Jak sprawdzić adres IP komputera

Jak sprawdzić adres IP komputera?

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie – co to jest adres IP. IP to skrót z angielskiego oznaczający Internet Protocol Address. Jest to unikatowy numer nadawany każdemu urządzeniu, które łączy się z siecią. Adresy IP dzielą się na statyczne i dynamiczne. Większość dostawców internetu przydziela nam dynamiczne IP, które zmienia się za każdym razem, gdy łączymy się z siecią. Zdecydowanie mniej firm umożliwia skorzystanie ze statycznego IP – takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w mniejszych sieciach firmowych bądź domowych.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Adres IP jest niezbędny do wymiany danych pomiędzy urządzeniami podłączonymi do sieci.

Kiedy już wiemy, co to jest IP, czas odpowiedzieć na pytanie – jak sprawdzić adres IP komputera?

Jak sprawdzić adres IP komputera przez przeglądarkę

Możesz sprawdzić swoje IP, wchodząc na stronę internetową, taką jak „whatismyip.com” lub „ipchicken.com”. Są one darmowe i pozwalają łatwo sprawdzić adres IP twojego komputera.

Istnieją również polskie strony, na których możesz sprawdzić swoje IP. Przykłady takich stron to „mojeip.pl” lub „twoje-ip.pl”. Wpisując te adresy URL w przeglądarce, zostaniesz przekierowany na stronę, na której zobaczysz swoje aktualne IP.

Jak sprawdzić adres IP komputera w Windows 10

Jeśli chodzi o system Windows, to istnieje kilka metod dzięki którym możemy sprawdzić swój adres IP.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Sprawdzanie IP komputera przez CMD

1. Klikamy w wiersz wyszukiwania znajdujący się obok menu start i wpisujemy CMD, po czym klikamy aplikację Wiersz Poleceń

2. Wpisujemy komendę ipconfig i naciskamy enter. Pojawią się dane naszego adresu IP. Jeśli posiadamy kilka kart sieciowych, to pojawią się odrębne dane dla każdej z posiadanych przez nas kart. Uwaga – uzyskany w ten sposób adres IP to nasz lokalny adres IP, a nie publiczny, zewnętrzny adres IP.

Sprawdzanie IP komputera przez połączenie sieciowe w Windows

W Windows możemy bardzo łatwo sprawdzić publiczny adres IP naszego komputera. W tym celu:

1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę WiFi znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu i wybieramy opcję Otwórz ustawienia sieci i internetu

2. Następnie klikamy opcję znajdowanie mojego adresu IP. Otworzy się przeglądarka w której zobaczymy swój publiczny adres IP.

Jak zdobyć adres IP

Jeśli chcemy sprawdzić adres IP innej osobyto musimy go najpierw zdobyć. Jeśli chodzi o metody niewymagające specjalnej wiedzy informatycznej, istnieją dwie metody by zdobyć adres IP.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Wchodzimy na stronę http://sniffip.com i w okienku wpisujemy dowolny adres strony internetowej. Może to być link do jakiegoś portalu, artykułu – nie ma to znaczenia. Klikamy utwórz nowe śledzenie.

Pojawi się nowe okno z linkami. Nas tak naprawdę interesują dwa z nich – adres zarządzania skrócony link. Skrócony link wysyłamy do osoby, której IP chcemy zdobyć. Ta osoba klikając w link przeniesie się do strony, którą wpisaliśmy w okienku w poprzednim kroku (na poprzednim screenie jest to facebook.com). Jednak wyśle również kod śledzący do witryny sniffip.

My za pomocą linku podanego w adres zarządzania możemy sprawdzić adres IP komputera innej osoby, która kliknęła w nasz link oraz zobaczyć jej przybliżoną lokalizację.

Druga metoda by sprawdzić IP czyjegoś komputera jest jeszcze prostsza. Wystarczy, że otrzymamy od tej osoby e-mail. Przykładem może być skorzystanie z Gmaila.

By sprawdzić IP innego komputera korzystając z maila, otwieramy otrzymany mail, klikamy w trzy kropki po prawej stronie by rozwinąć dodatkowe menu i wybieramy opcję Wiadomość oryginalna.

Następnie możemy zobaczyć czyjeś IP

Zdobyte IP możemy wkleić np. na stronie https://kodit.pl/geolokalizacja by sprawdzić skąd ktoś do nas napisał, poznać przybliżoną lokalizację danej osoby oraz dostawcę internetu, z którego usług korzysta nadawca wiadomości.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Po co sprawdzać swoje IP?

Ostatnią kwestią w sprawdzaniu IP jest – po co sprawdzać własne IP? Najczęściej korzysta się z tej opcji by nałożyć limity transferu danych w sieci lokalnej. Jeśli np. twoi pracownicy w czasie pracy nie powinni mieć dostępu do platform streamingowych jak YouTube, możesz za pomocą adresów IP ograniczyć prędkość ich internetu. To samo dotyczy ograniczenia prędkości internetu dzieciom, które w czasie nauki nie powinny mieć możliwości oglądania filmików online.

Jak widać, sprawdzenie adresu IP swojego komputera jest proste. Niestety – nie tylko dla nas, ale i dla osób, które mogą chcieć wykraść nasze dane osobowe. Dlatego by nie pozwolić innym na zobaczenie naszego adresu IP, warto stosować oprogramowanie VPN – chroni ono nasz adres IP, zapewniając nam większą anonimowość podczas surfowania w sieci.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

  1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
  2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
  3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.