Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia?

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

Rozdzielczość zdjęcia jest to ilość pikseli obecnych na zdjęciu. Przykładowo zdjęcie o rozmiarze 4000×3000 pikseli ma 4000 pikseli w poziomie i 3000 pikseli w pionie. Obraz taki ma rozdzielczość 12000 pikseli, czyli 12 Mpix. Większa rozdzielczość zdjęcia oznacza jego większy rozmiar. Rozdzielczość zdjęcia może być podawana również w innych jednostkach – ppi lub dpi, czyli pixels per inch lub dots per inch. Jest to nic innego, jak ilość odpowiednio pikseli lub „kropek”, punktów obrazu, na jednym jego calu.
Po co zmieniać rozdzielczość zdjęcia?

Pewnie trafiliście na ten artykuł by dowiedzieć się, jak zmienić rozdzielczość zdjęcia. Po co jednak to robimy? Najczęściej rozdzielczość zdjęcia zmieniamy ze względu na jego rozmiar – obraz o mniejszej rozdzielczości zajmuje mniej miejsca na dysku czy w chmurze, co ułatwia jego przechowywanie. Ponadto jeśli prowadzimy stronę internetową lub bloga, obrazy w mniejszej rozdzielczości będą szybciej się ładować. Zdjęcia, które przechowujemy w telefonach lub udostępniamy w Internacie, często nie wymagają dużej rozdzielczości – nie widzimy tej różnicy gołym okiem, o ile rozdzielczość nie jest bardzo mała. Inaczej sprawa się ma, gdy robimy profesjonalne zdjęcia, poddajemy je obróbce, używamy ekranów o dużej rozdzielczości lub drukujemy nasze fotografie. Do małoformatowego druku, na przykład na kartce A4, często wymagana jest jakość 300 dpi, podczas gdy większość zdjęć ma 72 lub 96 dpi. W różnych konkursach, na które trzeba dostarczyć fotografie, również może być wymagana określona rozdzielczość zdjęcia. Jak zmienić ją na komputerze lub telefonie? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak zmienić rozmiar i rozdzielczość zdjęcia?

Praktycznie każdy program graficzny udostępnia sposób, jak zmienić rozdzielczość zdjęcia JPG czy obrazów w innym formacie. Najprostszy sposób, jak zmienić rozdzielczość zdjęcia na komputerze z systemem Windows, to użycie programu Paint, który domyślnie zainstalowany jest na każdym urządzeniu z tym systemem. Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w Paincie? Otwieramy zdjęcie w tym programie i wyszukujemy opcję „Zmień rozmiar”. Możemy tu wybrać wartość, która będzie odpowiadać nowemu rozmiarowi naszego zdjęcia – czy to w postaci procentowej, czy ilości pikseli w pionie i w poziomie. Proces przedstawiono na rysunku poniżej. Podobnie wygląda to w każdym innym programie graficznym.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

Jest to łatwe przy zmniejszaniu rozmiaru zdjęcia,.

Jak zwiększyć rozdzielczość zdjęcia JPG?

Tu sprawa już nie jest taka prosta, ponieważ po zwiększeniu rozmiaru zdjęcia traci ono na jakości. By zwiększyć jego rozdzielczość bez znacznej utraty na jakości zdjęcia, należy użyć bardziej specjalistycznych programów graficznych, takich, jak:

  • Adobe Photoshop
  • Picasa
  • Irfan View
  • GIMP
  • i wiele innych, w tym konwertery rozmiaru lub rozdzielczości zdjęć dostępne online.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia na Macu?

Również na komputerze z systemem iOS łatwo jest zmienić rozmiar zdjęcia. Wystarczy aplikacja „Podgląd”. Wybieramy nasze zdjęcie, klikamy w „Narzędzia”, a następnie „Dopasuj rozmiar”. W okienku, które się pojawi, możemy dostosować rozmiar zdjęcia (jego wysokość i szerokość) oraz rozdzielczość w dpi.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w telefonie?

W telefonie rozmiar zdjęcia możemy zmienić, wchodząc w galerię, opcje danego zdjęcia i jego edycję. Szukamy opcji „zmień rozmiar obrazu” i wybieramy żądaną rozdzielczość. Niestety, nie każdy telefon ma tę opcję. W niektórych przypadkach konieczne może być ściągnięcie dedykowanej aplikacji.Jak zmienić rozdzielczość DPI zdjęcia?

Zastanówmy się najpierw, jak się dowiedzieć, jaką rozdzielczość w DPI ma nasze zdjęcie. Na komputerze z systemem Windows można bardzo łatwo to sprawdzić – klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrane zdjęcie, wybieramy „Właściwości”, a następnie „Szczegóły” i przewijamy w dół, jak przedstawiono na obrazku. Zdjęcie z tego przykładu ma rozdzielczość 96 dpi.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

Co, jeśli potrzebujemy zdjęcia o innej rozdzielczości, np. 300 dpi? Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia na 300 dpi? Musimy użyć do tego celu określonego programu, np. Adobe Photoshop, GIMP lub IrfanView. Poniżej przedstawimy, jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w GIMPie.

Otwieramy program GIMP i zdjęcie, którego rozdzielczość DPI chcemy zmienić. Możemy po prostu przeciągnąć dane zdjęcie w pole programu. Następnie klikamy „Obraz” i „Skaluj obraz”, jak na obrazku poniżej:

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

W dalszej kolejności w polu „Pozioma rozdzielczość” i „Pionowa rozdzielczość” wpisujemy żądaną przez nas wartość rozdzielczości. By obraz zachował prawidłowe proporcje, klikamy na ikonkę łańcucha znajdującą się z prawej strony. Wybieramy „Skaluj”, a następnie zapisujemy obraz i… to tyle! Gotowe.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

Powyższy artykuł przedstawił, jak zmienić dpi zdjęcia oraz jego rozmiar przy użyciu najbardziej popularnych programów. Zaawansowanych sposobów i opcji jest dużo więcej, jednak przedstawiona w artykule wiedza powinna być wystarczająca, jeśli chcesz jedynie zmienić rozdzielczość swoich zdjęć.

Przewiń do góry