Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie?

Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie

Telefony w dzisiejszych czasach służą nam do wielu zadań – poza podstawową ich rolą, czyli dzwonieniem, często są dla nas miniaturowym komputerem, notesem, aparatem i konsolą do gier w jednym. Nic dziwnego, że nasze zużycie baterii – która przecież w tak małym urządzeniu nie może być duża – bywa spore. Przez odpowiednie ustawienia i sposób użytkowania można jednak sprawić, by żywotność naszej baterii była większa. Nie zawsze jest to jednak pożądane. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie.Czym jest optymalizacja baterii?

Każdy producent telefonów pragnie, by bateria w jego urządzeniach działała jak najdłużej. W końcu czas pracy na baterii jest jednym z głównych czynników, które bierzemy pod uwagę przy zakupie nowego smartfonu. Stąd wprowadzane są różne tryby oszczędzania baterii, w których telefon nie łączy się z sieciami bezprzewodowymi, ma przygaszony ekran czy zamyka aplikacje działające w tle. Często nasz telefon używa mechanizmów automatycznej optymalizacji baterii, a nieużywane aplikacje zapisuje na liście uśpionych. Szczególnie często jest to stosowane w przypadku nowszych smartfonów, które zużywają jeszcze więcej energii, chociażby ze względu na wysokokontrastowe wyświetlacze AMOLED – jak telefony OPPO, Xiaomi czy Samsung. Jak wyłączyć optymalizację baterii w takim przypadku?

Jak wyłączyć optymalizację baterii w moim telefonie?

Mechanizmy optymalizacji baterii i sposób postępowania w celu ich wyłączenia mogą się nieco różnić w zależności od producenta naszego telefonu i rodzaju jego systemu operacyjnego. W artykule opisujemy, jak wyłączyć optymalizację baterii w Androidzie. Co prawda czysty system Android, jak w Motorolach, spotykamy rzadko – wielu producentów ma swoje własne interfejsy, na przykład EMUI w przypadku Huawei czy MIUI przeznaczone dla telefonów Xiaomi i Redmi – jednak wszystkie z nich oparte są o system Android. Poniżej przedstawimy ogólny sposób postępowania, który powinien być podobny dla każdego telefonu z systemem opartym o Android.

Optymalizacja baterii i uśpione aplikacje

Wiele telefonów w sekcji „Ustawienia” ma opcję „Pielęgnacja urządzenia”. Znajdziemy tam ustawienia i status optymalizacji baterii oraz przejrzymy listę uśpionych aplikacji, które nie są aktualizowane i nie mogą działać w tle. Niekoniecznie chcemy, by każda mało używana aplikacja się tam znajdowała – szczególnie tyczy się to niektórych komunikatorów, aplikacji do obsługi smartwatchów czy inteligentnych opasek oraz aplikacji nawigujących lub rejestrujących naszą trasę poprzez sygnał GPS. Często do takiej aplikacji nie zaglądamy często, jednak chcemy, by stale działała ona w tle i nie była usypiana po krótkim czasie. Niektóre z aplikacji nie działają poprawnie i wyświetlają komunikaty błędu, jeśli nie wyłączono dla nich optymalizacji baterii. Tak jest na przykład w przypadku aplikacji do poboru opłat za przejazdy autostradami – e-TOLL. Jak wyłączyć optymalizację baterii dla konkretnych aplikacji, dowiesz się z kolejnej sekcji artykułu.

Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie

Jak wyłączyć optymalizację baterii dla konkretnych aplikacji?

W „Ustawieniach” naszego telefonu szukamy sekcji „Aplikacje” i otwieramy ją. Na liście wyszukujemy aplikację, która nas interesuje, i klikamy na jej nazwę. W otwartej sekcji szukamy opcji związanych z baterią i wybieramy ją. Następnie zaznaczamy opcję nieograniczonego korzystania z baterii przez naszą aplikację. I gotowe! Całą procedurę przedstawiono na obrazkach na przykładzie telefonu Samsung S22 z systemem Android 12. Dla innych telefonów sposób, jak wyłączyć optymalizację baterii, może się nieco różnić. Czasem trzeba wejść w ustawienia zaawansowane lub ustawienia zarządzania aplikacjami, by trafić na opcję ustawień związanych z optymalizacją baterii aplikacji. Mamy nadzieję, że na podstawie naszej ogólnej instrukcji poradzisz sobie bez problemu ze znalezieniem tej opcji, przeszukując sekcje związane z baterią i aplikacjami w ustawieniach swojego telefonu.Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie
Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie
Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie
Jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie

Czy nasz artykuł odpowiedział na twoje pytanie, jak wyłączyć optymalizację baterii w telefonie? Mamy nadzieję, że tak. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać tej funkcji – optymalizacja baterii w telefonie nie istnieje bez powodu, a wyłączenie jej dla zbyt wielu aplikacji może skutkować mocnym okrojeniem czasu pracy naszego telefonu bez konieczności ładowania.Przewiń do góry