Wszystko na temat plików rar - poradnik krok po kroku

Wszystko na temat plików RAR – poradnik krok po kroku

Zapewne trafiłeś na ten artykuł po ściągnięciu z Internetu lub otrzymaniu od znajomego pliku, którego nie możesz otworzyć. Plik RAR. Czy z tym rozszerzeniem spotkałeś się pierwszy raz i nie wiesz, co to RAR? A może pliki RAR nie są dla ciebie tajemnicą, lecz natrafiłeś na jakieś trudności z dostępem do nich? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Spis treści

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892


RAR – co to znaczy?

Na początek wyjaśnijmy sobie, co to znaczy RAR. Jest to format bezstratnej kompresji danych, czyli prościej mówiąc, sposób spakowania danych tak, by zajmowały mniej miejsca na dysku. Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy – Roshala (ang. Roshal archive). Pliki RAR mają właśnie takie rozszerzenie – końcówkę .rar – i nazywane są archiwami. Jak otworzyć plik RAR? Otóż przed otworzeniem spakowanych plików należy rozpakować archiwum RAR.

Jak rozpakować RAR za darmo?

Jak wypakować plik RAR? Czy jest to darmowe? Czy jest to trudne? Nie martw się, jest to bardzo prosta czynność. Jaki program do otwierania plików RAR? Najprościej ściągnąć program WinRAR. Jest to menedżer archiwów pozwalający na rozpakowywanie plików RAR oraz tworzenie nowych archiwów. Obsługuje również pliki skompresowane w formacie ZIP.

Program jest dostępny dla różnych systemów operacyjnych:

 • Windows
 • macOS
 • Linux
 • Android

Jak pobrać i zainstalować WinRAR?

By pobrać WinRAR, wystarczy wejść na stronę www.winrar.pl i kliknąć odnośnik „Pobierz program”, a następnie wybrać wersję odpowiednią do naszego sprzętu i systemu operacyjnego. Po ściągnięciu pliku instalacyjnego klikamy na niego i postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Gdy proces się zakończy – gratulacje, zainstalowałeś program WinRAR! Teraz możesz kontynuować przygodę z plikami RAR. Być może chciałbyś się upewnić – czy WinRAR jest za darmo? Ściągnięcie programu i używanie w okresie próbnym jest całkowicie darmowe. Jeśli chcemy używać WinRARa komercyjnie i mieć prawo dostępu do pomocy technicznej, po okresie próbnym należy wykupić licencję, która jest dożywotnia.

Zwiększ zysk firmy optymalizując koszty!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892


Jak rozpakować plik RAR?

Nie ma nic prostszego, niż rozpakowywanie plików rar. Gdy już zainstalowaliśmy program WinRAR, odnajdujemy na dysku nasz plik RAR i klikamy na niego prawym przyciskiem myszy.

Z listy poleceń, która się otworzy, wybieramy opcję wypakowania przez program WinRAR, np. „Wypakuj tutaj”, jak pokazano na zdjęciu.

Teraz wystarczy chwilę poczekać i już możemy się cieszyć wypakowanymi plikami. 

Wszystko na temat plików RAR

Jak otworzyć plik RAR z hasłem?

Czasami może zdarzyć się, że podczas próby rozpakowywania pliku zobaczymy komunikat: „Wprowadź hasło dla zaszyfrowanego pliku RAR”. Oznacza to, że archiwum, które próbujemy otworzyć jest zaszyfrowane. W takim przypadku do jego rozpakowania konieczna jest znajomość hasła.

Często w przypadku plików otrzymywanych od banku czy innych ważnych dokumentów hasłem jest twój numer PESEL. Jeśli nie znasz hasła, spróbuj: 

 • jeszcze raz dokładnie przeczytać opis pliku czy wiadomość, z którą został dostarczony;
 • poprosić osobę, od której pozyskaliśmy plik, o podanie hasła lub stworzenie nowego archiwum bez jego zaszyfrowania;
 • jeśli zapomniałeś hasła do własnego archiwum: użyć narzędzi do odzyskiwania haseł lub po prostu spakować pliki jeszcze raz.

Do czego jeszcze możemy użyć WinRAR?

Skoro już wiemy, czym są pliki RAR i jak się z nimi obchodzić, zastanówmy się, do czego jeszcze, oprócz rozpakowywania plików RAR, możemy użyć nowo nabytej wiedzy.

Kompresję plików możemy stosować w każdej sytuacji, gdy potrzebujemy zmniejszyć rozmiar danych i umieścić je w jednym pliku.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892Może to mieć na przykład zastosowanie wtedy, gdy chcemy: 

 • skompresować tworzone przez nas kopie zapasowe tak, by zajmowały mniej miejsca na nośniku danych lub w chmurze;
 • wysłać pliki jako załącznik w mailu tak, by nie przekroczyć ograniczenia nałożonego na jego rozmiar; 
 • spakować dużą ilość plików w jedno archiwum lub dużego pliku w wiele mniejszych archiwów;
 • zaszyfrować dane.

Na zdjęciu przedstawiono sytuację, w której spakowano trzy pliki o rozmiarach 168 KB do jednego archiwum o rozmiarze 1 KB. 

Wszystko na temat plików RAR

Jak stworzyć archiwum RAR?

Załóżmy, że chcemy wysłać bliskiej osobie dużą ilość zdjęć. Jak spakować zdjęcia w paczkę RAR? Najpierw zaznaczamy wszystkie pliki, które chcemy umieścić w archiwum. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Dodaj do archiwum…”, a następnie wpisujemy nazwę, jaką chcemy nadać naszemu plikowi RAR. Możemy również wybrać m.in. format archiwum i metodę kompresji w zależności od tego, jak szybko i w jakim stopniu chcemy skompresować nasze pliki. Następnie klikamy „OK” i czekamy na zakończenie procesu.

Opisane kroki przedstawiono na poniższych zdjęciach:

Wszystko na temat plików RAR
Wszystko na temat plików RAR

Powyżej przedstawiono najprostsze metody wykonywania operacji na plikach RAR, opcji zaawansowanych jest jednak dużo więcej. Możemy chociażby podejrzeć pliki znajdujące się w spakowanym archiwum przy użyciu programu WinRAR. Mamy nadzieję, że nasz poradnik odpowiedział na wasze pytania, jak wypakować pliki RAR oraz pozwolił zgłębić wiedzę na temat tworzenia i obsługiwania archiwów. 

Czy WinRAR jest za darmo?

Nie, WinRAR nie jest za darmo. Możesz zainstalować wersję próbną, która pozwala na wypróbowanie programu przez 40 dni, ale aby móc go używać, musisz zakupić licencję.

Kompleksowa obsługa IT – Sprawdź korzyści dla Twojej firmy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Chcesz z nami porozmawiać? Zadzwoń do nas!

+48 608 611 892

Ile kosztuje licencja na WinRAR?

Cena licencji na WinRAR zależy od wybranego wariantu licencji. Cena podstawowej licencji jednorazowej na WinRAR dla jednego użytkownika wynosi około 30 EUR (ok. 130 zł).

RAR dla Androida

RAR dla Androida to darmowa aplikacja do kompresji i dekompresji plików w formacie RAR, która działa na urządzeniach z systemem Android. Aplikacja umożliwia tworzenie plików RAR i ZIP, szyfrowanie plików i archiwów, dzielenie plików na mniejsze części i wiele innych. Użytkownicy mogą również otwierać i konwertować pliki RAR i ZIP na inne formaty plików. Aplikacja jest łatwa w użyciu i zawiera intuicyjny interfejs użytkownika, który pozwala na łatwe zarządzanie plikami.

Czym można zastąpić Winrara?

WinRAR to program do tworzenia i odczytywania archiwów. Alternatywnymi programami, które mogą zastąpić WinRAR, są 7-Zip, PeaZip i Bandizip.

Napisz teraz i poznaj szczegóły naszych usług informatycznych!

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zadzwoń +48 608 611 892

Dokładnie opisz swój problem. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będziemy w stanie Ci pomóc!
Czytaj więcej

Administratorem danych osobowych jest Creative Comp Sp.zo.o z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Creative Comp Sp.zo.o. w celu:

 1. odpowiedzi na zadane pytanie, podjęcia działań w celu realizacji umowy,
 2. przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez Creative Comp Sp.zo.o związanych z zadanym pytaniem,
 3. działania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.

Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do przetwarzanych danych osobowych i ich poprawiania, usunięcia a także prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych i wniesienia sprzeciwu na warunkach określonych prawem oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.