Jak wyłączyć tryb awaryjny

Jak wyłączyć tryb awaryjny

Zarówno komputery z systemem Windows jak i telefony posiadają tryb awaryjny. Można go uruchomić samemu, jednak czasami zdarza się, że nasze urządzenie automatycznie przejdzie w ten tryb. Dobrze więc wiedzieć jak wyłączyć tryb awaryjny.

Co to jest tryb awaryjny

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie – jak wyłączyć tryb awaryjny, należy wyjaśnić czym jest tryb awaryjny?

Tryb awaryjny w urządzeniach z systemem Windows bądź Android to specjalna opcja systemowa pozwalająca uruchomić urządzenie z jedynie domyślnie zainstalowanymi aplikacjami, z pominięciem wszystkich programów, widżetów i dodatków zainstalowanych przez użytkownika. Przykładowo – telefon w trybie awaryjnym pozwoli nam skorzystać z przeglądarki internetowej, zadzwonić, użyć kalkulatora, kalendarza i innych programów, które były domyślnie zainstalowane, ale nie pozwoli otworzyć żadnych gier i dodatków, które instalowaliśmy sami.

Dlaczego uruchamia się tryb awaryjny

Try awaryjny uruchamia się z kilku przyczyn. Najczęstszą przyczyną jest wadliwe oprogramowanie. Jeśli zainstalujemy program, który negatywnie wpływa na działanie całego systemu, nasze urządzenie może uruchomić się w trybie awaryjnym. Drugim powodem dla którego uruchamia się tryb awaryjny jest złośliwe oprogramowanie które dostało się do naszego systemu. Trzecim powodem może być program, który spowalnia działanie naszego urządzenia.

Tryb awaryjny służy do odnalezienia problemu i usunięcia go, przed przejściem z powrotem w tryb normalny. Dzięki temu, że urządzenie uruchomiło się jedynie z domyślnie zainstalowanymi aplikacjami, wadliwe oprogramowanie nie będzie wpływało na działanie naszego komputera lub smartfona, który przeszedł w tryb awaryjny.

Tryb awaryjny czasami nie chce się wyłączyć sam z siebie, warto więc wiedzieć jak wyłączyć tryb awaryjny.

Jak wyłączyć tryb awaryjny w telefonie

Teoretycznie, niezależnie od tego czy włączyliśmy tryb awaryjny w telefonie ręcznie, czy uruchomił się z jakichś przyczyn automatycznie, tryb awaryjny w telefonie powinien wyłączyć się samoczynnie po restarcie urządzenia. Czasami jednak tak się nie dzieje.

W każdym telefonie skrót klawiszowy do wyłączania trybu awaryjnego może się odrobinę różnić. My podajemy wersję jak wyłączyć tryb awaryjny w telefonie Samsung. W telefonach Samsung należy przycisnąć jednocześnie przycisk wyłączania telefonu i ściszania i przytrzymać je przez 3 sekundy (jeśli nie przytrzymamy ich wciśniętych, to zamiast wyłączyć tryb awaryjny zrobimy screenshota). Pojawi się menu z trzema opcjami – wyłącz telefon, uruchom ponownie, tryb awaryjny wł. Klikamy w trzecią opcję i czekamy, aby tryb awaryjny się wyłączył. Może to chwilę potrwać.

Jak wyłączyć tryb awaryjny w innych telefonach

Powyższy przykład dotyczył telefonu Samsung, co jednak jeśli chcemy wyłączyć tryb awaryjny w telefonie Xiaomi, Huawei bądź innej marki? Procedura jest podobna. W zależności od telefonu należy albo przycisnąć i przytrzymać przycisk włączania urządzenia i poszukać odpowiedniej opcji, albo nacisnąć przycisk włączania i ściszania lub podgłaśniania telefonu naraz. Niektóre telefony wymagają naciśnięcia naraz przycisku włączania, ściszania i podgłaśniania.

Opcja wyłączania trybu awaryjnego w telefonach może być też dostępna z poziomu ustawień telefonu. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu i wyszukać opcję „tryb awaryjny” lub „emergency mode” najczęściej schowane gdzieś w podmenu „bezpieczeństwo” (nazwa może być różna w zależności od wersji Androida której używamy).

Jak wyłączyć tryb awaryjny na komputerze Windows

Często po zainstalowaniu wadliwej aplikacji lub sterownika nasz komputer uruchomi się w trybie awaryjnym. Teoretycznie, po usunięciu problemu, nasz komputer wyposażony w Windows 10 lub 11 powinien automatycznie wyjść z trybu awaryjnego. Wystarczy ponownie uruchomić komputer. Czasami tak się jednak nie dzieje. Powodem jest błąd w narzędziu msconfig. Jeśli w wymienionym narzędziu zawiesi się opcja trybu awaryjnego, to komputer ciągle będzie się w nim uruchamiał.

Aby wyłączyć tryb awaryjny w Windows postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

1. Naciśnij przycisk Windows Start + R na klawiaturze, w oknie dialogowym wpisz msconfig i zatwierdź enterem.

2. Wejdź w zakładkę rozruch i odznacz opcję bezpieczny rozruch. Zatwierdź za pomocą przycisku zastosuj.

Tryb awaryjny w Windows został wyłączony. Ponowne uruchomienie komputera sprawi, że Windows uruchomi się w trybie normalnym. Jeśli jednak tak się nie stanie i ponownie automatycznie uruchomi się tryb awaryjny oznacza to prawdopodobnie, że w systemie nadal istnieje problem, który należy wyeliminować z poziomu trybu awaryjnego, zanim będzie można przejść do trybu normalnego.

Przewiń do góry