Chmura obliczeniowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Chmura obliczeniowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Chmura obliczeniowa to pojęcie, które w ostatnich latach towarzyszy nam nieustannie – każda, myśląca o rozwoju organizacja, wie, że inwestycja w cloud computing jest z nim nierozerwalnie związana. Mimo tego, iż zagadnienie chmury jest bardzo popularne, jego definicja nadal nie jest wystarczająco zrozumiała. Jeśli masz wątpliwości, czym tak właściwie są rozwiązania typu cloud lub chcesz lepiej pojąć ich przeznaczenie – ten artykuł jest dla Ciebie!

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to zespół połączonych serwerów, czyli programów, na których możliwe jest przechowywanie oraz przetwarzanie danych. Cloud computing, znany także jako chmura informatyczna, komputerowa, czy internetowa, to więc usługa udostępniania klientom danych na zewnętrznych, należących do dostawcy serwerach oraz ich przetwarzanie.Migracja do chmury oznacza dostęp zdalny do wszystkich plików – szybki i wygodny, ale także ich bezpieczeństwo – cloud  computing pozwala na automatyczne tworzenie backup’ów czy korzystanie z zaawansowanych zabezpieczeń. Dzięki temu przechowywane w chmurze dane są chronione przed zewnętrznymi zagrożeniami czy awariami sprzętowymi. Chmura obliczeniowa obejmuje także dodatkowe usługi.

Przykłady chmury obliczeniowej

 • firmowy dysk – np.  Google Drive,
 • aplikacje do edycji dokumentów czy prezentacji np. z Google Workspace czy Google Docs,
 • narzędzia komunikacyjne – np. Google Chat czy Google Meet,
 • narzędzie typu BigData,
 • hosting dla stron internetowych.

Jak działa chmura obliczeniowa?

Podstawowa zasada działania chmury obiera się na outsource’owaniu zadań z obszaru usług IT na zewnętrzny serwer. Są one dostępne zdalnie – na komputerach klientów, za pośrednictwem Internetu. Wystarczy więc, że posiadasz urządzenie z dostępem do sieci, by z każdego miejsca uzyskać wgląd do swoich plików. Większość chmur udostępnia je za posrednictwem przegladarki – niektóre jednak, z uwagi na chęć lepszego zabezpieczenia – wymagają instalacji oprogramowania na komputerach, równocześnie jednak przechowywane są na serwerze, co zabezpiecza je przed utratą np. w wyniku awarii sprzętu.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Chmura obliczeniowa – wady i zalety

Chmura obliczeniowa to możliwość zwiększenia poziomu bezpieczeństwa danych. Przechowywanie danych na zewnętrznym serwerze chroni pliki zarówno przed atakami zewnętrznymi (wyższy poziom zabezpieczeń), jak i awariami sprzętu czy sytuacjami losowymi. Cloud computing to także globalny, zdalny dostęp do danych, bazujący wyłącznie na dostępie do sieci oraz wysoka skalowalność biznesu – chmurę możesz powiększać i rozwijać w zależności od zapotrzebowania organizacji. Dodając do tego dostęp do zaawansowanych technologicznie rozwiązań, backup’ów i niższe koszty operacyjne (brak konieczności utrzymania infrastruktury), zyskujemy naprawdę korzystną usługę. Oczywiście chmura obliczeniowa nie jest wolna od wad – zwykle uniemożliwia korzystanie z danych bez dostępu do Internetu – część rozwiązań pozwala jedynie na ograniczoną pracę w trybie offline.

Jakie są rodzaje chmur obliczeniowych?

Czynnikami, które różnicują pojęcie „chmura obliczeniowa” są przede wszystkim kwestie własności maszyn umożliwiających udostępnianie zasobów i usług.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Wyróżniamy następujące chmury obliczeniowe:

 • chmura prywatna – właścicielem infrastruktury oraz sieci, która je łączy i przechowywanych w jej ramach danych jest jedna firma – obsługą rozwiązania zajmuje się z kolei wewnętrzny dział lub zewnętrzna firma.

 • chmura publiczna – infrastruktura do jej obsługi należy do zewnętrznego dostawcy, który udostępnia gotowe usługi cloud – np. bazy danych, analizy IoT czy BigData.

 • chmura hybrydowa – to rozwiązanie łączące usługi chmury publicznej i prywatnej lub prywatnego serwera – pozwala na korzystanie z gotowych usług zewnętrznych dostawców, równocześnie przechowując istotne dane w ramach własnej infrastruktury.

 • chmura multicloud – obejmuje korzystanie z kilku chmur zewnętrznych dostawców np. Google i Microsoft, wykorzystując je do różnych procesów w ramach organizacji. 

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Chmura obliczeniowa – do czego może być wykorzystana?

O możliwych sposobach wykorzystania cloud computingu w działalności stanowią w dużej mierze modele udostępniania chmury. Wśród najpopularniejszych znajdziemy:

 • IaaS – pozwala na korzystanie z wirtualnych maszyn, zasobów i usług chmurowych bez budowania własnej serwerowni i jej obsługi,
 • PaaS – użytkownik otrzymuje dostęp do pamięci masowej, sieci czy serwerów,
 • SaaS – model zakłada udostępnienie klientowi końcowemu oprogramowania wirtualnego – np. platformy sklepowe.

Chmura obliczeniowa znajduje także zastosowanie pracach programistycznych, procesach komunikacyjnych i wsparciu pracy zdalnej. O tym, jak zostanie wykorzystana w organizacji stanowi realna potrzeba, która kształtuje jej  finalne przeznaczenie.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.