Jak wyłączyć Windows Defender

Jak wyłączyć Windows Defender?

Windows Defender to program antywirusowy, który stworzony został z myślą o zabezpieczeniu komputerów przed oprogramowaniem szpiegującym tzw. Spyware. Jest on zintegrowany z systemem i nie trzeba go dodatkowo instalować czy konfigurować.

Bez wątpienia ma w sobie dużo zalet, ale potrafi być też uciążliwy. Zwłaszcza w sytuacjach kiedy użytkownik chce zainstalować oprogramowanie, co do którego pochodzenia i bezpieczeństwa jest pewien, a Windows Defender obciąża system i nie zezwala na wprowadzenie zmian.

W takich przypadkach można wyłączyć chwilowo Windows Defender, dokonać instalacji i z powrotem włączyć. Nie jest to może metoda zalecana przez Microsoft, ale jak na razie jedyna zapewniająca obejście topornych zabezpieczeń Defendera – oczywiście dopuszczalna jest tylko i wyłącznie w przypadku posiadania innego niż Windows Defender programu antywirusowego.

Spis treści

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Sposobów na wyłączenie Windows Defendera jest kilka i są one różne w zależności od wersji systemu Windows. Zacznijmy zatem od początku.

Jak wyłączyć Windows Defender w Windows 7 i 8?

Najprościej wyjaśnić ten zabieg na schemacie. Oto kolejne kroki jakie należy wykonać:

Aby upewnić się czy rzeczywiście Windows Defender został wyłączony można poczynić następujące kroki:

Jak wyłączyć Windows Defender w Windows 10?

W tym przypadku sprawa nie jest już tak oczywista. Wyłączenie Windows Defender zależy bowiem od edycji systemu, który posiada użytkownik. Windows 10 występuje w następujących 6 opcjach:

 • Windows 10 Home
 • Windows 10 Education
 • Windows 10 Pro
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Mobile
 • Windows 10 Mobile Enterprise

Dwa ostatnie rodzaje – jak sama nazwa wskazuje – dotyczą urządzeń mobilnych np. smartfonów czy tabletów. My skupimy się na pierwszych czterech edycjach dotyczących komputerów.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Jak wyłączyć Windows Defender w Windows 10 Home?

Choć w przypadku tej edycji uprawnienia użytkownika są ograniczone
to przy zachowaniu pewnych zasad można Windows Defender wyłączyć. Najważniejszą zasadą jest włączenie innego programu antywirusowego.
W przeciwnym razie – mimo wyłącznia Windows Defender – po restarcie komputera może on ponownie się aktywować. Czyli warunek konieczny na czas wyłączenia Windows Defender to wgranie innego antywirusa. Poniżej kolejne kroki jakie należy podjąć:

Jak wyłączyć Windows Defender w Windows 10
Pro, Education i Enterprise?

W edycjach Windows 10 Pro, Education i Enterprise zasada wyłączenia Windows Defender jest taka sama. Polega ona na włączeniu edytora lokalnych zasad grupy i wpisaniu w nim: gpedit.msc. Poniższy schemat pokazuje krok
po kroku co robić:

         W tym momencie powinno pojawić się nowe okienko z możliwością dalszej konfiguracji.

Jak wyłączyć Windows Defender w Windows 11?

              W Windows 11 są 3 najbardziej znane metody wyłączenia Windows Defender. A mianowicie:

 • Wyłączenie za pomocą ustawień zasad grupy;
 • Wyłączenie za pomocą poprawki rejestru;
 • Wyłączenie z automatycznym uruchamianiem systemu Windows.

              Pierwszy sposób jest najprostszy i najbardziej przystępny
dla „zwykłego” użytkownika. Po wybraniu edytora lokalnych zasad grupy następuje poniższa konfiguracja.

              Po wykonaniu podanych powyżej kroków należy wyłączyć następujące elementy”

 • Ochrona w czasie rzeczywistym;
 • Ochrona w chmurze;
 • Ochrona przed zmianami;
 • Automatyczne przesyłanie próbek.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

              Niezależnie od edycji Windows wyłączyć Windows Defender można czasowo albo trwale. Jak to zrobić?

Jak czasowo wyłączyć Windows Defender?

              Zasada jest dość prosta. Klikamy w Start, wybieramy Ustawienia, następnie Aktualizacja i Zabezpieczenia, tam znajdziemy Windows Defender. Przy ochronie w czasie rzeczywistym i ochronie w chmurze przesuwamy suwak na OFF. W ten sposób czasowo pozbawiamy Windows Defender mocy sprawczych. Jeżeli natomiast zależy nam na trwałym wyłączeniu usługi sprawa będzie bardziej skomplikowana.

Jak trwale wyłączyć Windows Defender?

              Trwałe wyłączenie Windows Defender odbywa się za pomocą CMD, czyli Command-line Interface. Należy kliknąć Start, wybrać polecenie Uruchom bądź kliknąć na klawiaturze Win+R.

Po otworzeniu się okna wyszukiwania trzeba wpisać regedit i zatwierdzić Enter. Otworzy się okno Edytora Rejestru. Tam wpisuje się: HKEY_LOKAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender. Po wpisaniu powyższego klucza należy zaznaczyć pole Windows Defender, kliknąć prawym przyciskiem myszy na puste pole i wybrać Edytuj. Następnie klikamy Nowy, w Wartości wpisujemy DWORD (32-bit). Zmieniamy nazwę na: DisableAntiSpyware i ustawiamy Wartość: 1. Po wykonaniu
tych czynności należy kliknąć Zapisz.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

              Nie zawsze użytkownik będzie chciał wyłączyć cały program Windows Defender. Można wyłączyć poszczególne elementy jak np. Security Center czy Smartscreen.

Jak wyłączyć Smartscreen w Windows Defender?

              Smartscreen to funkcja, która wykrywa witryny wyłudzające informacje o użytkowniku, blokuje też próby instalacji złośliwego oprogramowania. Jest
to więc bardzo przydatna funkcja. Jeżeli jednak użytkownik z jakichś powodów chciałby ją wyłączyć to najprostszym sposobem jest zrobić to poprzez Internet Explorer. Należy przejść do Narzędzi, potem wybrać Opcje internetowe,
w zakładce Zaawansowane wybrać Bezpieczeństwo i tam wyłączyć filtr Smartscreen. Podobnie wygląda to w Microsoft Edge. Ścieżka to: Ustawienia, Prywatność, Bezpieczeństwo. W tym miejscu przy filtrze Smartscreen należy przesunąć suwak na OFF.

Jak wyłączyć Security Center w Windows Defender?

              W tym przypadku nie ma większej filozofii. Należy dwukrotnie kliknąć ikonę Centrum Zabezpieczeń. Następnie wybieramy zakładkę Ogólne, w typie uruchomienia opcję automatyczną, klikamy Start i OK.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.