Czym jest opieka informatyczna?- przykłady usług IT w Warszawie i ich ceny

Czym jest opieka informatyczna

Opieka informatyczna wydaje się być niezbędna prowadząc firmę w czasach cyfryzacji. Jak więc poradzić sobie, gdy nasz komputer uległ awarii? Co zrobić, gdy konieczne nam do pracy procesy nie działają poprawnie? Sprawdź, czym jest opieka informatyczna i jakie usługi wchodzą w jej zakres.


Co to jest outsourcing IT?

Coraz więcej przedsiębiorców w ramach redukcji kosztów rezygnuje z tworzenia działu informatycznego w szeregach swojej organizacji, jednak ich potrzeba wsparcia w tym aspekcie nie znika. Tutaj pojawia się, zdobywający coraz większą popularność na polskim rynku, outsourcing IT. To nic innego jak nawiązanie współpracy z firmą zewnętrzną, która zajmie się obsługą informatyczną Twojej organizacji. Jej zadaniem jest opieka nad infrastrukturą IT, tak aby ta była zawsze sprawna i efektywna.

Kiedy powstał outsourcing?

Pojęcie outsourcingu jest nam znane od 1979 roku, choć pierwotnie było ono kojarzone z kupowaniem przez brytyjskie zakłady motoryzacyjne niemieckich produktów. Natomiast pierwszy oficjalny przypadek outsourcingu IT odnotowano w Stanach Zjednoczonych w 1979 roku, kiedy firma Eastman Kodak zleciła firmie IBM stworzenie centrum przetwarzania danych. Kolejnym przykładem może być firma Electronic Data Systems (EDS), która zauważyła jak wiele przedsiębiorstw nieefektywnie korzysta ze swojego sprzętu komputerowego i nieprawidłowo lub nie w pełni wykorzystuje swoje systemy. W ten sposób powstała organizacja świadczące usługi informatyczne dla wielu firm.

Jakie są rodzaje outsourcingu?

Ze względu na zakres współpracy wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje outsourcingu:

Rodzaje outsourcingu

Outsourcing dedykowanyŚwietne rozwiązanie dla przedsiębiorców, których biznes nie jest całkowicie zależny od zaplecza IT. Outsourcing dedykowany oferuje wysoce ograniczony zakres usług, nie oznacza to jednak, że nie spełnia swojej roli. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie klientowi optymalnych rozwiązań dla jego przedsiębiorstwa.  
Outsourcing częściowyNajczęściej wykorzystywany przez małe i średnie przedsiębiorstwa. W tym rozwiązaniu ustalamy zakres usług, określamy jakie elementy naszej infrastruktury IT mają zostać objęte opieką. Ten model outsourcingu sprawdzi się także w przypadku firm z sektora publicznego, których autorskie rozwiązania IT nie mogą zostać w pełni zlecone firmie zewnętrznej.  
Outsourcing pełnyOstatni model outsourcingu sprowadza się do kompleksowej opieki nad Twoją firmą. W tym przypadku formowany jest zewnętrzny department IT, który zapewni Ci stałą opiekę informatyczną, począwszy od serwisu sprzętu, kończąc na aktualizacji oprogramowania, czy też wprowadzaniu odpowiednich zabezpieczeń.  
Jakie są rodzaje outsourcingu? 

Do niedawna wiele firm decydowało się na korzystanie z outsourcingu IT firm zagranicznych, nierzadko znajdujących się na innym kontynencie. Obecnie, w obawie o bezpieczeństwo cyfrowe coraz więcej przedsiębiorców wybiera tzw. outsourcing lokalny, który daje im większe poczucie bezpieczeństwa. Decydując się więc na usługi outsourcingu IT warto zastanowić się, czy nie lepsza byłaby dla nas lokalna opieka informatyczna. Warszawa jest siedzibą Twojej firmy? Sprawdź, jakie usługi IT oferowane są w Twoim mieście.

Opieka inforamtyczna – Warszawa

Wsparcie informatyczne dla firm to szereg usług, które stanowią odpowiedź na pojawiające się problemy z dziedziny IT. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi:

 • tworzenie kopii zapasowych,
 • odzyskiwanie danych,
 • wymianę zepsutych podzespołów w komputerze,
 • pomoc w konfiguracji drukarek,
 • audyt infrastruktury informatycznej,
 • monitoring IT,
 • zarządzanie infrastrukturą IT,
 • konfigurację systemów, ustawień komputera.Ile kosztują usługi IT?

Każda usługa informatyczna ma inną cenę, ponieważ inna jest również jej charakterystyka. Stawki w obszarze opieki informatycznej są uzależnione między innymi od rodzaju usługi, ilości komputerów jakie mają być nią objęte oraz od nakładu pracy.

Wyróżniamy więc podstawowe cztery cenniki outsourcingu IT:

 • opieka informatyczna – cennik według stawki godzinowej,
 • opieka informatyczna – cennik według ilości komputerów,
 • opieka informatyczna – cennik według ilości oddziałów,
 • opieka informatyczna – cennik według ilości serwerów.Opieka informatyczna Warszawa – przykładowe ceny

Średnia stawka godzinowa wyspecjalizowanego informatyka w Warszawie wynosi od 145 zł do 245 zł. Natomiast miesięczny subskrypcja usług informatycznych dla firmy z pięcioma komputerami waha się w granicach od 392 zł do 768 zł.

Warto zaznaczyć, że poszczególne usługi informatyczne posiadają swoje odrębne cenniki. Poniżej znajdziesz szacunkowe ceny wybranych usług IT w Warszawie.

Opieka IT – Warszawa

Rodzaj usługi informatycznejCena usługi informatycznej – Warszawa
Zarządzanie siecią254 – 1611 zł  
Pomoc i doradztwo przy zakupie urządzeń sieciowych oraz ich konfiguracji481 – 692 zł  
Montaż okablowania strukturalnegomontaż hub/switch – 68 – 99 zł/sztuka
instalacja i konfiguracja routera – 87 – 121 zł
instalacja i konfiguracja Acces Point – 134 – 177 zł
instalacja bezprzewodowej karty sieciowej w komputerze – 79 – 129 zł  
Projektowanie sieci LAN/Wi-Fi i dobór urządzeń127 – 208 zł  
Rodzaje opieki ITPrzewiń do góry