Bezpłatne skanery antywirusowe online - Skaner plików online

Bezpłatne skanery antywirusowe online – Skaner plików online

Nie masz ochoty instalować na komputerze programu antywirusowego, ale podejrzewasz, że mogłeś “złapać” wirusa? Rozwiązaniem jest skaner online – szybko wykryjesz i usuniesz złośliwe oprogramowanie. Z jakich skanerów antywirusowych korzystać i czy wszystkie są równie skuteczne?

Spis treści

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Skaner plików online – co to jest?

Skaner plików online to, mówiąc w pewnym uproszczeniu, antywirus online. Używając go możesz prześwietlić pliki bez instalacji rozbudowanego programu antywirusowego.

W sieci dostępnych jest wiele skanerów online:

  • służących do skanowanie całych dysków,
  • do skanowania poszczególnych plików,
  • do skanowania adresów URL.

Cel działania antywirusów online jest taki sam jak ich dużych odpowiedników: wykrycie szkodliwego oprogramowania. Jednak zamiast zapobiegać infekcjom pomagają tylko zidentyfikować i usunąć wirusy, który już znalazły się na komputerze/smartfonie, ewentualnie tylko sygnalizują rozpoznanie zagrożenia.

Skanery antywirusowe online są atrakcyjne, bo możesz szybko i bezpłatnie sprawdzić czy na Twoim urządzeniu nie zagnieździł się groźny szkodnik.

Część producentów wycofuje się ze skanerów antywirusowych online. W zamian oferują bezpłatne wersje swoich komercyjnych produktów, w których jest też funkcja skanowania oraz dodatkowe narzędzia znane z płatnych programów antywirusowych. Np. w Online Antivirus Panda Security znajduje się limitowana darmowa sieć VPN do anonimowego korzystani z internetu oraz ochrona USB.

Skaner plików online bez instalacji – czy rzeczywiście?

Antywirusy online faktycznie nie wymagają instalacji aplikacji. Jednak aby skorzystać z większości z nich musisz pobrać na urządzenie plik z rozszerzeniem .exe. Skanowanie jest możliwe dopiero po uruchomieniu pliku wykonywalnego.

Skanery online działają w oparciu o rozwiązania chmurowe, jednak zazwyczaj musisz uruchomić lekką aplikację pobraną na komputer.

Skanerów, które rzeczywiście działają w pełni online jest niewiele. Należy do nich VirusTotal (jak działa dowiesz się za chwilę).

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jaki skaner online?

Wybierając wśród różnych antywirusów online pamiętaj o zasadach cyberbezpieczeństwa:

  • korzystaj tylko z narzędzi zaufanych i dobrze znanych producentów,
  • przeczytaj recenzje użytkowników, którzy już korzystali z tego skanera,
  • sprawdź jaka jest polityka dostawcy skanera jeżeli chodzi o prywatność Twoich danych,
  • pamiętaj, że w sieci pojawiają się fałszywe skanery online – w rzeczywistości to trojany, które mogą zainfekować Twoje urządzenie destrukcyjnym programem lub wykraść poufne dane.

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest wybór skanera firmy, która jest dobrze znanym producentem zabezpieczeń cyfrowych.

Pamiętaj, że skanery online nie zastąpią klasycznych antywirusów, które chronią system i oferują o wiele wyższy poziom zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami.

Skaner nie chroni komputera w trybie rzeczywistym, nie działa w tle automatycznie wykrywając destrukcyjne oprogramowanie i nie ma wielu warstw zabezpieczenia przed najbardziej groźnymi atakami, np. typu ransomware (szyfrowanie plików i żądanie pieniędzy za zwrot dostępu do danych)

Programy antywirusowe mają również wiele dodatkowych wartościowych narzędzi, np. sieć VPN, menadżer haseł czy też kontrolę rodzicielską).

Eset Online Scanner

To jeden z najlepszych i najchętniej używanych antywirusów online. Wymaga pobrania i uruchomienia pliku .exe. W zamian dostaniesz silny skaner z wyborem trzech trybów: pełnego, szybkiego i niestandardowego.

Tryb niestandardowy służy do skanowania plików, folderów lub pamięci zewnętrznych.

Zainfekowane pliki trafiają do Kwarantanny czyli odizolowanego, bezpiecznego miejsca. Po ich wyleczeniu można je przywrócić.

Dużą zaletą Eset Online Scanner jest opcja planowania comiesięcznego skanowania. Możesz wybrać dowolny dzień i godzinę.

To nie wszystko. Przed skanowaniem możesz również pozwolić Eset na wykrywanie i przeniesienie do Kwarantanny potencjalnie niebezpiecznych aplikacji (PUA). Tego typu oprogramowanie nie musi być złośliwe jednak może spowalniać komputer, wyświetlać natrętne reklamy lub służyć jako “przykrywka” dla malware i innych szkodników.

Producent zapewnia, że Eset Online Scanner używa tej samej technologii i cały czas aktualizowanych sygnatur złośliwego oprogramowania, co płatne produkty Eset Smart Security i Eset Nod32 Antivirus.

Eset Online Scanner zadziała tylko na komputerach Windows.

F-Secure Scanner

Bardzo szybki skaner, który umożliwia prześwietlenie całego komputera. Oprócz detekcji spyware, wirusów komputerowych, adware i innych szkodników, oferuje ich usunięcie. Malware zostanie skasowane po ponownym uruchomieniu komputera.

Minusem tego skanera online jest brak możliwości wyboru trybu skanowania. Zalety? F-Secure Scanner użyjesz mając na komputerze zainstalowany “duży” antywirus – nie będą ze sobą kolidowały. Twórcy skanera zapewniają też, że wykrywa on nawet najnowsze zagrożenia.

Do uruchomienia F-Secure Scanner potrzebne jest pobranie na komputer pliku .exe. Skaner działa tylko na urządzeniach z systemem Windows.

Warto pamiętać, że producent ma też inne darmowe narzędzia, to F-Secure Router Checker (analizuje bezpieczeństwo połączenia internetowego i sprawdza czy router padł ofiarą cyberprzestępców) oraz F-Secure Identity Theft Checker (wyszukiwanie prywatnych danych, które mogły wyciec do sieci lub zostały wykradzione).

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Kaspersky Virus Removal Tool

Antywirus online od Kaspersky służy do skanowania pobranych plików. Wykrywa złośliwe oprogramowanie, adware (oprogramowanie reklamowe) oraz riskware. Po detekcji możesz usunąć zainfekowany plik.

Zalety Kaspersky Virus Removal Tool: możesz wybrać części systemu, które chcesz prześwietlić – m.in. pamięć RAM, pliki poczty, sektory odpowiedzialne za uruchomienie systemu oraz dodać np. pamięć zewnętrzną), to również szalenie proste w obsłudze narzędzie.

Skorzystanie z Virus Removal Tool wymaga pobrania lekkiej aplikacji.

Mks_vir

Mks_vir Skaner Online to jeden z najstarszych skanerów (nie tylko w Polsce), który pozwala na szybkie sprawdzenie plików.

Z Mks_vir skorzystasz po instalacji pliku .exe. Skaner jest gotowy do pracy natychmiast po jego uruchomieniu – wystarczy kliknąć “Rozpocznij skanowanie systemu”. Niestety nie ma wyboru trybów skanowania i trwa ono dość długo (nawet kilkanaście minut).

Twórcy zapewniają, że skaner jest skuteczny, bo podczas pracy zawsze wykorzystuje najnowsze biblioteki skanujące i leczące system. Skaner po wykryciu szkodnika umożliwia jego usunięcie.

Mks_vir działa na systemie operacyjnym Windows.

Any.Run

Any.Run to interaktywny serwis online, który służy do analizy złośliwego oprogramowania. Działa na zasadzie piaskownicy (sandbox) dostępnej z poziomu przeglądarki internetowej – możesz w niej bezpiecznie otworzyć podejrzany plik, np. który otrzymałeś w załączniku w poczcie elektronicznej. 

W Any.Run zbadasz każdy plik, który jest możliwy do otwarcia. Serwis jest interaktywny. Po przesłaniu pliku lub adresu URL możesz zobaczyć na żywo jak reaguje na różne polecenia, np. uruchomić go bez obawy, że pobierzesz ransomware, który zaszyfruje Twoje pliki. W Any.Run zobaczysz, co by się stało po nieopatrznym otwarciu malware na komputerze.

Warto pamiętać, że Any.Run działa w czasie rzeczywistym, analizuje tylko zdarzenia, które mają miejsce podczas wykonywania zadania. Sam plik nie podlega analizie. To znaczy, że uśpione wirusy, mogą zostać niewykryte.

Any.Run nie musisz instalować, wystarczy wejść na witrynę i utworzyć nowe zadanie (po zalogowaniu do systemu).

Serwis obsługuje system operacyjny Windows.

Z Any.Run korzystaj ostrożnie. Dlaczego? Pliki, które wrzucasz do analizy są widoczne dla innych osób. Jeżeli dodasz do systemu prywatne dokumenty, to zawarte w nich dane mogą wpaść w ręce niepowołanych osób.

Skaner plików online VirusTotal

VirusTotal to świetne narzędzie do skanowania pojedynczych plików oraz analizowania podejrzanych domen, adresów IP oraz adresów URL.

To faktycznie narzędzie online. Aby skorzystać z VirusTotal nie musisz pobierać żadnych plików. Wystarczy wejść na stronę – Virustotal.com – i załadować plik do przeskanowaniu lub wkleić adres www.

Skuteczność VirusTotal polega na wykorzystaniu przez niego ponad 70 silników skanerów antywirusowych. Wybrany przez Ciebie plik zostanie prześwietlony przez wszystkie i w kilkanaście sekund zobaczysz czy zawiera coś podejrzanego. Po wklejeniu adresu strony internetowej, na którą chcesz wejść, dostaniesz informację czy jest ona na liście witryn phishingowych lub zawierających malware.

VirusTotal warto używać podczas pobierania plików z internetu. Dodasz go do rozszerzeń np. w Google Chrome.

Uwaga! Na VirusTotal nie należy wysyłać plików zawierających osobiste informacje. Przestrzega o tym sama witryna. Dlaczego? Próbki przesyłane przez użytkowników udostępniane są społeczności VirusTotal oraz użytkownikom premium. 

Podsumowując, VirusTotal to znakomity skaner online pojedynczych plików. Podczas korzystania z jego możliwości pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie przesyłaj do sprawdzenia plików z wrażliwymi danymi.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Bezpłatne skanery antywirusowe online – pytania i odpowiedzi (Q&A)

Czym najlepiej przeskanować komputer online?

Do skanowania komputerów online najlepiej nadają się sprawdzone skanery doświadczonych i wiarygodnych firm, np. Eset Online Scanner, F-Secure Scanner, Kaspersky Virus Removal Tool.

Jak przeskanować plik online?

Pojedynczy plik najłatwiej przeskanować online korzystając z VirusTotal. Wystarczy wejść na stronę Virustotal.com i załadować podejrzany plik – prześwietli go ponad 70 skanerów antywirusowych.

Jak przeskanować komputer online?

Komputer przeskanujesz online wybierając jeden z zaufanych antywirusów online. To darmowe narzędzia udostępnione przez producentów zabezpieczeń cyfrowych. Skuteczne i bezpieczne skanery to np. F-Secure Scanner oraz Eset Online Scanner.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

  1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
  2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
  3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.