Administracja serwerami – czym jest i czy warto z niej skorzystać?

Administracja serwerami - czym jest i czy warto z niej skorzystać

Informatyka i wszechobecna cyfryzacja są obecne w każdej dziedzinie naszego życia. Prowadzenie firmy bez dostępu do odpowiednich systemów informatycznych wydaje się być wręcz niemożliwe, dlatego firmy, nie tylko te z dziedziny IT, skupiają coraz większą uwagę na administracji serwerami. Administracja serwerami zapewnia im ciągłość funkcjonowania ich przedsiębiorstwa.

Administracja serwerami – co to jest?

Administracja serwerami, zwana również zarządzaniem serwerami, to pojęcie obejmujące szereg czynności, które mają za zadanie zapewnić sprawność i bezpieczeństwo serwerom. Dzięki niej serwery są odpowiednio zabezpieczone, regularnie aktualizowane i w przypadku jakiejkolwiek awarii naprawiane. To sprawia, że przedsiębiorca nie musi obawiać się o swoją stronę www, czy też aplikacje, które są mu niezbędne do codziennego funkcjonowania firmy. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje administracji serwerami ze względu na to, kto się tym zajmuje. Zarządzać serwerami może albo specjalnie zatrudniony do tego pracownik w przedsiębiorstwie lub firma zewnętrzna.

Administracja serwerami – co to jest outsourcing IT?

Decydując się na outsourcing IT przedsiębiorca powierza obsługę informatyczną swojego przedsiębiorstwa, w tym na przykład administrację serwerami, firmie zewnętrznej. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć koszty, ponieważ nie wymaga tworzenia odrębnego stanowiska. Ponadto, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa może się okazać, że jednoosobowe stanowisko nie jest wystarczające biorąc pod uwagę ilość zadań do wykonania. Stąd też coraz większą popularność w Polsce zyskują outsourcingowe usługi IT, z których od dawna korzystają zagraniczni giganci. Obok minimalizacji kosztów, ogromną zaletą outsourcingu IT jest jego elastyczność, możliwość personalizacji oferowanych usług zgodnie z Twoimi potrzebami oraz wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Co obejmuje administracja serwerami?

Do głównych zadań administratora zalicza się dbanie o ciągłość funkcjonowania serwera, jego bezpieczeństwo i aktualizację oprogramowania. Wśród najpopularniejszych usług oferowanych przez administratorów serwerów wyróżnia się:

  • projektowanie infrastruktury, rozwiązań informatycznych, tak aby firma mogła sprawnie realizować swoje zadania,
  • kontrolę dostępów, dzięki której przedsiębiorca ma pewność, że nieupoważnione osoby nie będą miały dostępu do danych znajdujących się na jego serwerze,
  • reagowanie na incydenty IT i wszelkiego rodzaju awarie,
  • kompleksową opiekę nad oprogramowaniem – instalację i aktualizację,
  • zarządzanie kopiami zapasowymi danych przechowywanych na serwerze,
  • automatyzację procesów, działań i mechanizmów,
  • monitorowanie serwera, które pozwala ocenić stan jego zabezpieczeń  i w razie potrzeby zwiększyć bezpieczeństwo.

Sprawne funkcjonowanie serwerów gwarantuje Ci ciągłość funkcjonowania Twojej firmy oraz wsparcie techniczne w przypadku awarii. Powierz zarządzanie serwerami w swoim przedsiębiorstwie wykwalifikowanym specjalistom.

Administracja serwerami – czym są usługi IT?

Sektor informatyczny to jedna z najprężniej rozwijających się branż na rynku. Codziennie pojawiają się technologiczne nowinki, których zadaniem jest usprawnienie i ułatwienie naszych codziennych czynności i pracy. Szybko rozwijająca się branża powoduje konieczność kreowania nowych specjalistów, tworzenia nowych stanowisk i procedur postępowania. Niestety pociąga za sobą również nieznane wcześniej zagrożenia. Usługi IT to wszelkie oferowane działania związane zarówno ze sprzętem, jak i oprogramowaniem komputerowym. W szerokim wachlarzu usług informatycznych odnaleźć można między innymi projektowanie infrastruktury IT, monitorowanie sieci, instalację oraz aktualizację wszelkiego rodzaju oprogramowań, a także zabezpieczenie sprzętów, sieci i serwerów przed niebezpiecznymi oprogramowaniami (hakerstwo).

Administracja serwerami – zalety

Usługi zarządzania serwerami dadzą Ci pewność, że systemy informatyczne w Twojej firmie są bezpieczne, a w przypadku jakiejkolwiek awarii zapewnią wsparcie techniczne. Przede wszystkim jednak pozwolą Ci zminimalizować koszty. Tworzenie stanowiska administratora w firmie generuje większe wydatki dla Twojego przedsiębiorstwa, podczas gdy nie zawsze potrzebne będzie jego ciągłe wsparcie. Warto więc rozważyć skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która zapewni Ci stałe wsparcie i pomoc w przypadku każdej awarii za często dużo mniejszą kwotę. Jeżeli do awarii dojdzie w nocy lub w święta, również otrzymasz pomoc, ponieważ większość usługodawców z tego sektora oferuje swoją pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Przedsiębiorcy, którzy sami zajmują się zarządzaniem serwerami w swojej firmie z pewnością wiedzą, jak wiele pracy, wysiłku i przede wszystkim czasu to wymaga. Czasu, który można przeznaczyć na pozyskiwanie nowych klientów czy też poszerzanie oferty. Dodatkowo, administracja serwerami powierzona firmie zewnętrznej daje możliwość pełnej personalizacji usług, tak aby były one idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Na etapie sporządzania umowy przedsiębiorca wraz ze specjalistą określają zakres usług oraz ich koszt. Współpracując z fachowcami masz pewność, że zaplecze informatyczne Twojej firmy jest odpowiednio zabezpieczone, ale również zgodne z najnowszymi trendami obowiązującymi na rynku. Automatyzacja procesów i aktualizacja oprogramowania może znacznie usprawnić funkcjonowanie Twojej firmy.

Administracja serwerami a bezpieczeństwo danych

Nawiązując współpracę z firmą zewnętrzną mogą pojawiać się obawy o bezpieczeństwo danych przechowywanych na firmowym serwerze. W związku z tym, przedsiębiorca przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym usługodawcą powinien sprawdzić, czy jego dane będą u niego bezpieczne. Weryfikacja systemów zarządzania bezpieczeństwem, oferowanych przez firmę zewnętrzną, da Ci pewność, że Twoje dane są w dobrych rękach. Podczas finalizacji kontraktu należy również pamiętać o sporządzeniu umowy o powierzeniu przetwarzania danych osobowych, która umożliwi Ci przekazanie informacji firmie informatycznej.

Przewiń do góry