Jak zmienić wersję Androida na nowszą

Jak zmienić wersję Androida na nowszą?

System operacyjny Android od lat cieszy się coraz większym powodzeniem. Jego głównymi zaletami są prostota obsługi, intuicyjność oraz płynność działania przy niezbyt wygórowanych wymaganiach sprzętowych, jeśli porównać go z konkurencyjnymi systemami operacyjnymi. Android jest cały czas aktualizowany. Warto więc zawsze dbać o to, by aktualizować system Android – nowa wersja to nie tylko nowe opcje i możliwości, ale też aktualizacje zabezpieczeń, które chronią nas przed atakami ze strony hakerów i szkodliwego oprogramowania.

Najczęściej system Android sam poinformuje nas o nowej aktualizacji, jednak jeśli tak się nie stanie, warto wiedzieć jak zmienić wersję Androida na nowszą ręcznie.

Spis treści

Jak wgrać nowszą wersję Androida

Aby zaktualizować system Android postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Najpierw należy sprawdzić wersję Androida. W tym celu otwórz ustawienia telefonu lub tabletu, wybierz opcję Informacje o telefonie/tablecie » Wersja Androida.

2. Jeśli nie masz zainstalowanej najnowszej wersji, to w tej samej zakładce – informacje o telefonie/tablecie kliknij aktualizacja oprogramowania. System pobierze najnowszą wersję Androida i ją zaktualizuje. Warto pamiętać, żeby przed pobraniem paczki z Androidem włączyć WiFi ponieważ aktualizacja jest spora i użycie danych mobilnych może nas sporo kosztować. Gdy system pobierze aktualizację będzie konieczne ponowne uruchomienie urządzenia w celu zainstalowania najnowszej wersji Androida.

Jak wgrać najnowszą wersję Androida za pomocą komputera

Może się zdarzyć, że nasz tablet lub telefon nie chcą się połączyć z internetem i przez to nie możemy podnieść wersji Androida. Z pomocą przychodzi ręczna instalacja. Oto kroki, które należy wykonać, by zaktualizować androida za pomocą komputera.

1. Na komputerze wejdź na stronę internetową producenta urządzenia z którego korzystasz. Jeśli przykładowo chcesz zaktualizować Androida na tablecie Huawei wejdź na stronę producenta tabletu i odnajdź program służący do połączenia tabletu Huawei z komputerem. W przypadku Huawei program znajdziesz pod adresem https://consumer.huawei.com/pl/support/hisuite/ . Oczywiście w przypadku posiadania innej marki tabletu, należy skorzystać z oprogramowania danego producenta.

Przykładowe programy do obsługi innych marek tabletów i telefonów znajdziesz pod adresami:

- Samsung – oprogramowanie Kies - https://www.samsung.com/in/support/kies/

- Lenovo – smart assistant - https://support.lenovo.com/pl/en/downloads/ds101291

- LG – LG Bridge - https://www.lg.com/pl/wsparcie/oprogramowanie

- HTC - https://www.htc.com/pl/go/htc-software-updates/

- Sony - https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00236430

2. Instalujemy ściągnięte oprogramowanie, otwieramy i podłączamy tablet do komputera za pomocą kabla USB.

3. W tablecie w opcjach połączenia wybieramy przesyłanie plików. Tablety często domyślnie łączą się w trybie ładowania – nie można ich wtedy zaktualizować.

4. W programie do obsługi tabletu wybierz opcję aktualizacji systemu Android na twoim urządzeniu.

Lub skorzystaj z drugiej opcji aktualizacji Androida

1. Wejdź na stronę producenta twojego tabletu i odnajdź paczkę z aktualizacją oprogramowania przeznaczoną dokładnie dla twojego urządzenia. Zazwyczaj takie pliki znajdują się w działach Pomoc, Wsparcie lub Software Update.

2. Ściągnij plik instalacyjny i wgraj do na tablet połączony z komputerem za pomocą kabla USB.

3. Otwórz plik instalacyjny na tablecie i zainstaluj najnowszą wersję Androida.

Jak wgrać nowszego Androida – podsumowanie

Jak widać, wgranie nowszego Androida nie stanowi większego problemu, niezależnie od tego, czy aktualizujemy nowe urządzenie, czy np. chcemy wgrać nowego Androida na stary tablet, proces przebiega dokładnie tak samo. Należy jednak mieć na uwadze, żeby nie wgrywać najnowszego Androida na bardzo stare urządzenia – tablety i smartfony wypuszczone na rynek kilka lat temu mogą mieć zbyt słabe parametry by poradzić sobie z najnowszym systemem Android. Przed zainstalowaniem warto sprawdzić wymagania sprzętowe nowego oprogramowania i porównać je z możliwościami naszego urządzenia.