Program płatnik ZUS – czym jest i jakie funkcje posiada?

Program płatnik ZUS - czym jest i jakie funkcje posiada?

Wszechobecna cyfryzacja daje pracodawcom możliwość łatwego i szybkiego przygotowywania dokumentów dotyczących ubezpieczeń, a także usprawnia sam proces wymiany danych z ZUS. Wszystko dzięki programowi Płatnik, z którego pracodawcy, zleceniodawcy mogą korzystać bezpłatnie. Sprawdź, jak pobrać program Płatnik?

Co to jest program Płatnik?

Program Płatnik to oprogramowanie komputerowe, które umożliwia płatnikom, to jest pracodawcą i zleceniodawcą, przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych swoich pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Elektroniczna forma wymiany dokumentów jest szybka i prosta, co pozwala maksymalnie usprawnić cały proces. Użytkownicy nie muszą również obawiać się o kwestie bezpieczeństwa.

Program Płatnik posiada konieczne zabezpieczenia chroniące przed nieuprawnionym pobieraniem informacji z bazy danych ZUS. Jeżeli użytkownik chce zsynchronizować dane konieczne jest użycie bezpiecznego podpisu elektronicznego. Co niezwykle istotne, program jest bezpłatny i powszechnie dostępny. Należy jednak pamiętać, że działa on tylko i wyłącznie na komputerach z systemem operacyjnym MS Windows.

Kto może korzystać z programu Płatnik?

Z programu Płatnik mogą korzystać wszyscy płatnicy, bez względu na to ilu pracowników zatrudniają. Natomiast osoby zatrudniające powyżej pięciu pracowników, którzy są objęci ubezpieczeniami społecznymi lub tylko ubezpieczeniami zdrowotnymi, mają obowiązek przekazywania danych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych elektronicznie.

Posiadając więc nawet mniejszą ilość zatrudnionych w firmie osób, warto rozważyć korzystanie z programu Płatnik. Warto również zaznaczyć, że pracodawcy zatrudniający do 100 osób mogą także skorzystać z internetowej aplikacji ePłatnik, która jest odpowiednikiem standardowego programu. Aplikacja jest ściśle powiązana z Platformą Usług Elektronicznych ZUS, w skrócie PUE, na której do 30 grudnia 2022 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek założyć profil.

Jeśli tego nie zrobią, profil założy za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 31 stycznia 2023 roku. Jednak w tym przypadku przedsiębiorca będzie zobligowany do przekazania Zakładowi swojego elektronicznego adresu.

Program Płatnik – najważniejsze funkcje

Program Płatnik posiada w swojej ofercie wiele przydatnych użytkownikowi funkcji. Wszystko po to, aby usprawnić proces wymiany dokumentów między pracodawcą a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wśród tych najpopularniejszych funkcji można wyróżnić:

  • możliwość przygotowywania dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych,
  • pobieranie danych z systemów kadrowo – płacowych,
  • wysyłanie dokumentów o tematyce ubezpieczeniowej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • samoczynne przygotowywanie informacji miesięcznych i rocznych dla ubezpieczonego,
  • automatyczna aktualizacja i możliwość sprawdzenia konkretnych informacji z bazą danych ZUS.

Jak pobrać program Płatnik?

W celu pobrania programu Płatnik, należy udać się na stronę www.zus.pl , a następnie odnaleźć zakładkę “firmy”. Z listy rozwijanej wybrać program Płatnik i kliknąć pobierz. Jeżeli po raz pierwszy pobierasz program, możesz natychmiast przejść do pobierania. Natomiast, jeśli chcesz pobrać nową wersję programu, który już posiadasz na swoim komputerze, nie zapomnij o wykonaniu kopii bazy danych.

Tylko w ten sposób masz pewność, że Twoje dane są bezpieczne i nie zostaną utracone. We wspomnianej zakładce znajdziesz również instrukcje wykonania kopii zapasowej zarówno dla Access, jak i SQL. Po pobraniu i instalacji programu Płatnik możesz szybko i bezproblemowo wysyłać dokumenty ubezpieczeniowe drogą elektroniczną.

Jaka wersja płatnika 2022?

Program Płatnik jest systematycznie aktualizowany, tak aby był zgodny z wprowadzanymi zmianami w przepisach. Najnowszą wersję programu można zawsze pobrać z oficjalnej strony www Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja wersja programu jest tą najnowszą, bez problemu sprawdzisz to w swoim programie.

Uruchom program, a następnie kliknij “pomoc” w menu. Po przejściu do zakładki “Informacja o programie” będziesz w stanie odczytać wersję programu, jaką posiadasz. Porównaj ją z wersją oferowaną na stronie ZUS i oceń, czy Twój program wymaga aktualizacji. Obecnie najnowszą wersją programu oferowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest Płatnik 10.02.002.

Przewiń do góry