Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie

Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie?

Telefony w dzisiejszych czasach służą nam do wielu zadań – poza podstawową ich rolą, czyli dzwonieniem, często są dla nas miniaturowym komputerem, notesem, aparatem i konsolą do gier w jednym. Nic dziwnego, że nasze zużycie baterii – która przecież w tak małym urządzeniu nie może być duża – bywa spore. Przez odpowiednie ustawienia i sposób użytkowania można jednak sprawić, by żywotność naszej baterii była większa. Nie zawsze jest to jednak pożądane. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie.

Spis treści

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Czym jest optymalizacja baterii?

Każdy producent telefonów pragnie, by bateria w jego urządzeniach działała jak najdłużej. W końcu czas pracy na baterii jest jednym z głównych czynników, które bierzemy pod uwagę przy zakupie nowego smartfonu. Stąd wprowadzane są różne tryby oszczędzania baterii, w których telefon nie łączy się z sieciami bezprzewodowymi, ma przygaszony ekran czy zamyka aplikacje działające w tle. Często nasz telefon używa mechanizmów automatycznej optymalizacji baterii, a nieużywane aplikacje zapisuje na liście uśpionych. Szczególnie często jest to stosowane w przypadku nowszych smartfonów, które zużywają jeszcze więcej energii, chociażby ze względu na wysokokontrastowe wyświetlacze AMOLED – jak telefony OPPO, Xiaomi czy Samsung. Jak wyłączyć optymalizację baterii w takim przypadku?

Jak wyłączyć optymalizację baterii w moim telefonie?

Mechanizmy optymalizacji baterii i sposób postępowania w celu ich wyłączenia mogą się nieco różnić w zależności od producenta naszego telefonu i rodzaju jego systemu operacyjnego. W artykule opisujemy, jak wyłączyć optymalizację baterii w Androidzie. Co prawda czysty system Android, jak w Motorolach, spotykamy rzadko – wielu producentów ma swoje własne interfejsy, na przykład EMUI w przypadku Huawei czy MIUI przeznaczone dla telefonów Xiaomi i Redmi – jednak wszystkie z nich oparte są o system Android. Poniżej przedstawimy ogólny sposób postępowania, który powinien być podobny dla każdego telefonu z systemem opartym o Android.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Optymalizacja baterii i uśpione aplikacje

Wiele telefonów w sekcji „Ustawienia” ma opcję „Pielęgnacja urządzenia”. Znajdziemy tam ustawienia i status optymalizacji baterii oraz przejrzymy listę uśpionych aplikacji, które nie są aktualizowane i nie mogą działać w tle. Niekoniecznie chcemy, by każda mało używana aplikacja się tam znajdowała – szczególnie tyczy się to niektórych komunikatorów, aplikacji do obsługi smartwatchów czy inteligentnych opasek oraz aplikacji nawigujących lub rejestrujących naszą trasę poprzez sygnał GPS. Często do takiej aplikacji nie zaglądamy często, jednak chcemy, by stale działała ona w tle i nie była usypiana po krótkim czasie. Niektóre z aplikacji nie działają poprawnie i wyświetlają komunikaty błędu, jeśli nie wyłączono dla nich optymalizacji baterii. Tak jest na przykład w przypadku aplikacji do poboru opłat za przejazdy autostradami – e-TOLL. Jak wyłączyć optymalizację baterii dla konkretnych aplikacji, dowiesz się z kolejnej sekcji artykułu.

Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie

Jak wyłączyć optymalizację baterii dla konkretnych aplikacji?

W „Ustawieniach” naszego telefonu szukamy sekcji „Aplikacje” i otwieramy ją. Na liście wyszukujemy aplikację, która nas interesuje, i klikamy na jej nazwę. W otwartej sekcji szukamy opcji związanych z baterią i wybieramy ją. Następnie zaznaczamy opcję nieograniczonego korzystania z baterii przez naszą aplikację. I gotowe! Całą procedurę przedstawiono na obrazkach na przykładzie telefonu Samsung S22 z systemem Android 12. Dla innych telefonów sposób, jak wyłączyć optymalizację baterii, może się nieco różnić. Czasem trzeba wejść w ustawienia zaawansowane lub ustawienia zarządzania aplikacjami, by trafić na opcję ustawień związanych z optymalizacją baterii aplikacji. Mamy nadzieję, że na podstawie naszej ogólnej instrukcji poradzisz sobie bez problemu ze znalezieniem tej opcji, przeszukując sekcje związane z baterią i aplikacjami w ustawieniach swojego telefonu.

Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie
Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie
Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie
Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie

Czy nasz artykuł odpowiedział na twoje pytanie, jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie? Mamy nadzieję, że tak. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać tej funkcji – optymalizacja baterii w telefonie nie istnieje bez powodu, a wyłączenie jej dla zbyt wielu aplikacji może skutkować mocnym okrojeniem czasu pracy naszego telefonu bez konieczności ładowania.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

  1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
  2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
  3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.