych osobistych?

Spis treści

Przywracanie Windows 10. Jak przywrócić system w komputerze?

W większości przypadków przywracanie Windows nie powinno sprawić problemu nawet osobom, które nie mają większej wiedzy technicznej. Przedstawiamy najlepsze sposoby.

Jak przywrócić system Windows 10 bez utraty danych?

System Windows 10 przywrócisz bez utraty danych osobistych korzystając z punktu przywracania. To również odpowiedź na pytanie jak jak przywrócić system do poprzedniego dnia.

Możesz to zrobić korzystając z punktu przywracania systemu. Punkt przywracania tworzony jest automatycznie, raz dziennie, przez narzędzie Przywracania systemu. Dzięki niemu możesz przywrócić komputer do ostatniego znanego stanu sprawności.

Punkt przywracania systemu tworzony jest po instalacji nowej aplikacji, aktualizacji lub sterownika, możesz go też utworzyć ręcznie (wystarczy wpisać w pasku zadań Utwórz punkt przywracania  →Utwórz  →OK).

Jak przywrócić system z punktu przywracania?

Aby przywrócić system z punktu przywracania wykonaj kolejne kroki:

 1. Wybierz Start →System →Panel sterowania.
 2. W obszarze Odzyskiwanie wejdź w Otwórz przywracanie systemu →Dalej.
 3. Wybierz punkt przywracania związany z aplikacją, sterownikiem lub aktualizacją, która jest przyczyną problemu.
 4. Wybierz Dalej →Zakończ.

Jak przywrócić system bez kopii zapasowej?

Może się zdarzyć, że nie będziesz mógł przywrócić systemu z punktu przywracania lub kopii zapasowej. Rozwiązaniem jest instalacja przy pomocy nośnika instalacyjnego.

W tym celu musisz pobrać - na działającym komputerze - narzędzie do tworzenia nośników systemu Windows 10 i uruchomić je. Narzędzie znajdziesz na stronie Microsoft: microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10.

Utworzony nośnik podłącz do niedziałającego komputera  i włącz go. Na stronie konfiguracji początkowej wybierz język i pozostałe elementy.

Wybierz przycisk Napraw komputer →Wybierz opcję →Rozwiązywanie problemów. W tym obszarze będziesz mógł przywrócić system przy użyciu punktu przywracania (Opcje zaawansowane →Przywracanie systemu).

Musisz pamiętać, że usunięte zostaną niedawno dodane aplikacje, aktualizacje i sterowniki, natomiast Twoje pliki osobiste pozostaną nienaruszone.

Jak zresetować laptopa do ustawień fabrycznych?

Ponowne zainstalowanie systemu Windows 10 możliwe jest dzięki zresetowaniu komputera stacjonarnego lub laptopa do stanu początkowego. Jak to zrobić? Oto kolejne kroki:

 1. Wejdź w Start.
 2. Wybierz Ustawienia →Windows Update →Odzyskiwanie
 3. W obszarze “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” kliknij w “Rozpocznij”.
 4. Wybierz spośród opcji: “Zachowaj moje pliki” lub “Usuń wszystko”. Jeżeli masz wątpliwości, skorzystaj z przycisku “Pomóż mi wybrać”.

Uwaga! Pamiętaj, że po wybraniu opcji “Usuń wszystko” system zostanie ponownie zainstalowany, a wszystkie pliki osobiste, programy zainstalowane przez użytkownika i producenta oraz zmiany wprowadzone w ustawieniach zostaną usunięte.

Jeszcze jedna uwaga. Jeżeli zamierzasz pozbyć się komputera, to użyj funkcji “Wymazanie danych włączone”. Wymazanie dysku zajmie do 2 godzin.

Jeżeli zaszyfrowałeś swoje urządzenie, to do jego zresetowania będzie potrzebny klucz BitLocker.

Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych

Jest jeszcze jedna metoda resetowania komputera jeżeli nie możesz użyć Ustawień. Naciśnij klawisz Windows+L i przejdź do ekranu logowania, uruchom ponownie urządzenie, naciskając klawisz Shift podczas wybierania przycisku Zasilanie  →Uruchom ponownie.

Po uruchomieniu komputera w środowisku odzyskiwania systemu Windows (WinRE) wybierz opcję Rozwiązywanie problemów  →Resetuj ten komputer. Ponownie pojawi się wybór zachowania plików lub usunięcia wszystkiego.

Jak długo trwa przywracanie systemu Windows 10? Resetowanie może potrwać kilkanaście minut i będzie mu towarzyszył czarny ekran.

Jak sformatować komputer

Formatowanie komputera pomoże Ci usunąć z urządzenia niepotrzebne pliki, a dzięki temu Windows zacznie działać szybciej.

W celu formatowania komputera wykonaj kolejne działania:

 1. Wejdź w Start.
 2. Wybierz Zarządzanie komputerem →Magazyn →Zarządzanie dyskami.
 3. Wybierz prawym przyciskiem myszki dysk do formatowania →Formatuj.

Przywracanie systemu Windows 10 - pytania i odpowiedzi (Q&A)

Czy przywracanie systemu usuwa sterowniki?

Tak, przywracanie systemu usuwa sterowniki, które zostały zainstalowane po wykonaniu punktu przywracania, z którego chcesz skorzystać.

Dlaczego nie mogę przywrócić systemu Windows 10?

Problemy z przywróceniem systemu Windows 10 mogą pojawić się po instalacji aktualizacji np. restartowanie może być przerwane ze względu na niepasujące wersje sterowników.

Co zrobić gdy przywracanie systemu nie działa?

Jeżeli przywracanie systemu przy pomocy punktu przywracania nie działa, skorzystaj z pomocy nośnika instalacyjnego (powyżej opisaliśmy krok po kroku jak to zrobić).

Ile kosztuje przywracanie systemu?

Przywracanie systemu kosztuje 111 - 239 zł za godzinę pracy informatyka, który wykona taką usługę. To cena orientacyjna, koszt zależy m.in. od miejscowości i marży specjalisty.

Czy można cofnąć przywracanie systemu?

Tak, to możliwe. Jeżeli chcesz przywrócić system operacyjny Windows do ostatniej dobrej konfiguracji, to najpierw przygotuj backup (kopię zapasową) danych. Wejdź do Panelu sterowania →Zabezpieczenia i konserwacja →Odzyskiwanie →Otwórz przywracanie systemu. System zostanie przywrócony przy użyciu punktu przywracania.  

Uwaga! Przywracania systemu nie anulujesz jeżeli zrobiłeś to z opcji odzyskiwania systemu.

Co daje punkt przywracania?

Punkt przywracania daje możliwość szybkiego przywrócenia systemu Windows 10. Po jego wykorzystaniu nie utracisz prywatnych plików (np. zdjęć, filmów, dokumentów), natomiast programy, aktualizacje i sterowniki pobrane po utworzeniu danego punktu przywracania będą usunięte.