Outsourcing IT - wady i zalety

outsourcing IT

Wykorzystywanie komputerów w codziennej pracy jest w dzisiejszych czasach czymś normalnym. To te urządzenia pozwalają na szybszą wymianę informacji oraz sprawniejsze wykonywanie obowiązków. Nic zatem dziwnego w tym, że outsourcing IT jest teraz bardzo popularną usługą. Doradztwo informatyczne ma wiele korzyści, dzięki którym zarówno duże, jak i małe firmy bardzo dużo zyskują. Jednak tak jak każda usługa, tak i ta ma wiele zalet oraz wad.

Zalety outsourcingu

Firmy IT oferują swoim klientom wiele usług. W ich zakres wlicza się między innymi konfiguracja systemów, ochrona przed wirusami i naprawianie awarii. Outsourcing jest z kolei formą współpracy pomiędzy firmą IT, a przedsiębiorstwem. Usługa ta ma wiele zalet, do których zaliczyć można między innymi możliwość wykorzystywania najnowszych rozwiązań technicznych oraz wdrażane w struktury firmy najlepszych metod. Współpraca z firmą IT pozwala na nabycie nowych pracowników, co wpływa na zwiększenie ilości rzetelnych osób w pracy. Ponadto, przedsiębiorstwa korzystające z usługi outsourcingu mogą liczyć się też ze stałym wsparciem ze strony współpracującej firmy. Skorzystanie z tego typu usługi jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku dużej ilości obowiązków. Przedsiębiorstwa, które zajmują się wieloma sprawami naraz nie mają możliwości zadbania o każdy szczegół. Właśnie dlatego z pomocą przychodzą firmy IT, które przejmują pewne zadania. Warto wspomnieć też o tym, że outsourcing może przyczynić się do większego zadowolenia pracowników. Korzystając z tej usługi można odciążyć mniej doświadczone osoby od zadań związanych z IT. Dodatkową zaletą jest także możliwość długotrwałej współpracy.

Wady outsourcingu

Tak jak wszystko inne, outsourcing ma też swoje słabsze strony. Jedną z nich jest między innymi ryzyko, które wiąże się zarówno z możliwością wycieku poufnych informacji, jak i wybór niekompetentnej firmy do współpracy w ramach outsourcingu. Obie kwestie są bardzo istotne w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, dlatego wybór firmy IT powinien być przemyślany. Outsourcing jest także uznawany za niebezpieczną współpracę, ze względu na możliwość bankructwa ze strony firmy IT. Informatyczne firmy działające aktualnie na rynku są narażone na bankructwo, przez co współpraca może okazać się bardzo niekorzystna dla przedsiębiorstwa. Ponadto, usługa outsourcingu, pomimo niskich kosztów, wiąże się także z inwestycją dodatkowych pieniędzy. Pewne czynności nieobjęte są umową, przez co podczas wykonywania niektórych projektów doliczane są oddzielne koszta.

Podsumowanie

Outsourcing IT ma wiele wad i zalet, które mogą zarówno zachęcać do nawiązania współpracy z firmą, jak i zniechęcać do tego. Biorąc pod uwagę ilość i powagę różnych aspektów outsourcing jest usługą, z której warto skorzystać. Pozwala ona na usprawnienie działania firmy oraz eliminację ryzyka finansowego. Przyjmowanie praktyk od specjalistów oraz możliwość nauki czegoś nowego są również jednymi z największych zalet firm IT. Wszystko to przeważa nad dodatkowymi kosztami i ryzykiem, jakie trzeba podjąć.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022
Zakaz kopiowania zdjęć i elementów zawartych na stronie własność creativecomp