Czym są bazy danych - przykłady zastosowania

Czym są bazy danych? – przykłady zastosowania

W dobie cyfryzacji i wszechobecnej digitalizacji niezwykle istotne jest prawidłowe i bezpieczne przechowywanie danych. W tym celu tworzone są bazy danych, których zadaniem jest nie tylko zbieranie, ale również segregowanie naszych informacji, dzięki czemu mamy do nich ułatwiony dostęp. Sprawdź jakie rodzaje baz danych wyróżniamy oraz gdzie znajdują one swoje zastosowanie.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Czym są bazy danych?

Bazy danych to nic innego, jak dedykowane narzędzia do gromadzenia i selekcjonowania informacji. Sam rodzaj zbieranych danych nie ma znaczenia, mogą to być imiona i nazwiska, nazwy produktów, czy też numery telefonów. Współcześnie bazy danych najczęściej są tworzone w oparciu o systemy komputerowe – laptopy, komputery stacjonarne, tablety – oraz sterowane poprzez dedykowany system. Zadaniem baz danych jest ułatwienie i usprawnienie procesu wyszukiwania interesujących nas informacji z szeregu innych danych. Na przykład, przeszukiwanie “ręczne” bazy danych składającej się z 20 tysięcy indeksów z pewnością zajmie nam więcej czasu niż skorzystanie z gotowych funkcji wyszukiwania.

Czy Excel to baza danych?

Za najprostszą formę baz danych uznaje się stronę w edytorze tekstu, czy też arkusz kalkulacyjny. Warto, jednak wspomnieć o kilku zasadniczych różnicach między bazami danych a arkuszem w Excelu:

Ilość użytkowników posiadających dostęp do zebranych danychZgodnie z pierwotną ideą, arkusze kalkulacyjne zostały stworzone tak, aby umożliwiać pracę jednemu użytkownikowi. Natomiast bazy danych pozwalają wielu użytkownikom jednocześnie korzystać ze swoich zasobów.
Ilość gromadzonych informacjiArkusze kalkulacyjne świetnie sprawdzą się do przechowywania niewielkiej ilości informacji, gdy użytkownik nie potrzebuje zaawansowanych funkcji operowania danymi. W przypadku baz danych mamy do czynienia z narzędziem, które jest w stanie zgromadzić ogromne ilości informacji, co sprawia, że często jest wybierane przez większe przedsiębiorstwa.
Metodologia przechowywania i przetwarzania informacjiArkusze kalkulacyjne posiadają podstawowe funkcje, podczas gdy bazy danych dają użytkownikowi wiele możliwości sterowania danymi.

Jakie są bazy danych?

Obecnie na rynku wyróżnić możemy kilkadziesiąt typów baz danych. Część z nich jest powszechnie wybierana przez firmy, inne świetnie sprawdzają się w wyspecjalizowanych sektorach gospodarki. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze typy baz danych dostępnych na rynku:

  • chmurowe bazy danych – zyskujące coraz większą popularność bazy danych, które do przechowywania informacji wykorzystują przestrzeń chmurową. To rozwiązanie łączy w sobie zarówno funkcje klasycznej bazy danych, jak i rozwiązania chmurowego, które zapewnia elastyczność w dostępie i przetwarzaniu danych.
  • relacyjne bazy danych – polegają na porządkowaniu informacji w tabelach składających się z kolumn i wierszy. Używany przez nie język SQL służy do organizowania i wyszukiwania danych w tabelach.
  • obiektowe bazy danych – w tym przypadku dane są przedstawiane jako obiekty.
  • rozproszone bazy danych – tworzą je minimum dwa pliki umiejscowione w odrębnych miejscach. To oznacza, że rozproszone bazy danych mogą znajdować się na różnych komputerach, a nawet w różnych sieciach.
  • bazy danych NoSQL – stanowią przeciwieństwo relacyjnych baz danych. W bazach danych NoSQL gromadzone są dane częściowo lub nie usystematyzowane, którymi użytkownik może sterować.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Bazy danych aby w pełni spełnić swoją rolą, powinny być możliwie jak najlepiej dobrane do potrzeb Twojej firmy. Przed wyborem odpowiedniego typu baz danych należy przeanalizować, jakich informacji będziesz używać i w jaki sposób zamierzasz to robić. Weź również pod uwagę, jak dużej bazy danych możesz potrzebować.

Gdzie stosuje się bazy danych?

Bazy danych zawierają między innymi informacje dotyczące klientów sklepów online, użytkowników portali społecznościowych, czy cen produktów w hurtowni. W związku z tym znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Biorąc pod uwagę, że stanowią one mniejszy lub większy zbiór informacji możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie są gromadzone dane. Korzystają z nich między innymi linie lotnicze, kolejowe, czy autobusowe dzięki czemu klienci mają możliwość rezerwacji i zakupu biletów. Innym, oczywistym wręcz, przykładem wykorzystania baz danych są pracownicze kartoteki w zakładach pracy, w których znajdziemy takie informacje, jak imię i nazwisko pracownika, jego data urodzenia, adres zamieszkania, numer konta do wypłaty wynagrodzenia, czy nawet świadectwo ukończenia szkoły wyższej.

To na podstawie tej bazy danych, kadry i płace są w stanie określić wymiar przysługującego pracownikowi płatnego urlopu czy też dokonać przelewu wynagrodzenia. W naszym życiu codziennie mamy styczność z bazami danych – mniej lub bardziej świadomie. Nawet robienie zakupów w supermarkecie powoduje, że informacje dotyczące transakcji są zbierane i trafiają właśnie do bazy danych.

Jak są chronione bazy danych?

Jak już wcześniej wspomniano, bazy danych służą nie tylko samemu przechowywaniu i segregowaniu danych, ale również zapewniają im bezpieczeństwo. Przechowując dane w bazie, do której dostęp mają określeni użytkownicy, jesteśmy w stanie uchronić je przed wykorzystaniem przez osoby postronne. Ponadto zaleca się regularne tworzenie kopii zapasowych przechowywanych informacji, co może okazać się niezwykle przydatne w przypadku ewentualnej awarii komputera.

Z prawnego punktu widzenia, poprzez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, chroniona jest struktura Twojej bazy danych, natomiast jej zawartość jest zabezpieczona na podstawie prawa sui generis. Prawo to odnosi się do baz danych, których struktura nie jest oryginalnym dziełem (w kontekście intelektualnego dorobku), ale pozwala na ochronę jej zawartości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeżeli Twoja baza danych spełnia wymogi oryginalności w kontekście swojej struktury, może zostać objęta zarówno ochroną z tytułu prawa autorskiego, jak i sui generis.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

  1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
  2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
  3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.